Mrtvá Bečva je ekologická katastrofa desetiletí. Řeku otrávil neznámý jed
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Po úniku neznámé jedovaté látky do řeky Bečvy na rozhraní Zlínského a Olomouckého kraje uhynulo v řece již 20 tun ryb, stav však ještě není konečný. Způsobené škody půjdou podle rybářů do milionů. Podle České inspekce životního prostředí (ČIŽP) zde uhynulo několik druhů ryb včetně chráněné ouklejky pruhované. Jedná se o jednu z největších ekologických katastrof tohoto druhu za posledních 10 let. Inspektoři zatím nezjistili původce kontaminace, vyloučili však, že by jím mohla být chemička DEZA z koncernu Agrofert spadajícího do svěřenských fondů předsedy vlády Andreje Babiše (ANO).
„Informace o množství uhynulých ryb je stále živá, sanace díky dobrovolníkům stále pokračuje. K středečním 11:00 však bylo do kafilerií odvezeno 200 metráků ryb,“ uvedl předseda Územního svazu rybářů pro Severní Moravu a Slezsko Pavel Kocián. Podle něj bude škoda obrovská. V řece uhynuly ryby jako je ostroretka, parma či cejn, kde se kilo pohybuje v rozmezí 80 korun. Zpracování v kafilérii stojí podle něj deset až 11 korun za kilo. „Co nás to stálo je však nesrovnatelné s tím, co se stalo. Ta řeka je mrtvá,“ uvedl Kocián.
Jaká látka řeku kontaminovala, zatím není zřejmé, bližší informace nemá ani Česká inspekce životního prostředí. Podle Kociána akreditované laboratoře zjistily, že šlo o otravu, mechanismus je však podle něj velmi zvláštní. „Zvýšil se průtok v řece, a přesto to nepomohlo. Vypadá to jako mrak, který se neslučuje s vodou, není vidět ani není identifikovatelný čichem. Pokud se nezjistí příčina v rozboru vody, bude se těžko hledat viník,“ podotkl předseda územního svazu.
„Rozbory vzorků ryb sice prokázaly otravu, ale nepodařilo se identifikovat jakou látkou,“ sdělila deníku Echo24 tisková mluvčí ČIZP Radka Nastoupilová. „Likvidují se uhynulé ryby, na vodních tocích se nadlepšuje průtok. Během dnů došlo k posunu znečištění po toku, aktuálně jsou nalezené uhynulé ryby v Přerově. Doposud bylo sloveno cca 16 tun mrtvých ryb různého stáří, zejména dospělých kusů, převážně proudomilné druhy jako je ostroretka, podoustev, parma, cejn a chráněná ouklejka pruhovaná,“ dodala Nastoupilová ještě předtím, než rybáři hovořili o tom, že vylovili již 20 tun neživých ryb.
Na neznámou látku nezabírají ani norné stěny. Právě proto se nedaří postup znečištění zmařit a umírá čím dál více ryb. „Látka není zachytitelná nornými stěnami, jde o neznámou látku, rozpustnou ve vodě, toxickou pro ryby, na toku nepozorovatelnou,“ uvedla tisková mluvčí Nastoupilová.
Babišova chemička podle inspektorů viníkem kontaminace není
Původce kontaminace inspektoři ještě neodhalili. Vyloučili však, že by za znečištění mohla chemička DEZA z koncernu Agrofert spadajícího do svěřenských fondů českého premiéra Andreje Babiše.
„Inspektoři z ČIŽP Brno stále hledají možnou příčinu, v úterý kontrolovali výustě u případných zdrojů znečištění ve Valašském Meziříčí. Prvotním místním šetřením ČIŽP nebyly zjištěny indicie, na základě kterých by mohla být společnost DEZA. označena jako původce havárie,“ sdělila Radka Nastoupilová. „V pořádku byl stav čistícího zařízení v areálu společnosti, pod vyústěním do Bečvy byly živé ryby. Ovšem je nutné dodat, že příčina havárie nebyla prozatím zjištěna, šetření dále pokračuje,“ dodala.
Znečištění zaznamenali rybáři v úseku od Lhotky nad Bečvou a Choryní na Vsetínsku, poté kontaminace v řece procházela přes Hustopeče nad Bečvou, Teplice nad Bečvou a Hranice, další leklé ryby začali rybáři nacházet v Lipníku nad Bečvou a okolí. V úterý kolem poledne se znečištění objevilo až v Přerově. „Jde tak o 38 kilometrů vodního toku, ani naředění a přítoky Bečvy s tím nic neudělají, zvyšují se i průtoky v retenčních nádržích a monitoruje se i Morava, kam Bečva vtéká. Podle dosavadních informací se tam znečištění zatím naštěstí neprojevilo,“ doplnil Kocián.
Neznámá látka zamořila Bečvu na rozhraní Zlínského a Olomouckého kraje v neděli. O jakou látku jde, se zatím nepodařilo zjistit, další odebrané vzorky testují laboratoře na těžké kovy. Pravděpodobný zdroj znečištění hledali v úterý inspektoři ve Valašském Meziříčí. Havárie s tak masivním úhynem ryb se vyskytují pouze ojediněle, podle evidence České inspekce životního prostředí zhruba jednou za deset let.