KOMENTÁŘ Daniela Kaisera

Nemají na Trumpa nabito

KOMENTÁŘ Daniela Kaisera
Nemají na Trumpa nabito

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

V sobotu bylo na českém internetu možné číst titulky jako „Rusko se vměšovalo do americké politiky, uznal Trump pod tíží padlých obvinění“ (Novinky.cz). Bylo to zpravodajství o tom, že zvláštní vyšetřovatel, bývalý ředitel FBI Robert Mueller obvinil třináct ruských občanů a tři právnické organizace z ovlivňování voleb a politiky v USA, v první řadě prezidentských voleb 2016. Hlavní obětí ruské operace měla být favoritka těchto voleb Hillary Clintonová, do té míry se Muellerovo oznámení kryje s očekáváními demokratů, kteří se už přes rok navzájem utěšují, že to, co jim ukradlo volby, nebyly osobní kvality a slabiny obou kandidátů, ale Kreml. Jenže Trump se nemá pod čím hroutit, ta obvinění jemu osobně nijak nepřitěžují.

Třináct jmen Rusů (nežijí v Americe, zřejmě jim tedy nehrozí žádné vězení) a jméno organizace, která operaci na „zasévání nesváru“ do americké politiky měla provádět – Internet Research Agency –, vypadá to působivě. Výčet jejich domnělých trestných činů je ale pro vysokou politiku mnohem méně dramatičtější, než byla očekávání provázející Muellera, když loni v květnu se svým zvláštním vyšetřováním začal. 

To hlavní, čím se třináct obviněných mělo provinit, je – dezinformační válka na sociálních sítích. „Obvinění postovali znevažující informace o řadě kandidátů a v první polovině roku 2016 mimo jiné podporovali kampaň Donalda Trumpa... a znevažovali Hillary Clintonovou.“ K tomu prý používali různé metody včetně nakupování politických inzerátů na sociálních sítích jménem amerických občanů nebo organizací, krádeží identit, dokonce organizování politických shromáždění (ta bych chtěl vidět). Důležitá věta z obvinění: „Někteří z obviněných, vydávajíce se za občany USA a skrývajíce své ruské vazby, navázali komunikaci s nic netušícími jednotlivci kolem Trumpovy kampaně a s dalšími politickými aktivisty, aby s nimi koordinovali své politické aktivity.“

Od Muellera si však různí lidé slibovali mnohem víc. Už skoro dva roky nejdřív FBI a po ní Mueller vyšetřují tzv. koluzi, tedy utajovanou spolupráci mezi Trumpem, případně jeho lidmi, a Kremlem, případně ruskými tajnými službami. Šlo o podezření potenciálně naprosto zničující. Prezidenta, jenž spolupracoval s cizí mocností na očernění svého soupeře ve volbách, by nesnesla ani většina těch, kteří Hillary Clintonovou nesnášeli. 

Z pátečního Muellerova oznámení ale vyplývá něco úplně jiného než koluze. I kdyby se ruské služby snažily do amerických voleb opravdu zasáhnout – což je pravděpodobné, bez ohledu na to, jestli Mueller v těch třinácti Rusech našel skutečné pachatele, nebo sáhl vedle –, bylo to bez vědomí a především bez jakékoliv spolupráce s Trumpovými lidmi. Možná Mueller o nějakou tu kýženou koluzi ještě zakopne, teď je zřejmé, že zatím o ni nezakopl ani po tři čtvrtě roce usilovného vyšetřování. Po pátku není výklad o „collusion“ ještě definitivně mrtvý, ale Mueller se svým týmem evidentně směřují někam jinam. Člověka, který nepodlehl provoznímu cynismu, nikdy nepřestane fascinovat lehkost, s níž hlavní proud v médiích přejde smrtelné příznaky nějaké své obsese.

18. února 2018