balkánské vztahy

Srbsko podmiňuje dohodu s Kosovem členstvím v EU v roce 2025

balkánské vztahy
Srbsko podmiňuje dohodu s Kosovem členstvím v EU v roce 2025

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Srbský prezident Aleksandar Vučić hodlá v rámci případné dohody s Kosovem usilovat o záruku, že se Srbsko v roce 2025 stane členem Evropské unie. Vučić to ve čtvrtek řekl v rozhovoru s agenturou Reuters. Kosovo vyhlásilo nezávislost na Srbsku v roce 2008.

Dosud ho uznalo přes 110 zemí, ale Srbsko, ani Rusko a pět států EU nikoliv. Vztahy mezi Prištinou a Bělehradem jsou tak nadále napjaté. Normalizace vztahů obou států je klíčovým předpokladem pro získání členství v EU.

V roce 2013 se Srbsko a Kosovo zavázaly, že spolu budou pod záštitou EU jednat. Dosud ale významný pokrok zaznamenán nebyl.

„Pokud někdy uzavřeme dohodu (s Prištinou), Srbsko by potřebovalo jasné záruky, že se v roce 2025 stane členem EU,“ řekl podle Reuters Vučić. Zároveň ale upozornil, že by mohlo trvat i deset let, než Bělehrad a Priština dohodu uzavřou.

„Někdy se pousměji, když slyším, jak lidé zjednodušují dohodu na větu – Dám ti tři vesnice a od tebe dostanu šest vesnic,“ pokračoval srbský prezident.

„Pokud někdy uzavřeme dohodu (s Prištinou), bude to muset být obecná dohoda, která by zahrnovala nejen vztahy mezi námi a Albánci v Kosovu, ale také rezoluci o naší cestě do EU a o dalším ekonomickém vývoji,“ doplnil.

V neděli Vučić navštívil srbskou menšinu žijící v Kosovu a během svého hlavního projevu k přítomným vyzval k míru a usmíření s kosovskými Albánci, zároveň ale pochválil bývalého jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče, kterému je připisována hlavní role při rozdmýchávání nacionalistických vášní a rozpoutání několika válek. Milošević zemřel v průběhu procesu před Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii (ICTY) v Haagu v roce 2006. Kosovský prezident Hashim Thaçi Vučičův výrok označil za provokaci

V úterý kosovský ministr zahraničí Enver Hoxhaj na okraj obchodní a politické konference ve slovinském městě Bled řekl, že Kosovo a Srbsko by mohly do jara uzavřít dohodu. Doplnil přitom, že Priština by podepsala dohodu pouze, pokud by zahrnovala i srbské uznání Kosova. Vučić ale opakovaně prohlašuje, že Srbsko nezávislost Kosova nikdy neuzná.

Konkrétní obsah dohody byl zatím spíše předmětem spekulací. Hovoří se například o výměně území. Případná dohoda o výměně území by umožnila Srbsku udržet si kontrolu nad severními částmi Kosova, kde žijí převážně kosovští Srbové. Bělehrad by se na oplátku vzdal jihosrbské oblasti Preševského údolí s početným albánským obyvatelstvem. Tuto cestu naznačovali jak Vučić, tak Thaçi, byť velice opatrně a nepřímo s použitím termínů jako demarkace či korektura původní administrativní hranice mezi Srbskem a Kosovem.

USA a někteří představitelé EU uvedli, že by nebyli proti dohodě o výměně území, pokud by se na tom Srbsko a Kosovo domluvily. Německo ale změnu hranic na Balkáně odmítá s tím, že by to mohlo vzkřísit křivdy z válek v 90. letech.

„Je nemožné mít dohodu bez podpory Německa, Ruska, USA či Francie, „ uvedl Vučić v rozhovoru. Zároveň řekl, že vzestup pravicových stran v Evropě může spolu s kampaní před volbami do Evropského parlamentu příští rok šance na uzavření dohody snížit.

,

13. září 2018