KOMENTÁŘ Daniela Kaisera

Soud přitlačil vládu ke zdi

KOMENTÁŘ Daniela Kaisera
Soud přitlačil vládu ke zdi

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Pozoruhodný souběh politické a justiční moci nabídl včerejšek. Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil asi nejotřesnější nařízení dneška, jímž je diskriminace neočkovaných spoluobčanů v restauracích, kavárnách, klubech, v hotelech. Bohužel NSS to mimořádné opatření nezrušil s okamžitou platností, ale s přihlédnutím k vývoji „epidemie“ covidu dal vládě týden čas, aby nějak zareagovala.

Nastínil jí tři možná východiska: ve stupni diskriminace zrovnoprávnit neočkované s očkovanými (například by to šlo dělat povinným testem, jímž by se napříště při vstupu do provozovny musel prokázat každý); vyhlásit nouzový stav, a tedy moci provozy zavřít; anebo, jak řekl soudce zpravodaj Petr Mikeš – „tuto oblast ponechat bez regulace“.

První dvě možnosti jsou politicky velmi nákladné, třetí politicky nákladná možná je, možná ne – ale každopádně ministr zdravotnictví Vlastimil Válek a premiér Petr Fiala předpokládají, že je. Předpokládali, že velké části očkovaných by se nelíbila představa, kdy je na každém stromě a v každé restauraci jeden spoluobčan bez disciplíny. 

Stejný instinkt vede vládu u pandemického zákona. I ten šlo neprodlužovat, nechat ho s koncem února v tichosti vypršet. Celkem nikdo by si toho v reálném životě nevšiml. Ale co kdyby přece jen někdo a pak by této vládě kladl za vinu jakoukoli budoucí vlnu či vlnku infekce?

Ministr Válek ve sněmovně zrovna při rozpravě o novele pandemického zákona tento verdikt NSS, který je zničující pro jeho resort a pro jeho náměstka Radka Policara, garanta jak mimořádných opatření, tak projednávané novely, využil jako argument pro přijetí novely. Prý právě kvůli takovým verdiktům je třeba novelu přijmout. To znamená, že pravomoci ministerstva zdravotnictví a hygieniků za tzv. pandemické pohotovosti by z větší části už neměly podléhat soudnímu přezkumu.

Tato Válkova reakce je vysoce symbolická. Segregace neočkovaných, jak také soudce Mikeš konstatoval, není ničím jiným než nátlakem k očkování („Tím by se totiž z dobrovolného očkování stalo prostřednictvím mimořádného opatření očkování povinné, neboť osobám neočkovaným by nezbývalo nic jiného než se nechat naočkovat, pokud by chtěly běžně žít.“).

I když si odmyslíme společenské náklady, po přijetí optiky našich velitelů v boji s covidem tato segregace už ani ze zdravotního hlediska nedává velký smysl. Vakcíny, vyvinuté proti covidu ročník 2020, proti covidu pozdní ročník 2021, jímž je omikron, téměř nejsou účinné. Válek ve vleku svého poradce Romana Chlíbka (Česká vakcinologická společnost) a vláda vlečená Válkem (TOP 09) jsou nastaveni tak, že je po dosažení jakéhokoliv milníku této infekce napadá jediná odpověď: Očkovat! Booster do každého těla!

Vysvětlení, proč to tak je, jsou jen dvě možná. Buď si je koupil farmaceutický průmysl, což u Válka a Fialy s vysokou mírou pravděpodobnosti můžeme vyloučit. Anebo se takzvaně zasekli v nápěvu, který zpívají něco přes rok. Po tomto Válkově freudovském přeřeknutí ho Fiala nejprve zopakoval, aby nakonec oznámil, že v reakci na verdikt NSS výše zmíněné zákazy vstupu pro neočkované od příští středy skončí. To je výborná zpráva. Že mají takto se freudovsky podříkávající „liberálové“ po ruce pandemický zákon II., normu, která jim do budoucna dovoluje vydávat mimořádná opatření už bez ohledu na NSS, je ale nezanedbatelná vada na kráse.