Lipovská pokračuje v obviněních generálního ředitele ČT Dvořáka. Dozorčí komise problémy neodhalila
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Střet části Rady České televize s generálním ředitelem Petrem Dvořákem se dále komplikuje. Zatímco radní Hana Lipovská pokračuje v obviněních generálního ředitele z možného střetu zájmů, dozorčí komise při svém šetření žádné problémy neodhalila. Sněmovna zároveň odložila hlasování o nových radních na květen, což znamená, že se volební výbor stihne zabývat stížnostmi či podněty. Mimo jiné tak bude podezření ze střetu zájmů zřejmě čelit i sama radní Lipovská. Další neznámou je pak dlouho odkládané schvalování výročních zpráv o činnosti a hospodaření ČT.
Jednání rady se v poslední době nesou v napjaté atmosféře a v roztržce s generálním ředitelem ČT Petrem Dvořákem. Ten čelí kritice za možný střet zájmů kvůli zakázkám mezi Českou televizí a školící firmou Gopas, kterou spoluvlastní spolu s vysokým manažerem PPF Ladislavem Bartoníčkem. Radní Hana Lipovská navíc na posledním jednání vzbudila rozruch, když přišla v doprovodu policistů v civilu, aby přednesla podezření ohledně vlastnické struktury firmy Gopas i jejích zakázek se státem (více jsme o tom psali např. zde). Policejní mluvčí Jan Daněk deníku Echo24 sdělil, že se Lipovská obávala o své zdraví ve spojitosti s výkonem funkce radní, policie reagovala krátkodobou ochranou, jelikož nestíhala informace ověřit.
Podle části radních jsou za kritikou generálního ředitele účelové snahy o jeho odvolání. K tomu je potřeba hlas deseti radních, zaznívají proto spekulace, že volba nových členů rady povede k převážení hlasů pro Dvořákovo odvolání. Čtveřici nových radních měla sněmovna volit původně už minulý týden, kdy však jednání zablokoval poslanec lidovců Jan Bartošek. V úterý pak před jednáním sněmovny oznámil šéf poslanců hnutí ANO Jaroslav Faltýnek, že se volbě budou poslanci věnovat až za 14 dní, na čemž podle něj byla shoda napříč politickým spektrem.
K odkladu volby vyzývala část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek volal po tom, aby k volbě došlo až po posouzení výtek senátní mediální komise volebním výborem, Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.
Bartošek na Twitteru uvedl, že podává podnět volebnímu výboru sněmovny kvůli jejímu vystupování za Institut svobody a demokracie spolu s Janou Bobošíkovou, což je podle něj v rozporu se zákonem o ČT. „Pokud se střet zájmů potvrdí, budu trvat na jejím odvolání,“ dodal. Sněmovní volební výbor se má podle programu sejít 27. dubna. Lipovská však argumentuje tím, že je institut právně zapsaný jako ústav a nemá podle ní politickou agendu, zákon o ČT tak neporušuje, jak uvedla v DVTV.
Mezitím skončilo šetření dozorčí komise, té rada uložila prošetřit vztahy mezi Dvořákem spoluvlastněnou školící firmou Gopas a Českou televizí od roku 2011, kdy Dvořák nastoupil do funkce. Komise nezjistila v obchodních vztazích žádné nedostatky. Gopas podle zjištění komise vyfakturoval ČT za posledních deset let 1,232 milionu korun, tedy zhruba 123 000 korun ročně. Roční částky kolísaly v rozpětí od 15 000 do 320 000 Kč. Po roce 2016 nepřekročily 50 000 Kč bez DPH.
„Jde tedy o objem služeb, který je v porovnání s ročním rozpočtem ČT zanedbatelný. Školící služby byly poskytované za ceny platné pro všechny ostatní zákazníky společnosti Gopas,“ uvedla komise. Fakturace pro ČT tvořila 0,02 až 0,2 procenta z ročního obratu Gopasu. ČT služby využívala i před nástupem Dvořáka do funkce. ČT podle komise nemá uzavřenu žádnou smlouvu a služby poskytovala na základě objednávek, což je v případě vzdělávacích kurzů běžná praxe.
Ve sněmovně pak leží dosud neschválené výroční zprávy o činnosti a hospodaření ČT. Projednávání zpráv je sledované zejména kvůli tomu, že pokud sněmovna dvakrát po sobě neschválí některou z nich, může poté odvolat Radu ČT, která má pravomoc odvolat a volit generálního ředitele. Poslanci se na čtvrtečním jednání dostali jen na projednávání zprávy za rok 2018, debatu však nedokončili. Zatím není jasné, kdy se k projednávání zpráv vrátí.
Do volby nových radních ČT přihlásily organizace 55 lidí. Volební výbor vybral do finále 12 z nich. Patří k nim publicisté Jefim Fištejn a Pavel Černocký, prezident organizace proti odzbrojování Liga Libe Pavel Černý a předseda Rady seniorů Zdeněk Pernes. Šanci usednout v televizní radě mají také někdejší vedoucí pracovníci České televize Karel Novák a Radek Žádník, někdejší členka Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Milada Richterová a právník Jaroslav Kravka. Do sněmovní volby výbor vyslal rovněž nominanta Anglo-americké vysoké školy Jiřího Grunda a Petra Brozdu, kterého navrhl spolek pro studium duchovní hudby Musica Templi. Místa mohou obhájit nynější členové Jiří Kratochvíl a Daniel Váňa.