Pediatři čelí náporu a vyzývají rodiče ke klidu. Děti na testy posílají jen výjimečně
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Nejen hygienické stanice, velké přetížení hlásí také dětští praktičtí lékaři, do jejichž ordinací vodí rodiče děti s podezřením na koronavirové onemocnění. Pediatři proto pod tíhou pacientů žádají rodiče, aby děti s příznaky nachlazení raději nechávali deset dní doma a lékaře nebo hygienu kontaktovali až v případech, pokud se jejich stav zhorší. Dětští praktici také upozorňují, že mimo závažných případu či rizikových pacientů žádné děti na covidové testy neposílají. Jejich postupy vycházejí z čerstvého usnesení Odborné společnosti praktických dětských lékařů České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně (OSPDL). Ta navíc znovu připomíná, že onemocnění covid-19 u dětí probíhá ve většině případů mírně nebo bezpříznakově.
„Pro dětský věk je charakteristický zvýšený výskyt respiračních (případně střevních) onemocnění s teplotami, zejména na podzim, během mírných zim a na jaře. Jde o tak významnou epidemiologickou odlišnost ve srovnání s dorostovým a dospělým věkem, že pro děti do zhruba 15 let nelze používat doporučené postupy během pandemie onemocnění COVID-19 určené pro dospělé pacienty,“ říká OSPLD v usnesení. „Současně je třeba zdůraznit, že děti významně častěji prodělají nákazu COVID bezpříznakově, přičemž míra rizika nákazy dalších osob je nižší než od dospělého,“ dodává.
Že nyní pediatři mohli na základě nového usnesení společnosti upravit svou metodiku, potvrdilo ministerstvo zdravotnictví i krajská hygienická stanice Jihomoravského kraje. „Dětští lékaři nyní postupují podle doporučeného OSPDL, na kterém se společnost usnesla 11. září,“ potvrdila pro deník Echo24 Eva Lysá z brněnského oddělení hygieny dětí a mladistvých.
Dětští praktici radí rodičům, aby co nejvíce využívali distanční komunikace s ordinací. Od lékařů dostanou v případě, že má dítě zvýšenou teplotu, rýmu, kašel či bolest v krku doporučení, aby ho nechali minimálně deset dní doma a vyčkali, zda příznaky postupně odezní. Lékaři také upozorňují, že běžně neposílají na testy na koronavirus žádné děti, nejedná-li se o rizikové nebo vážné případy.
„Výtěr ke zjištění původce COVID-19 lékař doporučí pouze pokud je k tomu důvod (průběh nemoci, kontakty, rizikové děti). Pokud není vyšetření z pohledu lékaře indikováno a přesto je zástupcem dítěte požadováno, je zpoplatněno,“ uvádí se v usnesení pediatrů.
Netestujte děti zbytečně, riskujete karantény, vyzývají pediatři
Na to, že se přístup k dětským pacientům musel upravit, upozorňují veřejnost i jednotliví lékaři z dětských ambulancí. „Kromě vyloženě závažných případu či rizikových pacientů neposíláme nikoho na covid test. Hygiena a odběrová místa nestíhají, termín dostanete v průměru za 5-7 dní, do té doby bude vaše dítě zdravé,“ vzkazuje rodičům například doktorka Tamara Polášková z brněnské dětské ambulance na Makovského náměstí.
Polášková také uvádí, že dle zkušeností z její ordinace, jsou hlavními příznaky onemocnění covid u starších dětí zvýšená únava, ucpaný nos a absolutní ztráta čichu a chuti. Menší děti pak bývají zcela asymptomatické. „Netestujte se zbytečně, přiděláváte tím práci hygienikům i odběrovým pracovníkům, riskujete většinou zcela zbytečné karantény jak vás, tak vašich blízkých, spolužáků, učitelů, spoluhráčů, trenérů...“ vyzývá přímo lékařka.
Společnost praktických dětských lékařů také zdůrazňuje, že by rodiče neměli příliš úzkostlivě brát každé zakašlání dítěte za onemocnění. „Mírnou serózní rýmu (dítě se 2x vysmrká) či jedno zakašlání nepovažujeme z odborného hlediska za důvod k vyřazení z kolektivu. Jednoznačným důvodem je teplota více než 37,5 st.C i bez dalších projevů onemocnění," shodují se v usnesení.
Nákaza se nyní v ČR zjišťuje výtěrem z nosohltanu, které vyžadují pracné laboratorní zpracování. Výsledek by lidé měli mít většinou do 48 hodin. Jejich cena byla stanovena na maximálně 1674 korun za test a 82 korun za odběr. Některá centra účtují samoplátcům víc, například za přednostní výsledek. V říjnu by měly být k dispozici i testy ze slin, kde by vyhodnocení mělo trvat asi 45 minut.