„Když řeknete něco, s čím nesouhlasí, vezmou vám peníze.“ PayPal je pod palbou kritiky
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Americký poskytovatel platebních služeb PayPal rozzuřil své uživatele i sociální sítě. Pokusil se o změnu obchodních podmínek, podle kterých mohl dle svého uvážení zhodnotit, zda uživatelé platformu využívají pro publikování či zasílání zpráv, obsahu či materiálu propagujícího dezinformace, a to pod hrozbou vysoké pokuty 2 500 dolarů (přes 60 tisíc Kč). Tu by si potom služba automaticky stáhla ze zákazníkova účtu. Po ostré kritice na sítích, kde se lidé předhánějí v rušení svých PayPal účtů, označila společnost zveřejnění podmínek za omyl, který se do podmínek dostat vůbec neměl.
Společnost PayPal, která patří k největším poskytovatelům platebních služeb na světě, vyvolala rozruch zveřejněním nových podmínek pro užívání svých služeb, které měly vejít v platnost na začátku listopadu. V nich se pod hrozbou vysoké pokuty mezi zakázanými aktivitami mělo objevit i šíření dezinformací. Oproti současným podmínkám pak došlo například také k rozšíření zákazu „propagace“ násilí či diskriminace na aktivity či materiály „zobrazující“ násilí či diskriminaci na základě rasy, sexuální orientaci či genderové identity apod.
Na sociálních sítích se rozhořela ostrá kritika i záplava zpráv ukazujících demonstrativní rušení účtů u služby PayPal. Mezi kritiky se pak zařadil například i bývalý prezident společnosti David Marcus. „Je pro mě těžké otevřeně kritizovat společnost, kterou jsem miloval a tolik jí dal,“ uvedl na svém twitterovém účtu Marcus s tím, že nově zveřejněná pravidla společnosti jdou „proti všemu, v co věří“.
„Soukromá společnost by měla rozhodovat o tom, že vám vezme peníze, pokud řeknete něco, s čím nesouhlasí. Šílené,“ kritizoval zamýšlená pravidla Marcus.
It’s hard for me to openly criticize a company I used to love and gave so much to. But @PayPal’s new AUP goes against everything I believe in. A private company now gets to decide to take your money if you say something they disagree with. Insanity. https://t.co/Gzf8faChUb
— David Marcus (@davidmarcus) October 8, 2022
Společnost však po kritice rychle „vzala zpátečku“. Pravidla podle ní byla zveřejněna kvůli pochybení a „dezinformace“ se v nich zmiňovat nemají. „Omlouváme se za zmatek, který to způsobilo,“ cituje agentura Reuters mluvčího společnosti s tím, že podle něj k žádnému pokutování zákazníků nedochází a k zahrnutí dezinformací do pravidel nikdy nemělo dojít.
Následkům se však PayPal vyhnout nestihl, hned po víkendovém zveřejnění podmínek začala společnost prudce padat na burze, na sociálních sítích se pak populárním stalo sdílet informace o rušení účtů u služby i návody, jak toho co nejjednodušeji dosáhnout. Ty se pak začaly objevovat i v médiích. Příspěvky uživatelů rušících své účty přibývají na sociální síti Twitter už řadu dní.
Ke kritice Davida Marcuse se pak přidal i šéf automobilky Tesla Elona Muska, který se kdysi na vzniku platebního systému PayPal podílel. „Souhlasím,“ uvedl krátce k Marcusově kritice.
Přestože velký rozruch u kritiků vyvolala i samotná pokuta, která může dosáhnout až 2 500 dolarů, nešlo v tomto případě o novinku. Vysoká pokuta v pravidlech zůstává a jak potvrdil i mluvčí společnosti Justin Higgs, je v nich už delší dobu s tím, že „PayPal si může vzít částku až do 2 500 dolarů či místního ekvivalentu z účtu zákazníka za každé porušení pravidel používání služby," citoval Higgse deník Washington Post.