Válka televizí. ČT napadla prodej Novy, PPF bere manažera Primy, aby šéfoval Nově
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Novým generálním ředitelem populární české televize TV Nova se má stát Luboš Jetmar, který až do nedávna pro majitele řídil operace v konkurenční skupině Prima. Jetmar by se měl postu v čele Novy ujmout poté, co Kellnerova firma PPF dokončí akvizici společnosti CME, pod kterou TV Nova spadá. Zároveň ředitel ČT Petr Dvořák napadl u evropských institucí prodej TV Nova, protože se obává, že tato televize získá monopolní postavení na trhu se sportovními pořady.
O odchodu Jetmara z Primy informoval server MediaGuru 7. září, ve čtvrtek server Info napsal, že Jetmar míří na pozici generálního ředitele TV Nova. Jetmar doposud figuroval na jedné z vedoucích příček skupiny GES. Ve společnosti GES Media Asset, která pod GES spadá, například zastával post předsedy představenstva. V obchodním rejstříku je na této pozici zatím veden i nadále, změny v rejstříku ale často zaberou několik týdnů, než se projeví.
Tisková mluvčí skupiny GES, Jana Adamčíková, odmítla pro deník Echo24 cokoli komentovat. „Nebudeme podávat žádné informace,“ napsala.
„Akvizice CME skupinou PPF není dokončena, fúzi společností nyní posuzuje Evropská komise. Manažersky tedy CME i jednotlivé společnosti patřící do této skupiny řídí současný vlastník a pro nás jsou tyto otázky, včetně budoucího personálního obsazení, předčasné,“ uvedla pro deník Echo24 mluvčí skupiny PPF Jitka Tkadlecová.
Společnost PPF by měla akvizici dokončit v průběhu podzimu. Podmínkou, která ještě musí společnost naplnit, je souhlas Evropské komise. Skupina PPF odeslala Evropské komisi příslušné doklady 1. září, informovala o tom na svém twitteru. Akcionáři CME schválili nabídku na převzetí letos v únoru. Hodnota transakce činí asi 2,1 miliardy dolarů (zhruba 48 miliard Kč). Součástí CME jsou televizní stanice v pěti zemích střední a východní Evropy.
Právě jsme odeslali Evropské komisi příslušné doklady k finálnímu schválení transakce nákupu CME.
— Skupina PPF (@SkupinaPPF) September 1, 2020
Mluvčí komise oznámila, že unijní exekutiva do 6. října rozhodne, zda nákup schválí bez dodatečných podmínek, či vznese některé požadavky pro souhlas s transakcí. Již v tomto prvním kole bývá podle údajů komise většinou bez dalších podmínek schváleno až 90 procent všech spojení firem. Pokud by měla EK během první fáze výhrady a nenašla s PPF společnou řeč na podrobnostech transakce, zahájí podrobnější analýzu, během níž může s firmou dále vyjednávat o dodatečných podmínkách z pohledu hospodářské soutěže. Druhé kolo může trvat dalších 90 pracovních dnů.
ČT má námitky k převzetí Novy
Převzetí TV Nova skupinou PPF se obává například Česká televize. Evropské komisi odeslala námitky, ve kterých apeluje na to, aby komise spojení schválila jen za podmínky, že bude pro veřejnoprávní ČT zajištěn rovný a transparentní přístup specificky k důležitým sportovním právům, která se na českém trhu obchodují.
„Chceme tím zabránit situaci před dvěma lety, kdy při prodeji práv na vysílání nejvyšší české fotbalové soutěže nebyla Česká televize vůbec oslovena a následně byla nucena vyjednávat a následně uzavřít sublicenční smlouvu se společností O2. V případě realizace spojení bez těchto podmínek lze pokračující agresivní chováni O2 očekávat,“ vysvětlil generální ředitel ČT Petr Dvořák.
PPF vlastní zhruba 80 procent v operátorovi O2, který provozuje internetovou televizi O2 TV. Skupina PPF investuje do mnoha odvětví od finančních služeb přes telekomunikace, biotechnologie, nemovitosti až po strojírenství.