Vyšetřovaní Čapího hnízda skončí v prosinci

Důkazy v kauze Čapí hnízdo: Výpovědi svědků a Babišovo dohlížení na stavbu farmy

Vyšetřovaní Čapího hnízda skončí v prosinci
Důkazy v kauze Čapí hnízdo: Výpovědi svědků a Babišovo dohlížení na stavbu farmy

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Vyšetřování kauzy Čapí hnízdo, v níž je spolu s dalšími trestně stíhán premiér Andrej Babiš (ANO), skončí v prosinci. Policie má klíčové důkazy o propojení Agrofertu s Farmou Čapí hnízdo například v podobě výpovědí svědků. Podle nich se Babiš objevoval na stavbě Čapího hnízda po roce 2008 a účastnil se kontrolních dnů v době, kdy už farma alespoň oficiálně s Agrofertem neměla mít nic společného. Ucelený přehled desetičlánkového důkazního řetězce v kauze Čapí hnízdo přinesl server iROZHLAS.

Dalším důkazem je, že dotace pro farmu řešila Imoba z holdingu Agrofert. Farma získala v průběhu let 2009 až 2013 zemědělské dotace, kontaktní osobou pro účely žádostí o dotaci byl pracovník Agrofertu. Policie také zjistila, že Farma Čapí hnízdo se v roce 2008 stala členem vedení DZV Nova. Farma tak získala část základního kapitálu ve společnosti patřící do holdingové struktury společnosti Agrofert Holding.

Podle policie Babišovi spolupracovníci pod jeho dohledem účelově firmu Farma Čapí hnízdo z koncernu Agrofert vyčlenili, aby získala unijní dotace pro malé a střední podniky. Babišově verzi případu, podle níž získala farma dotaci podle pravidel, policie podle serveru nevěří. Vyplývá to z dosud nezveřejněného dokumentu kriminalistů k vyšetřování. „Na základě objektivně zjištěných skutečností se nezakládá na pravdě. Bylo jednoznačně zjištěno a prokázáno, že opak je pravdou. O tom svědčí výpovědi osob, e-mailová korespondence, dokumentace banky i zpracovaný znalecký posudek,“ uvádějí policisté v dosud nezveřejněném dokumentu.

Mezi důkazy patří i zpráva britské banky HSBC, od níž získala Farma Čapí hnízdo celkem tři úvěry. Vyšetřovatelé od bankovního domu získali interní zprávu týkající se těchto úvěrů a z ní vyplývá, že banka měla za to, že za Farmou Čapí hnízdo stál Babiš a koncern Agrofert.

Dalším důkazem je posudek znaleckého ústavu Česká znalecká, který zadali kriminalisté v květnu 2017. Podle analýzy většinu přípravných prací projektu farmy na Čapím hnízdě dělala Imoba, patřící do Agrofertu. Sama Farma Čapí hnízdo pouze stavěla. Analýza také zjistila, že provoz Čapího hnízda vydělával v podstatě jen díky reklamě zadané koncernem Agrofert. Bez ní by Farma Čapí hnízdo nemohlo zaplatit zaměstnance a ani splácet bance úvěr.

Policie dohledala i spojení webové domény capihnizdo.cz s holdingem Agrofert. „Bylo zjištěno, že objednatelem a držitelem této domény je společnost Agrofert, a to již od 27. prosince 2007. Společnost Agrofert pravidelně hradila provoz této domény, přičemž služby jsou uhrazeny až do 26. prosince 2017,“ uvádí policie.

Premiér Andrej Babiš trestní stíhání v kauze dlouhodobě označuje za účelové, objednané a s cílem dostat jej z politiky. Na zákonnosti získání dotace trvá i Agrofert. „Ve věci farmy Čapí hnízdo stále probíhá vyšetřování a z toho důvodu nebudeme celou věc nijak komentovat. Trváme na tom, že vše proběhlo dle zákona, a věříme, že ke stejnému závěru dojde i celé vyšetřování,“ uvedl pro server iROZHLAS Jan Pavlů z oddělení komunikace Agrofertu. Konkrétní otázky serveru k jednotlivým důkazům ale nechal bez odpovědi.

Vyšetřování kauzy má skončit do 31. prosince. Až poté bude jasné, zda bude odloženo, nebo zda se celý případ dostane s soudu.

, red