Od Janečka se po Českém slavíkovi distancoval i fond na podporu vědy, který založil
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Od matematika a podnikatele Karla Janečka se po jeho pátečním projevu při předávání hudebních cen Český slavík, kdy kritizoval protiepidemická opatření a očkování, distancoval po televizi Nova i Nadační fond Neuron, který Janeček sám založil. Fond také s Janečkem ukončil spolupráci. „Vědecká a správní rada NF Neuron nesouhlasí a distancuje se od veřejných a mediálních vystoupení Karla Janečka k onemocnění covid-19, která popírají vědecké důkazy a zejména zlehčují průběh nemoci u dětí,“ uvedl fond ve svém nedělním prohlášení.
„Naše poslání je podporovat vědu založenou na faktech, která vede ke zlepšení života a ve které není místo pro nepodložené názory, ideologie nebo domněnky. Jsme nezávislí na jednání nebo názorech jakékoli konkrétní osoby,“ stojí v prohlášení, pod kterým se podepsali předseda Vědecké rady Jan Konvalinka, předsedkyně Správní rady Monika Vondráková a členové Vědecké rady za obory medicína a biologie.
Fond upozornil, že přestože Janeček ve svých mediálních výstupech NF Neuron zmiňuje, o jeho chodu nerozhoduje a nemá na něj žádný vliv. „Je pouze historickým zakladatelem a do letošního roku jedním z desítky mecenášů. Jeho názory jsou jen jeho soukromé a v případě vakcinace jsou v příkrém rozporu s poznáním nejlepších vědců, se kterými spolupracujeme,“ uvedl fond. „Vzhledem k jeho prohlášením není další spolupráce mezi NF Neuron a Karlem Janečkem možná,“ dodal.
Janeček při předávání cen Český Slavík, který za obnovením ankety po čtyřech letech stojí, mimo jiné prohlásil, že lidé „nesmí podlehnout tomu hroznému tlaku na očkování našich dětí proti nemoci, která je nijak neohrožuje." Janeček poté ČTK sdělil, že sociální zodpovědnost k umění patří a podle něj je zodpovědné a správné vyjádřit veřejně vlastní názor na tak závažnou věc, jakou je očkování dětí proti nemoci, která jim podle něj přímo nijak neškodí. "Zvolil jsem k tomu právě příležitost udílení ceny hudební ankety, neboť hudebníci byli postiženi iracionálními restrikcemi vlády mimořádně. Moje řeč byla v divadle několikrát přerušena potleskem přítomných umělců a jsem si jistý, že řada z nich má na tuto otázku velmi podobný názor jako já. Spolupráce s TV Nova na příštím ročníku ankety Český slavík je z mé strany otevřená," uvedl.
Nova se však od Janečka distancovala a uvedla, že pořad Český Slavík je připravován externí firmou, která odpovídá za obsah a jeho kvalitu. Televize uvedla, že do složení hostů či do obsahu jejich projevů nezasahuje. "Zároveň se tímto pořadem potvrdil trend, který nabývá na intenzitě – kdy jedinec nebo společnost produkuje nebo vyrábí pořad, v jehož rámci prezentuje svoje politické či společenské názory," dodala Nova.
K situaci se na Twitteru vyjádřil také Vladimír Mlynář, člen představenstva skupiny PPF, pod kterou televize Nova patří. "Že je tu (nový) problém, když si někdo koupí licenci na Slavíka, a pak to zneužije pro svoji jednostrannou politickou kampaň, to souhlasím," napsal v diskuzi na Twitteru.
Server iRozhlas.cz upozornil na to, že pražští hygienici budou řešit možné porušení protiepidemických opatření během vyhlašování ankety. Ředitelka hygienické stanice Zdeňka Jágrová webu řekla, že již požádala policii, aby ztotožnila diváky, kteří neměli nasazený respirátor. Jedním z nich byl podle televizních záběrů také Janeček.