Viroložka uprchla z Číny: Kdo chtěl mluvit o koronaviru, hrozilo mu, že zmizí
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Čína o covidu-19 věděla mnohem dříve, než přiznává, a snažila se šíření nákazy dlouho držet pod pokličkou. Kdo chtěl o nákaze nahlas mluvit, hrozilo mu, že „zmizí“. Tvrdí to hongkongská viroložka a imunoložka Li-Meng Jen, která se rozhodla utéct do Spojených států a skrýt se tam. V rozhovoru pro Fox News uvedla, že patřila k prvním vědcům, kteří zkoumali nový koronavirus. S tvrzením, že Čína tajila epidemii, přišlo i americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti (DHS) a další zdroje.
Li-Meng Jen, která dlouhodobě působila na lékařské fakultě Hongkongské univerzity, se rozhodla odletět do Spojených států 28. dubna. Na americké půdě ji údajně vyslýchala FBI, než ji pustila dál. Uvedla, že pokud by v Číně veřejně promluvila o tom, že se vláda snažila zatajit šíření nákazy koronavirem, nejspíše by beze stopy „zmizela“.
Původně se na žádost svého vedoucího, doktora Leo Poona, který působil na univerzitě i v laboratoři Světové zdravotnické organizace (WHO), měla zaměřit na zvláštní ohniska nákazy podobné SARS (syndrom náhlého selhání dýchání), který udeřil v Asii v letech 2002 a 2003. Nyní šlo o několik případů na území pevninské Číny, které se začaly množit od prosince 2019. Už tou dobou tamější vláda odmítla pustit do země zahraniční experty, aby přišli pomoct s výzkumem, a týkalo se to i odborníků z Hongkongu.
Díky kontaktům a předchozímu působení v čínských laboratořích se na konci roku dostala mimo jiné k informacím z Centra pro kontrolu a prevenci nemocí v Číně, že se zkoumaný typ koronaviru rychle šíří z člověka na člověka. Když tuto zásadní skutečnost přetlumočila svému vedoucímu, ten akorát přikyvoval a nakonec řekl, ať pokračuje v práci. V lednu pak WHO pouze oznámila, „že podle čínských úřadů virus způsobuje některým pacientům zdravotní potíže a nepřenáší se moc rychle mezi lidmi“, ač organizace zároveň přiznala, že jí chybí více informací.
Vědkyně Jen uvedla, že experti v jejím okolí se tou dobou obávali otevřeně mluvit o koronaviru. Její vedoucí ignorovali závěry studií, včetně těch, na kterých pracovala. Ty, kteří působili ve Wu-chanu, nesměli kontaktovat. A když se o to někdo pokusil, oni sami nereagovali, řekla viroložka Jen. Tou dobou už rychle rostl počet nakažených. Její spolupracovníci o ničem nemohli mluvit, jen dodávali, že musí nosit masky a roušky. Když 16. ledna opět prezentovala své výsledky a vyptávala se na šíření nového koronaviru, dostala varování, že by měla být opatrná, jinak ohrozí celý tým. „Nepřekračuj červenou linii,“ citovala jednoho z kolegů.
WHO neudělalo nic, odmítá jakoukoliv odpovědnost
Pro Fox News uvedla, že v jedné z laboratoří WHO pracoval i profesor Malik Peiris, který o šíření nákazy a jejích vlastnostech rovněž věděl, ale neudělal pro prevenci vůbec nic. Čína i WHO jakékoliv obvinění odmítají. Světová zdravotnická organizace pak v reakci na dotazy novinářů napsala, že Peiris, Poon ani Jen pro ni nikdy přímo nepracovali, v případně prvních dvou jmenovaných expertů šlo podle mluvčí Margaret Ann Harrisové jen o externí poradce.
O útěku z Číny rozhodla až její komunikace s hongkongským blogerem, který jí doporučil se skrýt ve Spojených státech. Jejich hovory ale objevil manžel, který rovněž pracoval jako výzkumník v laboratořích. Na prosby, aby utekli společně, reagoval rozčíleně. „Říkal, že nás všechny zabijí, obviňoval mě,“ řekla Jen s tím, že se nakonec rozhodla opustit Čínu sama.
Jakmile už byla v USA, čínská vláda prý převrátila její malý byt vzhůru nohama a vyslýchala její příbuzné, kteří se ji snažili přesvědčit, aby se vrátila zpět domů. Hongkongská univerzita mezitím zrušila její profil na stránkách instituce a zablokovala přístupy do školních databází a e-mailů, přestože měla oficiálně povolenou roční pauzu. Mluvčí univerzity později řekl Fox News, že doktorka Li-Meng Jen už u nich oficiálně nepracuje.
Čínská ambasáda na žádost o rozhovor televizi Fox News reagovala prohlášením, že osobu vědkyně vůbec nezná. „Nikdy jsme o ní neslyšeli,“ dodala s tím, že se Čína poprala s pandemií hrdinsky a že veškerý průběh byl transparentně dokumentován.