Sasko a Bavorsko chtějí vracet migranty už i do Sýrie, Většina území je bezpečná

Sasko a Bavorsko chtějí vracet migranty už i do Sýrie, Většina území je bezpečná

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Po Afghánistánu chtějí některé německé spolkové země neúspěšné žadatele o azyl vracet znovu i do Sýrie. Příslušný návrh, který předložily Sasko a Bavorsko, by měla příští týden projednat konference zemských ministrů vnitra, informovala v úterý agentura DPA. Už od počátku roku vrací Německo odmítnuté žadatele o azyl do Afghánistánu.

Bezpečnostní situaci v Sýrii je nutné nově posoudit, sdělil dnes saský ministr vnitra Markus Ulbig. "Na výsledku tohoto posouzení závisí další postup," dodal Ulbig, který je členem Křesťanskodemokratické unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové. Cílem podle něj je, aby spolkové země mohly do Sýrie deportovat lidi, kteří jsou nebezpeční, a osoby, které spáchaly závažné trestné činy.

Pod návrh se kromě Ulbiga podepsal také jeho bavorský kolega a člen Křesťanskosociální unie (CSU) Joachim Herrmann.

Podle agentury DPA lze očekávat, že na základě nového posudku budou některé oblasti v Sýrii prohlášeny za bezpečné. Spolkové země, v jejichž čele stojí strany konzervativní unie CDU/CSU, proto prý chtějí zákaz vyhošťování do Sýrie prodloužit už jen do června příštího roku.

Proti návrhu se podle německých médií staví zemští ministři vnitra, kteří jsou členy sociální demokracie. Ti chtějí podle DPA zákaz vracet neúspěšné žadatele o azyl do Sýrie prodloužit až do konce příštího roku a až poté bezpečnostní situaci v blízkovýchodní zemi nově zhodnotit.

Už na konci letošního února začalo Německo deportovat do vlasti občany Afghánistánu. Spolkové ministerstvo vnitra tehdy uvedlo, že přes nejistotu je ve středoasijské zemi dost bezpečných oblastí, kam se odmítnutí žadatelé o azyl mohou vrátit. Podle kritiků ale Afghánistán bezpečnou zemí není.

Minulý týden vyvolal ve Spolkovém sněmu vlnu návrh protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD), aby Německo uzavřelo se Sýrií dohodu a začalo do země deportovat všechny syrské uprchlíky, pobouření. Situace v rozsáhlých částech Sýrie se podle strany v posledních měsících "podstatně zlepšila" a teroristická organizace Islámský stát (IS) byla vytlačena. Poslanci jiných stran upozorňovali, že odpůrci režimu prezidenta Bašára Asada se v Sýrii nadále stávají oběťmi mučení a vražd.

V Sýrii za posledních šest let zahynulo přes 400 tisíc lidí. Miliony Syřanů musely opustit své domovy. Už v létě Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) upozornila, že se kvůli zlepšující se bezpečnostní situaci stále více lidí vrací domů. Většinou se jedná o lidi, kteří uprchli ze svých domovů, ale zůstali v Sýrii, nebo překročili pouze hranici do sousední země - Turecka, Libanonu, Jordánska či Iráku.

,