Soud se zastal firmy Vyrtych

„Chová se protiprávně.“ Soud rozcupoval Finanční správu, její šéf mlčí

Soud se zastal firmy Vyrtych
„Chová se protiprávně.“ Soud rozcupoval Finanční správu, její šéf mlčí

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Firma Vyrtych je další firmou, které se zastal Nejvyšší správní soud před finančním úřadem. Berňák firmě odmítl uznat nárok na odpočet daně z přidané hodnoty, protože se podle něj zapojila do podvodného řetězce. Podle soudu splnila firma veškeré podmínky stanovené pro přiznání nároku na odpočet DPH. Finanční správa se chce k případu vyjádřit až koncem týdne, ministerstvo financí mlčí. Postup úřadu ale kritizuje odborná veřejnost.

Jde o zásadní rozsudek pro daňovou oblast, uvedl Nejvyšší správní soud (NSS). Podle něj není přípustné, aby berňák vyměřil daň fakticky komukoliv v libovolně dlouhém řetězci nebo aby se zaměřil na plátce, u kterého bude daňový výnos nejsnáze vymahatelný.

„Tím, že NSS sám označil rozsudek za zásadní, podle mého názoru dává finanční správě jasný vzkaz, že v této praxi není možné pokračovat,“ uvedl vedoucí sekce správy daní a poplatků Komory daňových poplatníků Tomáš Hajdušek. 

Finanční správa se chce k případu vyjádřit až koncem týdne. „Analyzujeme rozsudek. Počítáme s tím, že bychom výstup mohli vydat do konce týdne,“ uvedla pro Echo24 mluvčí Generálního finančního ředitelství Kateřina Vaidišová. K případu se nechce vyjadřovat ani ministerstvo financí.

Berňák se ale vymezil proti tomu, aby se rozsudek NSS vztahoval na všechny podvody na DPH. „Rozsudek NSS analyzujeme. Nelze ho rozhodně vztahovat na všechny podvody na DPH. Ztotožňujeme se s názorem NSS, že nelze upřednostňovat vybrání daně u daňového subjektu, u něhož je to z hlediska vymahatelnosti práva jednodušší se zaručeným daňovým výnosem,“ uvedla Finanční správa na Twitteru.

Podle předsedy Unie daňových poplatníků Ondřeje Lichnovského musí finanční správa změnit svou metodiku boje proti daňovým podvodům. „Je dobře, že NSS konečně přispěl ke kultivaci výkonu veřejné moci Finanční správou. Ta by měla upustit od absurdního předpokladu, že daňovému subjektu jsou vždy známy skutečnosti vztahující se k dodavatelům jeho dodavatele. Tuto vědomost nelze předpokládat, avšak je třeba ji prokázat,“ uvedl Lichnovský. Celý text pro Echo24 zde.

Čtěte také: Baxův soud rozmetává Babišovy karusely

Podle Hajduška NSS potvrdil svůj dřívější rozsudek z roku 2014, v němž uvedl, že ani v případě podezření z podvodů na DPH není možné si vybrat některý z článků řetězce a od něj vybrat daň jen proto, „aby se „někomu“ podařilo ji vyměřit a daňový výnos byl, ať již od kohokoli, získán,“ uvedl Hajdušek. „Delší dobu upozorňujeme na to, že tzv. doktrína ‚věděl nebo vědět měl a mohl‘ by měla být používána zcela výjimečně jako záchranná brzda v krajních případech, kdy se „vůz řítí z kopce“. Finanční správa si ale z toho udělal běžný postup i při jízdě po rovině,“ dodal Hajdušek.

Podle někdejšího ministra financí a dnes předsedy poslaneckého klubu TOP 09 Miroslava Kalouska prohrála Finanční správa zcela zbytečně. „Každému jenom trochu myslícímu člověku bylo jasné, že se chová protiprávně. A jenom to protahovala a čekala na rozhodnutí nezávislé instance. Mohla předejít mnoha škodám pro soukromníky i pro stát,“ uvedl Kalousek pro Echo24.

Na přístup Finanční správy k podnikatelům se v posledních letech snesla velká spousta kritiky. Příkladem je firma FAU, jež se nyní hodlá soudit se státem o způsobenou škodu. Finanční správa s touto přerovskou firmou prohrála spor, když NSS loni v listopadu zamítl kasační stížnost Odvolacího finančního ředitelství proti rozsudku Krajského soudu v Ostravě. Ten zrušil zajišťovací příkazy vydané na tuto firmu. FAU měla sklad v areálu chemičky Precheza ze skupiny Agrofert. Zmínka o likvidaci společnosti FAU zazněla dokonce na nahrávce zveřejněné v srpnu na anonymním twitterovém účtu Skupina Šuman a vyvolává dojem, že Finanční správa jednala v zájmu šéfa hnutí ANO a bývalého ministra financí Andreje Babiše.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte dále:

NSS zkritizoval praxi finanční správy. Při podvodu nelze DPH doměřit komukoli

Firma FAU podala trestní oznámení ve věci zajišťovacích příkazů