Macron pohrozil stažením francouzských vojáku z Mali. Působí tam i Češi
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Francouzský prezident Emmanuel Macron varoval, že Francie stáhne své vojáky z Mali, pokud politická nestabilita v této africké zemi povede k větší islamistické radikalizaci. Informuje o tom dnes BBC. Armáda v Mali tento týden po devíti měsících provedla druhý převrat kvůli neshodám ohledně složení nové vlády. V Mali působí i čeští vojáci.
Francie má v africké oblasti Sahel, která je přední linií ve válce proti islámským radikálům, kolem 5100 vojáků. Francouzská armáda podporuje od roku 2013 síly v Mali, Mauritánii, Nigeru, Burkině Faso a Čadu v bojích proti radikálům v regionu.
Macron listu Journal du Dimanche řekl, že informoval regionální vůdce, že Francie nepodporuje země, kde neexistuje demokratická legitimita nebo přechod k ní a že Francie nemá v úmyslu nechat své vojáky v Africe navždy. Francie celá desetiletí poskytuje vojenskou podporu vůdcům svých bývalých kolonií v Africe a často vysílá vojáky nebo podniká vzdušné útoky proti ozbrojeným rebelům.
Ústavní soud v Mali v pátek jmenoval prozatímním prezidentem velitele vojenské junty a dosavadního viceprezidenta Assima Goitu. Bývalý velitel speciálních sil nechal tento týden zatknout prezidenta a premiéra, a uskutečnil tak v zemi druhý státní převrat za posledních devět měsíců.
V Mali od roku 2014 působí rozsáhlá francouzská mise Barkhane, zaměřená na boj s islámskými radikály. V jejím rámci vznikla operace Takuba, jejíž součástí je od letošního roku i jednotka českých speciálních sil. Působit v ní může do 60 českých vojáků. Dalších téměř 80 českých vojáků je zapojeno do výcvikové mise Evropské unie EUTM, čtyři čeští důstojníci pak působí v mírové misi OSN (MINUSMA).