Smrt českých vojáků

„Vojáci vystoupili z vozidel a dál měli jít pěšky.“ Běžná situace se ale proměnila v tragédii

Smrt českých vojáků
„Vojáci vystoupili z vozidel a dál měli jít pěšky.“ Běžná situace se ale proměnila v tragédii

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Těla tří vojáků, kteří v neděli zemřeli po útoku sebevražedného atentátníka v Afghánistánu, přepraví do Česka armádní speciál ve středu. Oznámil to zástupce náčelníka generálního štábu Jiří Verner. Příletu se má zúčastnit i prezident Miloš Zeman.

Obětmi sebevražedného atentátu osmnáctiletého Talibánce byli šestatřicetiletý rotný Martin Marcin a desátníci Kamil Beneš a Patrik Štěpánek, kterým bylo 28 a 25 let. 

Všichni tři vojáci byli členy čtvrté brigády rychlého nasazení, konkrétně ze 42. mechanizovaného praporu v Táboře a nebyli nezkušenými vojáky, i když byli mladí.

Exploze při útoku bořila zdi

Afghánec se v jejich blízkosti odpálil, když byli na pěší hlídce nedaleko Bagrámu, kde je největší americká základna v zemi. Exploze byla tak silná, že tlaková vlna bořila okolní hliněné zdi.

Na místo poté dorazily čtyři vrtulníky, z toho dva záchranářské. „V prostoru, kde jsme operovali, museli vojáci vystoupit ze svých obrněných vozidel a pokračovat pěšky, je to standardní situace. Ten útok byl nenadálý, byla spatřena pouze jedna osoba, která se odpálila v prostoru, který byl vybrán natolik, že následky bohužel byly fatální,“ popsal událost Verner.

Podle Vernera tři Češi zemřeli okamžitě

Podle něj čeští vojáci zemřeli okamžitě. Další tři členové patroly, jeden americký a dva afghánští vojáci, byli zraněni velmi těžce. Armáda nyní událost spolu s vojenskou policií a zpravodajstvím vyšetřuje. Česká vojenská jednotka je podle Vernera v místě řadu let.

Těla trojice mladých mužů dopraví do Česka armádní speciál ve středu, oznámil generální štáb české armády. Premiér Andrej Babiš označil vojáky za hrdiny, prezident Miloš Zeman zdůraznil, že je třeba i přes tuto tragédii pokračovat v boji proti terorismu.

„I přes tragickou situaci jsem ale přesvědčen, a také armáda, že děláme správnou věc, ke které máme i mandát. A neočekávám přehodnocení situace,“ doplnil Verner.

Podle www.army.cz sloužilo k letošnímu 12. červenci v Afghánistánu 249 českých vojáků. Tím byl v podstatě naplněn dosavadní mandát, podle kterého jich v zemi může působit až 250. 

Ještě letos by se české zapojení v Afghánistánu mohlo zvýšit. Vláda schválila rozšíření mise až o 140 vojáků, v červnu posílení vojenských misí v Afghánistánu, ale i Iráku a v Mali, schválila Sněmovna, Senát souhlasil již v květnu. V Afghánistánu by se čeští vojáci nově měli vydat do provincie Lógar, kde by cvičili speciální jednotku afghánské policie, a do provincie Herát, kde by pomáhali s výcvikem afghánských vojáků.

Od roku 2002 česká armáda do Afghánistánu poslala více než 9000 vojáků, 13 z nich zahynulo.

,

6. srpna 2018