Na Babiše útočí kvůli vakcínám i jeho ministři: Odpovědnost jde na něj, musí to vysvětlit
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Selhání premiéra Andreje Babiše (ANO) v souvislosti s výsledkem vyjednávání o podílu Česka z dodatečných deseti milionů vakcín od firem Pfizer/BioNTech si nevšímají jen na straně opozice. Babiše zkritizovali i jeho ministři, a to šéf vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD), který tvrdí, že premiér strategii vyjednávání s nikým nekonzultoval a měl by za výsledek převzít zodpovědnost. Podle Hamáčka musí Babiš občanům své jednání vysvětlit. Česko spolu s Rakouskem a Slovinskem odmítá kompromisní plán na dělení dávek, podle Babiše není solidární a vyvážený.
„Pan premiér o dalších vakcínách pro ČR vyjednával sám, postup s vládou nekonzultoval. Je to čistě jeho odpovědnost a musí občanům vysvětlit, proč jsme přišli o 70 000 vakcín,“ uvedl Hamáček. Podobně hovoří i Petříče, který bude za týden kandidovat na předsedu koaliční ČSSD. „Pan premiér chtěl o všem jednat sám, strategii s nikým nekonzultoval, výsledky nám neoznámil. Takže teď musí také sám převzít zodpovědnost a omluvit se těm, kdo budou na vakcíny čekat zase o něco déle,“ vyjádřil se.
Pan premiér o dalších vakcínách pro ČR vyjednával sám, postup s vládou nekonzultoval. Je to čistě jeho odpovědnost a musí občanům vysvětlit, proč jsme přišli o 70 000 vakcín.
— Jan Hamáček (@jhamacek) April 2, 2021
Opoziční politici zase hovoří o skandální prohře a naprostém Babišově selhání. Podle serveru Politico totiž získaly Rakousko a Slovinsko trochu vakcíny navíc díky tomu, že se k návrhu portugalského předsednictví odmítly připojit, naopak ČR z „balíku solidarity“ mohla získat asi 140 000 dávek. To, že se k němu odmítla připojit, vedlo k čisté ztrátě 70 000 dávek.
Pan premiér chtěl o všem jednat sám, strategii s nikým nekonzultoval, výsledky nám neoznámil. Takže teď musí také sám převzít zodpovědnost a omluvit se těm, kdo budou na vakcíny čekat zase o něco déle.
— Tomáš Petříček (@TPetricek) April 2, 2021
Předseda ODS Petr Fiala řekl, že vakcíny zachraňují životy a povinností premiéra je bojovat o každou z nich. „Opakuje se to s železnou pravidelností: doma dělá Andrej Babiš ramena, v EU neprosadí nic. Pokud se zpráva potvrdí, je to skandální prohra,“ konstatoval. Později na twitteru označil výsledek za „totální krach Babišovy evropské politiky“. „Premiér, který nedokáže hájit naše zájmy, prokaučuje možnost získat více vakcín, je českým občanům k ničemu,“ uvedl.
Šéf SPD tvrdí, že Babiš se bojí jednat samostatně ve prospěch ČR a evidentně ani není dobrý vyjednavač. V zajišťování vakcín selhala Evropská komise, jejíž šéfka Ursula von der Leyenová by měla odstoupit, dodal. „Neschopní ministři české vlády by měli podat demisi a umožnit vznik vlády odborníků,“ uvedl Okamura.
Podle předsedy lidovců Mariana Jurečky se jedná o Babišovo naprosté selhání v jednáních. „Mohl zajistit pro naše občany více vakcín, neudělal to ani včera (ve čtvrtek), ani na podzim, když neobjednal pro ČR maximální možný počet vakcín, které objednat mohl,“ uvedl Jurečka. Babišova špatná rozhodnutí tak mohou za tisíce zbytečně zmařených životů, doplnil.
O opakovaném selhání předsedy vlády mluví také šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Nyní se ukázal jako neschopný vyjednavač. A dokonce české občany připravil o 140 tisíc vakcín, které mohl získat navíc. Může za to přímo Babiš sám, i kdyby vinu házel na kohokoliv, z toho se nevymluví,“ vyjádřila se. Kvůli Babišovým opakovaným selháním přišly už desítky tisíc rodin o příbuzné, míní. „A další ještě přijdou,“ varovala.
Česku podle plánu připadne poměrná část vakcín, nezíská dávky navíc. Devatenáct států se části svého přídělu vzdalo ve prospěch Slovenska, Bulharska, Chorvatska, Estonska a Lotyšska. „Solidarita se projevuje jen v deklaracích pro média. Při jednání za zavřenými dveřmi žádná neexistuje,“ řekl Babiš. Při jednáních podle něj převládla touha potrestat rakouského kancléře Sebastiana Kurze, že se proti nevyvážené distribuci vakcín v EU dříve ozval.
Babiš uvedl, že s návrhem rozdělení Česká republika nesouhlasí. „Nesouhlasí ani Rakousko a Slovinsko. Nerozumím, jak portugalské předsednictví mohlo prohlásit kompromis, o kterém měl být konsensus všech států, za schválený, když nebyl dosažen,“ dodal. Řešení je špatné a nevyvážené, uvedl.