Merkelová celkovou unijní dohodu o migraci na summitu nečeká
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Německá kancléřka Angela Merkelová v úterý připustila, že na nadcházejícím summitu o migraci se ještě nepodaří dospět k celoevropskému řešení problematiky. Merkelová však na společné tiskové konferenci se svým španělským protějškem Pedrem Sánchezem v Berlíně potvrdila, že bude pokračovat v úsilí o dvoustranné dohody s jednotlivými státy.
„Do pátku nedospějeme k řešení celého azylového balíku, tedy pro všech sedm směrnic,“ řekla Merkelová a dodala, že bude třeba dál pracovat na dvou směrnicích.
„Z tohoto důvodu hovořím o spolupráci se zeměmi, které jsou připraveny na všechny rozměry migrační politiky,“ dodala Merkelová. Dva návrhy směrnic, nad nimiž nepanuje shoda, se podle ní týkají azylového řízení a takzvaného Dublinu IV, tedy reformy azylových pravidel EU. „To bude vyžadovat ještě nějaký čas,“ poznamenala. Kancléřka se proto znovu vyslovila pro bilaterální dohody jednotlivých států EU se zeměmi původu a tranzitními zeměmi.
Sánchez Merkelovou ujistil svou podporou na unijním summitu, který se uskuteční ve čtvrtek a v pátek. Podle něj musí existovat efektivní a společná evropská odpověď.
Sánchezova vláda je na rozdíl od předcházejícího kabinetu Mariana Rajoye k migrantům o něco vstřícnější. Prokázala to například přijetím lodi Aquarius s více než 600 migranty na palubě, které odmítly své přístavy otevřít Itálie i Malta.
Právě spor Merkelové s německým ministrem vnitra a šéfem bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) Horstem Seehoferem o řešení migrační otázky uvrhl německou vládu do nejhlubší krize od jejího vzniku letos v březnu.
Seehofer chce odmítat některé migranty už na hranici; Merkelová je proti, neboť se obává dominového efektu v rámci Evropy. Oznámila proto, že bude usilovat o evropskou dohodu nebo i bilaterální ujednání o navracení žadatelů o azyl.
Seehofer je připraven uprchlíky registrované v jiné zemi EU začít vracet od německé hranice už od neděle, pokud kancléřka na evropské úrovni nedosáhne žádných výsledků.
Babiš se před summitem sejde s dalšími sedmi premiéry zemí EU
O budoucnosti Evropy a hlavních stávajících evropských problémech bude ve středu v Lucembursku s premiéry sedmi dalších zemí EU hovořit předseda české vlády Andrej Babiš. Lucemburský premiér Xavier Bettel sezval na zámek Sennigen nedaleko hlavního města Lucemburku dalších sedm šéfů vlád, kteří se v evropské politice hlásí k liberální frakci ALDE.
Předsedové vlád Belgie Xavier Bettel, Nizozemska Mark Rutte, Dánska Lars Rasmussen, Estonska Jüri Ratas, Finska Juha Sipilä a Slovinska Miro Cerar se spolu s Bettelem a Babišem sejdou jen den před summitem EU v Bruselu. A také v den, kdy by měla být v Praze jmenována nová Babišova vláda.
Summit osmadvacítky má přitom ve čtvrtek řešit tak zásadní otázky, jako je migrační problematika, o které se premiéři či prezidenti 16 zemí unie bavili na neformálním setkání už v neděli. Někteří účastníci nedělního „minisummitu“ budou u středeční večeře v Lucemburku přítomni.
Podle mluvčího lucemburské vlády Joa Cleese mají být na večeři přítomni také členové Evropské komise, kteří se k frakci ALDE hlásí. Na zámek Sennigen by tak měla spolu s dalšími členy komise dorazit i komisařka pro spravedlnost Věra Jourová.