Průměrná česká mzda překonala hranici 30 tisíc korun
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Průměrná mzda v Česku ve čtvrtém čtvrtletí 2017 poprvé překonala hranici 30 000 korun, meziročně vzrostla o osm procent na 31 646 korun. To je o 2337 korun meziročně víc. Reálně po zahrnutí inflace měsíční výdělek vzrostl o 5,3 procenta. Údaje v pátek zveřejnil Český statistický úřad. Růst mezd je tak nejrychlejší od roku 2008, podle analytiků je dán napjatou situací na trhu práce, firmy se přetahují o pracovníky, kterých je nedostatek. Mzdy v ČR jsou v současnosti na úrovni Polska, Portugalska či Řecka, uvedli ekonomové. Podle nich bude silný růst mezd pokračovat i letos.
Průměrná hrubá mzda v ČR zaznamenala podle Jany Steckerové z Komerční banky dosud nejvyšší hodnotu. „Navíc se vůbec poprvé dostala přes hranici 30 000 korun. Růstu mezd pomohl nejen utažený trh práce, ale i zvyšování platů ve veřejné sféře,“ uvedla. Obecně však platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou. Podle ČSÚ 80 procent zaměstnanců pobíralo ve 4. čtvrtletí mzdu mezi 12 263 Kč a 51 412 Kč.
Medián, tedy střední hodnota mezd, vzrostl ve čtvrtém čtvrtletí meziročně o 8,9 procenta na 27 320 korun. U mužů byl 29 639 korun a u žen 24 790 korun. Medián představuje hodnotu mzdy zaměstnance uprostřed hodnot mezd, takže polovina hodnot mezd je nižší než medián a druhá polovina vyšší.
Průměrná mzda roste v Česku nepřetržitě od začátku roku 2014. Za celý loňský rok stoupla meziročně o sedm procent na 29 504 korun. Reálně vzrostla o 4,4 procenta.
Mzdy jsou podle analytika Raiffeisenbank Milana Frydrycha tlačeny nahoru nejen výbornou kondicí tuzemské ekonomiky a eurozóny, ale i navýšením platů ve veřejném sektoru, opakovaným zvýšením minimální mzdy a historicky nejnapjatějším trhem práce. „Nadprůměrný růst mezd proto bude pokračovat i v prvních dvou čtvrtletích tohoto roku,“ uvedl Frydrych.
Zrychlení růstu mezd podle hlavního ekonoma Deloitte Davida Marka vedlo k dalšímu přiblížení životní úrovni ve vyspělejších zemích. „Průměrná mzda v České republice po zohlednění rozdílu v cenových hladinách se loni zvýšila na 67 procent průměru EU z předloňských 65 procent unijního průměru,“ uvedl. Mzdy v ČR jsou vyšší než na Slovensku, kde průměrná mzda v loňském posledním čtvrtletí byla 1041 eur (v přepočtu 26 440 Kč) a v průměru za celý loňský rok dosáhla 954 eur (24 230 Kč).
Ve 4. čtvrtletí stouply mzdy nejvýrazněji v kulturní, zábavní a rekreační činnosti, a to o 13,4 procenta. Přes deset procent si polepšili také pracovníci v těžební činnosti, zaměstnanci ve zdravotnictví a sociální péči a ve veřejné správě. Nejpomaleji, o zhruba 4,5 procenta, rostly mzdy v peněžnictví a pojišťovnictví a také v informačních a komunikačních činnostech. Průměr se ale v těchto oborech pohybuje přes 50 000 korun. Nejnižší zůstaly výdělky v ubytování, stravování a pohostinství. Přestože stouply o 9,3 procenta, dosáhly průměru 17 815 Kč.
Z hlediska regionů si nejvyšší průměrnou mzdu stále drží Praha, i když nárůst mezd v hlavním městě byl mezi kraji opět nejnižší. V Praze mzda stoupla o 6,6 procenta na 39 173 korun. V průměru více než 30.000 korun měli ve 4. čtvrtletí i pracující ve Středočeském, Jihomoravském a Plzeňském kraji. Nejvýrazněji se mzda zvýšila znovu v Karlovarském kraji, a to o 9,3 procenta. Tamní průměrný výdělek 27 810 korun je ale mezi kraji stejně jako v předchozích obdobích nejnižší.