KOMENTÁŘ ONDŘEJE ŠMIGOLA

Má být příští Bond žena, černoch, nebo rovnou mrtvý?

KOMENTÁŘ ONDŘEJE ŠMIGOLA
Má být příští Bond žena, černoch, nebo rovnou mrtvý?

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Je to již bondovská tradice, podobně jako označení 007, protřepaná vodka Martini nebo krásné ženy na jednu noc. S každým novým filmem, zvláště v Británii, odkud pochází, se objeví nespočet úvah, jestli nenastal čas poslat agenta s povolením zabíjet do důchodu. Tento rok se zdá, že podobných komentářů je více než obvykle. Není čas zemřít je poslední bondovkou, v níž si titulní roli zahrál Daniel Craig. Nastává tedy také čas hledání nového agenta 007 a nová doba má obzvláště náročné požadavky. A tak Bondovi kritici požadují, pokud nebude rovnou zabit, aby jeho další inkarnace byla alespoň černoch, žena či gay.

O tom, že je načase s Jamesem Bondem skoncovat, se překvapivě shodnou jak lidé na pravici, tak na levici, i když z jiných důvodů. V magazínu The Spectator v článku nazvaném Je načase, aby James Bond zemřel si Melanie McDonaghová stěžuje, že Bond vyměkl. Příliš se zaobírá svým nitrem, respektuje ženy, je monogamní a ztratil smysl pro humor. Po konci Bonda volá i Adam White v progresivním deníku The Independent. Jeho komentář se jmenuje Ne, nastal čas zemřít! Proč je toto perfektní moment pro zabití Jamese Bonda. Podle něj bondovky jsou příliš tradicionalistické a zahleděné do minulosti a bez nových nápadů. Sice vítá některé pokusy, jak Bonda zpogresivnět, ale myslí si, že i pokud novým agentem 007 bude černoch či žena, nedokáže to filmovou sérii dostatečně aktualizovat.

Nevím, nakolik tyto popisy odpovídají skutečnosti. Poslední bondovku jsem zatím neviděl a na recenze jsou v Echu povolanější. Ale vlastně není překvapivé, že budoucnost agenta 007 Británii tak rmoutí. Do velké míry je jejím symbolem, podobně jako monarchie nebo Big Ben. Je představitelem dokonalého anglického gentlemana, který ví, jaké si dát šampaňské, vždy chodí v perfektním obleku a potěší každou ženu, ale když na to přijde, nemilosrdně likviduje nepřátele Jejího Veličenstva. Je to patriot. Na rozdíl od amerických superagentů Ethana Hunta a Jasona Bourna, kteří po většinu času bojují s vlastními domovskými organizacemi, Bondovými protivníky jsou komunisté, teroristé a podobní padouši.

Do diskuse o Bondovi se vložil i lídr britské opozice a šéf Labouristické strany Keir Starmer. Na otázku, kdo je jeho nejoblíbenější představitel, odpověděl: „Nemám oblíbeného Bonda, ale myslím si, že nastal čas na ženského Bonda.“

Debata nad tím, jaký bude nový James Bond, je tedy i debatou nad tím, jak Britové vidí sami sebe. Za Bonda z éry Seana Conneryho se evidentně trochu stydí. Cary Fukanaga, režisér posledního filmu, rozpoutal menší pozdvižení, když prohlásil, že Conneryho Bond „byl v podstatě násilník“. Jako příklad uvádí scénu z filmu Thunderball, kdy Bond políbí zdravotní sestřičku proti její vůli a později ji natlačí do sauny.

Možná ještě kontroverznější scéna je z filmu Goldfinger, kdy Bond zalehne Pussy Galore, pomocnici hlavního zloducha. Tento akt stačí k tomu, aby Pussy změnila strany. Ještě skandálnější je tato scéna v knižní předloze, kde je Pussy vyobrazena jako lesba. Tvůrce Bonda Ian Fleming později tvrdil, že „položení rukou“ od toho „správného muže“ ji „vyléčilo“ z její „psychopatologické nemoci“.

To Craigovi bondgirl jsou již rovné partnerky, které dokážou střílet, prát se a řídit auta stejně zdatně jako on. A nedostávají jména se sexuálním podtextem. Pussy Galore by se dalo přeložit jako Číča Habadějová.

Zároveň Bond byl ale vždy reakcionář. V Goldfingerovi poučuje dívku ve své posteli: „Drahá, jsou věci, které se prostě nedělají, jako pít Dom Pérignon ’53, který je teplejší než 38 stupňů Fahrenheita. To je stejně špatné jako poslouchat The Beatles bez klapek na uši.“ Dnes již sice 007 neplácá slečny po zadku a možná i poslouchá Johna Lennona, je však stále monarchista a chodil na internátní školu.

S přihlédnutím k tomu, že Bond je prototypem moderního britského gentlemana, může být černoch? Jistě. Dlouho favoritem na nahrazení Craiga byl Idris Elba, ač černoch, nebezpečné angličanství z něj přímo sršelo.

Může být James Bond Jane Bondovou? Ne. James Bond je mužská fantazie. Není důvod, aby žena nemohla být stejně dobrým agentem jako 007. Alkoholickým svůdníkem však být nemůže.

Nakonec, může být James Bond homosexuál? Bond chodil na internátní školu, kde se děje všelicos. Bond bez bondgirl by však nebylo ono.

1. října 2021