Protiraketový systém Patriot

Selhal americký protiraketový systém? Analytici zpochybňují jeho efektivitu

Protiraketový systém Patriot
Selhal americký protiraketový systém? Analytici zpochybňují jeho efektivitu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Raketa vypálená na začátku listopadu z Jemenu, která mířila na letiště nedaleko saúdské metropole Rijádu, nezpůsobila žádné škody. Podle sdělení armády sestřelila raketu saúdská protivzdušná obrana, využívající americký systém Patriot. Analytici ale její tvrzení zpochybňují a mluví o selhání protivzdušné obrany, píše The New York Times.

Zásadní roli zde sehrál především fakt, že raketa nakonec přeletěla přes město a zasáhla letiště poblíž Rijádu, tedy cíl jemenských povstalců. Tamější úřady nicméně tvrdily, že střela byla zneškodněna ve vzduchu a její zbytky popadaly do řídce obydlené oblasti.

„Vláda lže o efektivitě těchto systémů. Nebo nemají správné informace,“ řekl analytik Jeffrey Lewis, který vedl vyšetřovací tým, s jehož nálezy se následně podělil s médii. „To by nás mělo hodně znepokojovat,“ dodává. Pochybnosti mají i někteří armádní představitelé Spojených států, kteří požadují po Saúdské Arábii detaily k listopadovému sestřelení jemenské rakety.

Systém Patriot se stal páteří nejedné armády v oblasti protivzdušné obrany, o to víc analytiky znepokojuje jeho možné selhání. Po přezkoumání zbytků z rakety, které popadaly v předměstí Rijádu, analytici zjistili, že mezi nimi chybí hlavice. Ta zřejmě dopadla právě na mezinárodní letiště a vyděsila tamější cestující. Protivzdušná obrana zřejmě zasáhla pouze zadní část rakety, případně ji zcela minula.

Saúdskoarabské vzdušné síly oznámily zneškodnění raket vystřelených z Jemenu už v minulosti. V červenci například uvedly, že sestřelily raketu, kterou Húsíové vystřelili směrem k Mekce. Sobotní útok byl ale první, při němž byly ohroženy hustě osídlené oblasti u saúdského hlavního města. Rijád je vzdálen od jemenských hranic asi 1000 kilometrů.

Menšinoví Húsíové bojují proti vládě prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího, kterou podporuje koalice v čele s Rijádem. Od března 2015, tedy od intervence koalice arabských zemí, si boje v Jemenu vyžádaly více než 8000 lidských životů.

vtred