ZATMĚNÍ MĚSÍCE

Nad ránem Měsíc opět zrudne. Další úplné zatmění bude až za šest let

ZATMĚNÍ MĚSÍCE
Nad ránem Měsíc opět zrudne. Další úplné zatmění bude až za šest let

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

V pondělí 21. ledna nad ránem nastane úplné zatmění Měsíce, bude trvat hodinu a dvě minuty a bude poslední v tomto desetiletí. Další bude možné spatřit v září 2025. Uvedl to Astronomický ústav AV ČR. Úplné zatmění bude možné pozorovat brzy ráno mezi 5.41 a 6.43.

Měsíc při úplném zatmění z oblohy zcela nezmizí. Do zemského stínu láme vzdušný obal Země sluneční světlo a Měsíc tak získá naoranžovělou, cihlově červenou nebo nahnědlou barvu. Tmavost ovlivňuje aktuální stav znečištění atmosféry.

Zatmění začne ve 4.34 a Měsíc se bude postupně ponořovat do zemského stínu. V té době bude nad jihovýchodem také vycházet jasná dvojice planet Venuše a Jupiteru. V prvních minutách zatmění bude možné očekávat tzv. tyrkysový jev, kdy se na světlý okraj Měsíce promítá světlo, které prochází zemským ozonem. K načervenalému zbarvení se tak přidává namodralý nádech. Tento jev poprvé v roce 2007 popsal klimatolog Richard Keen z Univerzity v Coloradu.

Úplné zatmění skončí v 6.43. V Praze Měsíc zapadne osm minut po konci částečného zatmění v 7.50. Na jiných místech Česka se čas západu liší v minutách.

Další částečné zatmění Měsíce bude možné spatřit v noci z 16. na 17. července 2019. Na úplné zatmění bude nutné si počkat do 7. září 2025.

Úkaz bude možné sledovat z několik českých hvězdáren. Hvězdárna v Ondřejově a Štefánikova hvězdárna budou v případě jasného počasí otevřeny od 4.00 do 8.00 hodin ráno. Na pozorování zve i hvězdárna Žebrák i Centrum přírodních věd Jičín. Plzeňská Techmania neočekává dobré pozorovací podmínky, proto pozorování zatmění do svého programu nezařadila.

Díky malé výšce Měsíce jej bude možné fotograficky zachytit. Fotografové mohou své snímky přihlásit do soutěže „Pohlednice v z mého vesmíru“ na stránkách České astronomické společnosti.

V Beskydech proběhne komentované pozorování

V Centru tmavé oblohy na Gruni v Beskydech na Frýdecko-Místecku budou moci lidé v pondělí ráno pozorovat poslední úplné zatmění Měsíce v tomto desetiletí. Pozorování se uskuteční za příznivého počasí od 05.00 do 07.00, komentovat jej budou zkušení astronomové. Za Centrum tmavé oblohy to oznámil Tomáš Hynek.

„Měsíc se začne do zemského stínu nasouvat již kolem 04.30. Zhruba v 05.40 se Měsíc schová do stínu naší Země celý a nastane úplné zatmění. Maximální fáze úplného zatmění nastane v 06.12 a v 06.43 úplné zatmění skončí. Poté bude Měsíc opět ze stínu Země pomalu vystupovat,“ popsal úkaz Hynek.

Zatmění se podle něj odehraje nad západním obzorem ve velmi fotogenické oblasti oblohy mezi souhvězdími Blíženců a Raka. „Vpravo od Měsíce se bude nacházet dvojice jasných hvězd Castor a Pollux, na opačné straně od potemnělého Měsíce budeme moci vidět v souhvězdí Raka velice rozsáhlou hvězdokupu s názvem Jesličky,“ uvedl Hynek. Astronomickými dalekohledy budou lidé moci sledovat také galaxie, mlhoviny, hvězdy a dvojhvězdné systémy.

,

20. ledna 2019