vládní personalistika v LN

Chmelařovi a Babišovi „nefunguje chemie“. Evropský tajemník prý opustí Úřad vlády

vládní personalistika v LN
Chmelařovi a Babišovi „nefunguje chemie“. Evropský tajemník prý opustí Úřad vlády

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Kolem dalšího působení Aleše Chmelaře ve funkci státního tajemníka pro evropské záležitosti se objevují spekulace. Lidové noviny z Babišova svěřeneckého fondu informují v pátečním vydání, že mezi Chmelařem a premiérem Andrejem Babišem panují neshody. Chmelař, kterého si na Úřad vlády přivedl předchozí premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), by se podle LN mohl přesunout na ministerstvo zahraničí.

Hlavním důvodem možného Chmelařova odchodu by podle LN mohla být „nefungující chemie“ mezi tajemníkem a premiérem, a to jak na úrovni mezilidské, tak názorové. Vzájemné vztahy podle deníku mohl vyostřit i příchod Chmelařovy manželky Jany Maláčové (ČSSD) na post ministryně práce a sociálních věcí.

Aleš Chmelař by se po svém odchodu z Úřadu vlády mohl přesunout na ministerstvo zahraničí, spekulují LN. Zde by mohl zastávat funkci náměstka pro řízení evropské sekce po odcházejícím Jakubu Dürrovi. Ten se má stát stálým představitelem České republiky při Evropské unii v Bruselu. Na jeho místo tak bude vypsáno výběrové řízení, kterým by Chmelař musel projít.

Reakci Aleše Chmelaře redakce Echo24 zjišťuje.

Chmelař na Úřad vlády přišel v roce 2014 a to jako hlavní evropský analytik. Do funkce státního tajemníka ho pak přivedl bývalý premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a jeho pozice se nezměnila ani s příchodem Andreje Babiše (ANO) do čela vlády. V minulých sněmovních volbách se Chmelař objevil na kandidátce jihomoravské ČSSD.

Není to poprvé, kdy Lidové noviny nastolují téma personálních změn v okolí šéfa hnutí ANO. Obdobně začátkem roku 2015 „odvolaly“ tehdejší ministryni spravedlnosti Helenu Válkovou (za ANO). Letos zase napomohly k pádu ministryně obrany Karly Šlechtové, na kterou přinesly kauzu pronájmu letištního salónku.

, mm

14. září 2018