Vláda by chtěla novelou zákona obejít výběrová řízení, podle Kalouska se snaží krýt zlodějiny
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Vláda chce „za naléhavých okolností“ obejít výběrová řízení při zadávání veřejných zakázek. Nově by se zboží nebo služba mohla objednat bez soutěže od předem vybrané firmy, zaplatit libovolně vysokou cenu a nezdržovat se zjišťováním, komu firma patří a jestli náhodou nebyl trestán. Při využití jednacího řízení bez uveřejnění by zadavatelům odpadla vzhledem k nutnosti uzavřít smlouvu co nejrychleji část administrativy. Sněmovna by ve středu měla podle doporučení správního výboru schválit vládní novelu, která tyto změny přinese. Předlohu kritizují například protikorupční organizace Transparency International i Rekonstrukce státu.
Vláda předložila novelu v souvislosti s epidemií nového koronaviru. „Je nezbytné zajistit, aby jednací řízení, které je zadáváno v krajně naléhavých okolnostech, bylo co nejméně administrativně náročné,“ stojí v důvodové zprávě. U takových zakázek převažuje podle ministerstva pro místní rozvoj veřejný zájem na jejich rychlém plnění.
Zadavatel podle novely nebude v případě jednacího řízení bez uveřejnění povinen ověřovat kvalifikaci možného dodavatele. Dále nebude muset vyloučit vybraného dodavatele, který nemá zaknihované akcie. V řízení s jediným účastníkem mu zadavatel nebude muset posílat formální oznámení o výběru dodavatele.
Předloha upravuje také povinnost hodnocení nabídek v pětičlenné komisi u zakázek nad 300 milionů korun. Podmínka zůstane zachována pouze v případech hodnocení podle jiných než číselně vyjádřitelných kritérií. Komise ale nebude muset být jmenována ani v případech, kdy nabídku podá jediný uchazeč a není tedy co hodnotit.
Iniciativa Rekonstrukce státu doporučila předlohu zamítnout. Pokud by byla schválena, jednací řízení bez uveřejnění by se stalo prakticky výjimkou ze zákona, uvedla. Obdobný postoj zaujala také Transparency International. „Přijetí této novely by výrazně zneprůhlednilo zadávání veřejných zakázek, které je už tak v České republice problematické,“ sdělila v tiskové zprávě. Opoziční Piráti oznámili, že ve výboru neuspěli s pozměňovacími návrhy, které měly povinnost ověření skutečného majitele a ověření kvalifikace dodavatele do zákona vrátit.
Nyní mohou veřejní zadavatelé nakupovat mimo režim zákona o zadávání zakázek díky vyhlášenému nouzovému stavu. Vláda využila tuto možnost zejména při pořizování zdravotnických ochranných prostředků. Kritici tvrdí, že některé nákupy byly předražené, případně neprůhledné od pochybných firem. Nákupy chce je prověřit Nejvyšší kontrolní úřad. Nouzový stav skončí s nedělí.
Podle Kalouska se vláda snaží krýt zlodějiny
Vláda chce novelou zákona o zadávání veřejných zakázek podle šéfa sněmovního klubu opoziční TOP 09 Miroslava Kalouska dodatečně legalizovat zlodějiny, které se děly v souvislosti s nákupy v době koronavirové epidemie na ministerstvu zdravotnictví. Exministr financí to uvedl před jednáním Sněmovny, která má normu posoudit. Vláda podle Kalouska navrhuje, aby stát vzhledem k výjimečné situaci rezignoval zkoumání vlastnických struktur těch, kteří se o veřejné zakázky ucházejí.
“Protikorupční vláda” předkládá ve stavu legislativní nouze superkorupční návrh: “Zhasněte, chceme krást rychleji!” Pokusíme se tomu zabránit. Pokud by to vládní koalice přece jenom schválila, nedoporučuji nikomu platit daně. Financovat organizovaný zločin je trestné. https://t.co/xAwUma4DM1
— Miroslav Kalousek (@kalousekm) May 13, 2020
„Žádá bianko šek, aby mohla zadat zakázku někomu, kdo je v insolvenci, trestně stíhaný, někomu naprosto nedůvěryhodnému,“ uvedl. Vysvětluje si to tím, že kabinet „chce dodatečně legalizovat zlodějiny, které se staly na ministerstvu zdravotnictví“, kde podle něj k takovým zakázkám docházelo. Odkázal tak na nákupy ochranných pomůcek na ministerstvu, které prověří Nejvyšší kontrolní úřad. Návrh by se podle Kalouska dal nazvat: Zhasněte, chceme krást rychleji.