pohrobek

Je možné počít dítě po smrti otce? Ústavní soud ženě žádající o umělé oplodnění nevyhověl

pohrobek
Je možné počít dítě po smrti otce? Ústavní soud ženě žádající o umělé oplodnění nevyhověl

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Provedení umělého oplodnění za pomoci spermatu zemřelého manžela není možné. Ústavní soud tak tento týden rozhodl v případu ženy, která se jeho dokončení domáhala poté, co její manžel v průběhu procesu zemřel. Žena zvažuje stížnost u Evropského soudu pro lidská práva. „Je potřeba, aby si páry podobné věci upravily smluvně či v závěti,“ uvedla pro Echo24 advokátka a bývalá ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová.

Soud v rozhodnutí argumentoval zejména neexistencí písemného souhlasu muže. Muž navíc v nemocnici podepsal tzv. informovaný souhlas obsahující mimo jiné ustanovení o zničení spermií v případě smrti. S takovou interpretací však žena nesouhlasí, ve své stížnosti uvedla, že bylo zasaženo do jejího práva na rodinný život a respektování soukromého života.

Ani samotný podpis informovaného souhlasu není podle Daniely Kovářové nejvhodnějším řešením, rozhodnutí soudu je ale podle ní v pořádku. „V praxi vidíme, že když dáme věc k soudu, tak informovaný souhlas nemá většinou valný význam,“ řekla deníku Echo24 bývalá ministryně. „Nebylo možné dopředu předeslat, jestli by ten manžel dal souhlas, nebo ne,“ řekla k rozsudku deníku Echo24 Daniela Kovářová. Dodává však, že jde o rozhodnutí v jednom konkrétním případě.

Podle advokátky je v podobných případech zapotřebí veškeré náležitosti smluvně upravit ještě před zahájením procesu. „Je to poučení do budoucna pro páry, které podstupují podobnou proceduru, aby si smluvně, nebo třeba v závěti, upravily do budoucna, jak to chtějí provést, kdyby zemřeli,“ uvedla Daniela Kovářová.

Proces umělého oplodnění zahájila žena společně se svým manželem v roce 2014. Muž však o rok později zemřel a z toho důvodu nebylo umělé oplodnění dokončeno. Stěžovatelka požádala společnost, u které se léčba odehrávala, o dokončení oplodnění. Společnost to odmítla s tím, že neexistuje souhlas bývalého manžela stěžovatelky ne starší než šest měsíců.

Česká legislativa, konkrétně zákon o specifických zdravotních službách, výslovně vyžaduje souhlas obou členů neplodného páru před zahájením umělého oplodnění, který musí být opakovaně udělen před každým cyklem umělého oplodnění. „Skutečnost, že muž z neplodného páru zemře, neznamená, že stačí pouze souhlas ženy, ale naopak, že umělé oplodnění z jeho spermií již nelze nikdy provést,“ dodala k rozhodnutí soudu přednostka z Ústavu veřejného zdravotnictví a medicínského práva 1. LF Univerzity Karlovy Jolana Těšinová.

Se stížnostmi na postup kliniky, která jí odmítla umělé oplodnění provést, se žena již dříve obrátila na Okresní soud v Plzni. Ten požadavek zamítl s odůvodněním, že umělé oplodnění lze podle soudu učinit pouze v páru, nezbytný byl i souhlas muže. Rozhodnutí potvrdil plzeňský krajský soud. Nejvyšší soud následně zamítl dovolání ženy, poukázal i na to, že manžel stěžovatelky podepsal v rámci informovaného souhlasu i ustanovení, že v případě jeho smrti budou spermie zničeny.

S rozhodnutím českých soudů žena nesouhlasí, po rozhodnutí soudu uvedla, že  zváží podání stížnosti k Evropskému soudu. „Klientka jistě nebude spokojena se závěry Ústavního soudu, nicméně to rozhodnutí respektujeme a po bližším seznámení se s důvody zvážíme další postup ve věci, což může být případné podání stížnosti k Evropskému soudu pro lidská práva,“ řekl její advokát Lukáš Janák.

V některých zemích je proces legální

Problematika umělého oplodnění po smrti muže je podle odborníků problematická z právního i etického hlediska. „Legalita asistované reprodukce po smrti muže, který dal za života souhlas s umělým oplodněním, představuje jednu z nejvíce kontroverzních oblastí umělého oplodnění. Jsou státy, které tuto možnost zcela zakazují, jiné právní řády toto umožňují za podmínky předchozího písemného souhlasu s užitím spermií i pro případ smrti,“ řekla Jolana Těšinová z Ústavu veřejného zdravotnictví a medicínského práva 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Případ tohoto typu není ojedinělým ani u českých soudů. V roce 2002 se v Česku už dítě z umělého oplodnění po smrti otce narodilo. Podle Těšinové soud, který ženě právo počít přiznal, posuzoval případ podle dnes už neplatného zákona o péči o zdraví lidu z roku 1966, legislativní změny byly přijaty v roce 2012.

, , pk

23. listopadu 2018