ÚHEL POHLEDU

Dánsko myslí na Evropu. Blokuje Nord Stream 2

ÚHEL POHLEDU
Dánsko myslí na Evropu. Blokuje Nord Stream 2

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Právě probíhající evropský summit na sebe oprávněně strhává výjimečnou pozornost. V souvislosti s uprchlickou krizí totiž došlo na lámání chleba. Ony evropské hodnoty, které se v příznivějších dobách tak často a snadno skloňují, se najednou proměňují ve velmi jednoduché a praktické otázky, na které je třeba dát jasnou odpověď.

Budeme solidární? Jsme ochotní vzdát se části svého blahobytu pro obecné dobro a sociální rovnováhu na kontinentu? Jde v Schengenu o skutečnou vzájemnost a vzácnou možnost žít v míru, nebo zase jen o dobré bydlo?

Zatímco v Bruselu se evropští politici zmůžou pravděpodobně jen na kompromisní a veskrze suverénně-egoistická řešení, sympaticky jasný hlas zazněl ze severu Evropy. Dánský premiér Lars Løkke Rasmussen ve středu po setkání s ukrajinským premiérem Volodymyrem Hrojsmanem oznámil, že Dánsko se chystá zablokovat nebo odložit stavbu plynovodu Nord Stream 2. Nejedná se přitom jen o nějaký momentální rozmar: na zákonu, který zablokování umožní, už dánská vláda pracuje více než rok.

Dánsko přitom se svým principiálním postojem zůstalo osamocené nejen tváří v tvář Rusku, ale i ostatním evropským účastníkům projektu: Německu, Švédsku a Finsku. Ti už totiž na stavbu plynovodu kývli. Projekt označují za čistě komerční a tváří se, že s dnešní geopolitickou situací nijak nesouvisí. Ruský Gazprom je prostě jen obchodní partner jako každý jiný.

Dánský premiér se naopak kloní k názoru ukrajinského premiéra Hrojsmana, který se oprávněně domnívá, že plánovaný plynovod neohrožuje jen Ukrajinu. Je to podle něj nový typ zbraně v hybridní válce, kterou vede Rusko proti evropským demokraciím. Razantně proti stavbě plynovodu vystupují také pobaltské země a jako větší či menší ohrožení ho vnímá i celý pás států střední a východní Evropy, od Polska až po Řecko.

Na rozdíl od kancléřky Merkelové se dánský premiér domnívá, že by se rozhodnutí o stavbě plynovodu mělo přenést na evropskou úroveň. S jeho názorem ostatně souhlasí i předseda Evropské rady Donald Tusk, který již mnohokrát upozorňoval na to, že se stavba plynovodu rozchází s evropským zákonodárstvím. To požaduje snižování energetické závislosti evropských států a diverzifikaci energetických zdrojů.

Na podnikatelské lobby v Německu, Francii a Itálii, které do Nord Streamu 2 také investují, je však evropské vedení evidentně krátké. Spuštění plynovodu přitom může znamenat skutečnou katastrofu. Plynovodem by do Evropy proudilo 80 procent z celkového objemu exportovaného ruského plynu a Gazprom by získal kontrolu nad 60 procenty německého trhu s plynem. A především: značná část území střední a východní Evropy by přišla o svou dosavadní energetickou nezávislost a znatelně by se posunula do ruské sféry vlivu.

Gesto, jímž Dánsko samo sebe dobrovolně připravuje o značný zisk ve jménu solidarity s ostatními evropskými státy, je samozřejmě spíše symbolické. I když bude tvrdě trvat na svém, Rusko jej dokáže prostě obejít. Bude to sice trochu dražší, ale vzhledem k nezměrnému politickému zisku nebude s takovou investicí váhat ani minutu.

Podstatnější je však v tomto případě právě to, že Dánsko odložilo pragmatické motivy a začalo uvažovat o budoucnosti Evropy. Ostatně, pokud jde o solidární chování, jen navazuje na vlastní bohaté tradice: stačí připomenout principiální a odvážné chování dánského krále a jeho poddaných, jež za války zachránilo sedm tisíc dánských Židů.

Ve chvíli, kdy se celý evropský projekt otřásá v základech, je dánský postoj ke stavbě plynovodu Nord Stream 2 dvojnásob důležitý a především prozíravý. Z toho, jak Dánsko myslí na Evropu, by si ostatní evropské země měly vzít příklad. Dokud není pozdě.

30. června 2018