Nerozlobit Turecko

Kličkovaná před Turkem. Merkelová u masakrů Arménů Osmany nepoužila slovo genocida

Nerozlobit Turecko
Kličkovaná před Turkem. Merkelová u masakrů Arménů Osmany nepoužila slovo genocida

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Německá kancléřka Angela Merkelová po setkání s arménským premiérem Nikolem Pašinjanem v Jerevanu prohlásila, že masakr půldruhého milionu Arménů v roce 1915 Osmanskou říší by nikdy neměl být a nebude zapomenut. Informovaly o tom agentury, které si všimly, že se šéfka německé vlády vyhnula výrazu genocida, na který je turecké vedení v souvislosti s tímto zločinem velice citlivé.

Masakr Arménů za první světové války považuje za genocidu více než 20 zemí, včetně Německa. Události jsou označovány za první cílenou snahu o likvidaci jiného etnika ve 20. století. Turecko takovýto výklad odmítá a tvrdí, že celková bilance je nadhodnocená, přičemž mrtvé navíc počítá jako oběti občanské války.

Německý Spolkový sněm v červnu 2016 schválil rezoluci, v níž masakry Arménů z roku 1915 označil za genocidu. Dokument ale zároveň přiznává, že svůj díl odpovědnosti za tehdejší události neslo i Německo jako spojenec Osmanské říše, které o masakrech vědělo, ale nezasáhlo proti nim.

Rezoluce vyvolala velmi hněvivou reakci turecké vlády, která odvolala domů svého velvyslance v Berlíně a zároveň si předvolala německého chargé d‘affaires v Ankaře „k podání vysvětlení“. Merkelová viditelně nechtěla přilévat olej do ohně značně poškozených německo-tureckých vztahů.

Kancléřka podle agentury DPA rovněž vyzvala Arménii k úzké spolupráci v souvislosti s migrací, která směřuje z kavkazského regionu do Evropské unie a do Německa. Upozornila přitom, že otázka vízové liberalizace pro Armény cestující do EU úzce souvisí s tím, „jak se postupuje v azylových otázkách a v otázkách migrace“. „Perspektiva přirozeně zůstává, ale ještě nám něco zbývá udělat,“ konstatovala Merkelová.

Na toto téma hovořila také s gruzínskými představiteli v Tbilisi, odkud přiletěla do arménského hlavního města.

Kancléřka při setkáních s arménským premiérem i prezidentem Armenem Sarkisjanem rovněž slíbila pomoc při realizaci reforem zahájených po květnovém zvolení Pašinjana do čela vlády. Ujistila rovněž o německé podpoře snahy o politické urovnání letitého konfliktu Arménie s Ázerbájdžánem kvůli oblasti Náhorního Karabachu.

,