Rezorty pro ODS: finance, obrana a spravedlnost. Do vlády míří i Bartoš a Richterová
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Vyjednávání o nové vládě jsou v plném proudu. Podle zástupců vítězné koalice Spolu a koalice Pirátů a Starostů je sice zatím předčasné mluvit o tom, komu připadnou jaká ministerstva. Jistý je snad jen post premiéra, kterým bude Petr Fiala. Podle informací deníku Echo24 by se sestavení nemělo zbytečně protahovat. Andrej Babiš si údajně povolební situaci vyložil jako neschůdnou pro pokračování svého vládnutí a vzniku nového kabinetu nebude bránit. Ministerstvo financí by v nové vládě mělo připadnout ODS, stejně jako ministerstvo obrany a spravedlnosti. O ministerstvo vnitra a dopravy mají zase zájem Starostové. Pirátům, kteří budou mít jen čtyři poslance, by mělo připadnout ministerstvo práce a ministerstvo pro místní rozvoj.
Obě opoziční koalice se už krátce po skončení voleb dohodly, že sestaví vládu opřenou o svých 108 poslanců, které budou dohromady ODS, TOP 09, lidovci, Starostové a Piráti. Pět stran v memorandu podepsaném v sobotu večer požádalo prezidenta Miloše Zemana, aby pověřil jednáním o nové vládě šéfa ODS Petra Fialu. Zároveň se dohodly, že povolební vyjednávání nepovedou s nikým dalším.
Vzhledem k povolební matematice se stranám takzvaného demokratického bloku nabízelo sestavit koalici bez Pirátů. Jejich strana získala jen čtyři mandáty. Na její úkor se do sněmovny dostal rekordní počet starostů, kteří s Piráty kandidovali v koalici. Bez nich si teď starostové nedokáží představit ani angažmá v budoucí vládě. Vede je k tomu i obava o komunální volby, které se konají příští rok. Dá se očekávat, že Pirátská strana v nich zůstane vlivným hráčem, především v Praze.
Klíčová ministerstva by si měla rozdělit ODS a Starostové. ODS má zájem o ministerstvo financí, na které prosazuje Zbyňka Stanjuru, který v minulosti vedl ministerstvo dopravy. Ministrem spravedlnosti by se pak za ODS mohl stát buď poslanec Marek Benda, nebo někdejší ministr Pavel Blažek, který rezortu spravedlnosti šéfoval už mezi lety 2012 až 2013. Ministryní obrany by se za ODS mohla stát Jana Černochová.
Starostové pak mají zájem o ministerstvo vnitra, v jeho čele by mohl stanout předseda strany Vít Rakušan. Ministrem zahraničí by měl být bývalý velvyslanec Martin Dvořák. Svého kandidáta chtějí prosadit i na ministerstvo dopravy, konkrétní jméno zatím není známo. Paradoxně o ministerstvo zahraničí nejeví zájem ODS, protože rezort nepovažuje za důležitý. Klíčové otázky zahraniční politiky ve vztahu k EU stejně řeší premiér, proto přenechají občanští demokraté ministerstvo koaličním partnerům. Měl by ho ale obsadit politik, který nebude ještě víc eskalovat napjaté vztahy s Ruskem a Čínou.
Podle starosty Věslava Michalíka jsou potenciální jména na ministerských postech pouhé spekulace. „Podstatné je sestavit dobrou vládu pro Česko. Opravdu. Programové prohlášení, kdo v ní bude, jaké rezorty budou mít strany atd., o tom všem se teprve bude vydatně jednat,“ napsal na svém twitteru Michalik. Ten je považován za mozek Starostů a mohl by připadnout rezort ministerstva průmyslu a obchodu.
Alespoň dvě ministerstva chtějí obsadit i Piráti. Jejich předseda Ivan Bartoš, který patřil mezi tři hlavní kandidáty na premiéra, se vidí na ministerstvu pro místní rozvoj a poslankyně Olga Richterová pak pravděpodobně zamíří na ministerstvo práce a sociálních věcí. Ohledně jejího umístění je již delší dobu jasno.
Na ministerstvo zdravotnictví by podle dosavadních jednání připadal v úvahu pravděpodobně lékař Vlastimil Válek z TOP 09. Válek se ministerskou ambicí netajil už před volbami. V této souvislosti se ale před sečtením hlasů skloňovalo také jméno Ondřeje Dostála, kandidáta za Piráty, a lidovce Víta Kaňkovského, ti jsou ale nyní bez šancí. Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová by mohla být ministryní kultury.
Lidovci by mohli v nové vládě obsadit ministerstvo zemědělství. Šéfem rezortu by se mohl stát předseda strany Marian Jurečka. Jurečka by měl současně zájem i o ministerstvo průmyslu a obchodu. Marek Výborný by se měl stát ministrem školství.
O tom, komu připadne ministerstvo životního prostředí stále není jasno.
Jako o možném předsedovi poslanecké sněmovny se mluví o Marku Bendovi (ODS), padlo ale také jméno Markéty Pekarové Adamové (TOP 09). Pokud by panovala shoda, že se jeden z nich skutečně předsedou stane, na jeho ministerstvo by byl vybrán jiný kandidát. Volba předsedy sněmovny musí nastat do 30 dnů od voleb. Poslance Bendu do této role favorizuje důkladná znalost parlamentních procedur. Podle některých informací by mohl vést sněmovnu jen dočasně. Bude také záležet na tom, pro jaký post se vzhledem k osobním záležitostem rozhodne Pekarová Adamová.
Jednání o personálním obsazení nové vlády jsou zatím stále v počátcích a v jejich průběhu může dojít ke změnám. Podle zástupců koalic mají nyní přednost jednání o programových prioritách.
Mandát současné sněmovny skončí 21. října, poté se dolní komora parlamentu sejde už v novém složení, a to v první polovině listopadu.
S žádostí o schůzku s prezidentem Milošem Zemanem lídr koalice Spolu a předseda ODS Petr Fiala zatím čeká. Požádat o ni chce, jakmile budou zprávy, že se zdravotní stav hlavy státu zlepšil. ČTK dnes sdělil, že nyní neví, jak vážný je prezidentův stav. Schůzku, o kterou chtěl požádat na základě výsledků voleb, považuje za důležitou pro všechny další kroky, které je v České republice potřeba udělat.
„Teď skutečně počkám, myslím si, že je to lidsky pochopitelné. Nevíme, jak vážný je zdravotní stav pana prezidenta. Když je na jednotce intenzivní péče, asi není možné se s ním scházet. Vyčkám, až budou zprávy o tom, že se zdravotní stav pana prezidenta zlepšil, což mu přeji. Pak samozřejmě budu rád, když se budeme moci setkat, je to důležité pro všechny další kroky, které je v České republice potřeba udělat,“ uvedl.