mise pod Hundúkušem

Z Afghánistánu odejdeme, pokud se stáhnou USA, řekl Metnar

mise pod Hundúkušem
Z Afghánistánu odejdeme, pokud se stáhnou USA, řekl Metnar

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Česká armáda stáhne vojáky z Afghánistánu, pokud ze země odejdou Spojené státy. Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) to řekl dnešnímu Právu. Česko bude podle něho adekvátně reagovat na snížení počtu nebo stažení amerických vojáků. ČR se účastní v Afghánistánu alianční mise Resolute Support, USA stahování svých sil zvažují.

Americký prezident Donald Trump na konci ledna uvedl, že stáhne vojáky USA z Afghánistánu, pokud se podaří dosáhnout mírové dohody s islamistickým hnutím Tálibán o ukončení 17 let trvající války v zemi. Zvláštní americký vyslanec pro Afghánistán Zalmay Khalilzad řekl, že Spojené státy a Tálibán načrtly obrysy možné mírové dohody, ale zatím se podle amerických médií nezdá, že by povstalecká skupina přijala klíčové americké požadavky.

Tálibán i Američané po skončení posledního kola rozhovorů z konce ledna pouze uvedli, že dospěli k významnému pokroku. Pozorovatelé však vyjádřili názor, že se pokrok týká možného stažení amerických vojáků z afghánského území výměnou za záruku Tálibánu, že už nebude poskytovat útočiště zahraničním extremistům a džihádistickým skupinám typu teroristické organizace Al-Káida a Islámský stát (IS).

I po 17 letech od invaze vedené USA do Afghánistánu kontroluje hnutí Tálibán téměř polovinu země a pokračuje v útocích proti afghánské vládě podporované Západem a proti jejím bezpečnostním silám. Podle Pentagonu v Afghánistánu v současné době působí kolem 14.000 amerických vojáků.

, ,

9. února 2019