Černý podzim pro kulturu a sport. Zakázaný zpěv a utkání bez diváků budou decimující
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Českou kulturu a sport čekají perné časy, jelikož se hromadné akce, na nichž jsou umělci i sportovci životně závislí, stávají obětním beránkem boje proti koronaviru. Stále další hudební kluby informují, že jsou nuceni ukončit svojí činnost, umělci i technici si zase musí hledat práci v jiných odvětvích, protože další vlna opatření je pro ně decimující. Zatímco většina hudebníků vzdala podzimní sezonu již v minulých týdnech, nová nařízení povedou k poškození divadel, především těch muzikálových. Podobně složitou situaci musí řešit také sportovní kluby, které se znovu budou muset obejít bez příjmů ze vstupenek.
Divadla a kina budou moci dál hrát až pro 500 lidí, budou ale zakázány přestávky na občerstvení. Omezení se bude týkat představení se zpěvem, jako je opera nebo muzikály. „Jsou to produkce, kde je převážně zpěv. Neznamená to, když je představení, kde někdo na dvě minuty zazpívá,“ uvedl ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). „Zpěv je velmi rizikovou aktivitou. Máme o tom důkazy ze světa i z tuzemska,“ dodal.
Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) tvrdí, že se jedná alespoň o kompromis. „Podařilo se mi ale s ministrem Prymulou dohodnout, že kultura může přes krátkodobé omezení zpěvu dále fungovat. Pokračuje činohra, balet, instrumentální koncerty a kina pro 500 sedících diváků. Možné jsou i návštěvy muzeí a galerií či hradů a zámků. Samozřejmě si uvědomuji, že řada lidí působících v kultuře bude těmito opatřeními vážně zasažena. Proto chystáme s MPO druhé kolo výzvy dotačního programu COVID-Kultura. Uděláme vše pro to, aby se peníze dostaly jak k firmám podnikajícím v kultuře, tak i k jednotlivým umělcům (OSVČ). Tato výzva bude vyhlášena už v průběhu října,“ napsal ministr na Facebooku.
Pořadatelé hudebních festivalů, to však vidí trochu jinak. „Nouzový stav?! Nesledoval jsem včera nápady vlády, ale rád bych k tomu řekl, že by si vláda mohla všimnout, že v nouzi velký počet lidí v ČR už delší dobu máme, a nemluvím teď jen o kultuře,“ napsal v úterý na Twitter pořadatel festivalu Praha Září David Gaydečka. Po středeční tiskové konferenci si pouze posteskl: „Ano, bude líp. Jen se chci ujistit. To už je to ono?“
Také muzikálová divadla jsou zaskočena rozhodnutím vlády zakázat produkce, při kterých se ve velké míře zpívá. Ředitel Hudebního divadla Karlín Egon Kulhánek uvedl, že opatření vnímá jako totální chaos, protože ještě před pár dny vláda říkala, že divadel se omezení týkat nebudou. Podle majitele Divadla Kalich Michala Kocourka není pravda, že by restrikce nepoškodily ekonomiku, jak řekl ministr zdravotnictví Roman Prymula. Nemožnost prodávat občerstvení a hrát muzikály podle něj prohloubí ztrátu soukromé scény.
„Souhlasíme se snahou dočasně omezit zpívání v kolektivech. Na základě informací, které máme v této chvíli, se však zdá, že regulace je formulována podle divadelních žánrů. A zdaleka ne jasně,“ sdělil Jan Burian, ředitel státem zřizovaného Národního divadla. „Budeme se samozřejmě řídit zdravým rozumem a zpěv v divadle prostě na 14 dní zakážeme. Doufám, že si doma lide zpívat nepřestanou,“ doplnil.
Důležité je srovnání se západem, kde státy umělce bez příjmu podporují. To se v českém prostředí snažil prosadit například poslanec ODS Martin Baxa, ale neuspěl. „Co všechno vláda nechce udělat pro kulturu? Minimalizovat zákazy kulturních aktivit, vždy přesně prokázat údajná rizika, mluvit o návrzích omezení s lidmi z praxe a důsledně kompenzovat výpadky. To vše jsem navrhnul ve sněmovně a to vše vládní poslanci odmítli podpořit,“ napsal na twitteru.
Sportovní utkání bez fanoušků
Také sport čekají perné časy. Sportovní utkání se budou v Česku od pondělí 5. října konat bez diváků. Na stadiony smějí sportovci, realizační týmy, personál zabezpečující utkání a média do počtu 130 lidí. Sportovní kluby přitom často řešily, že i dosud povolených 1000 diváků ve vnitřních prostorách pro ně znamenalo značné ekonomické ztráty. Nedávno například kluby z druhé nejvyšší hokejové soutěže Kladno a Jihlava odložily plánované utkání, protože na něj očekávaly plný stadion.
Prymula řekl, že o opatřeních v případě sportu úřady diskutovaly se zástupci sportovních svazů. Za nejrizikovější z hlediska šíření covidu-19 nepovažuje chování fanoušků na stadionu, ale shlukování vyššího počtu osob po zápasech. „Přistoupili jsme k tomu tak, že veškeré oficiální sporty, které jsou registrované, ať už vrcholové, nebo výkonnostní, hrají, ale bez diváků,“ řekl Prymula.
Na utkáních profesionálů, ale i u nižších soutěží, platí limit 130 osob. „Celé realizační týmy včetně obou týmů, zabezpečovací personál, personál televizí tam může být přítomen do tohoto počtu,“ uvedl Prymula. V případě zájmové činnosti, kdy se sejdou například lidé po práci a chtějí si zahrát fotbal, je jejich počet omezen maximálně na 20. „Málokdy se hraje 11 na 11, spíš se hraje v menších počtech a věřím, že po dobu 14 dnů to vydržíme,“ dodal.
Od pondělí 5. října budou také na dva týdny zakázány hromadné akce uvnitř nad deset lidí a venku nad 20 lidí. Nevztahuje se to ale například na posilovny. „Aktivity, jako jsou akvaparky a posilovny, to nejsou hromadné akce. My limitujeme tímto počtem hromadné akce. Individuální účast je tam možná, nemělo by tam ale docházet k nějakému shlukování osob,“ vysvětlil Prymula.
Ministerstvo zdravotnictví omezilo od minulého čtvrtka počet diváků na venkovních sportovních a kulturních akcích na 2000, na vnitřních na 1000 sedících lidí. Nový dvoutisícový limit ministerstvo zavedlo s poukazem na to, že lidé se do blízkého kontaktu dostávají po ukončení zápasu kolem stadionu. Od počátku září přitom mohli příznivci zaplnit více než polovinu kapacity stadionů.
Současná opatření podle Prymuly s jistotou skončí po dvou týdnech. Jejich účelem je zpomalit nárůst počtu odhalených nákaz koronaviru a snížit reprodukční číslo, které udává, kolik osob nakazí jeden infikovaný. „V závislosti na tom, jak se bude vyvíjet reprodukční číslo, budou představena nová opatření, která by měla být mírnější než tato,“ řekl Prymula.