Saský bolehlav. Merkelová se v hodnocení Chemnitzu neshodne s tamním premiérem

Saský bolehlav. Merkelová se v hodnocení Chemnitzu neshodne s tamním premiérem

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Saský křesťanskodemokratický premiér Michael Kretschmer dal v Drážďanech najevo, že nesouhlasí s hodnocením událostí v Chemnitzu (Saské Kamenici) se svou stranickou šéfkou a spolkovou kancléřkou Angelou Merkelovou. Ta však v Berlíně na tiskové konferenci po jednání s předsedou české vlády Andrejem Babišem Kretschemrův názor rázně odmítla.

Saský premiér podle agentury DPA řekl, že chce po protestech a střetech v Chemnitzu „veškerou silou“ zasáhnout proti pravicovým extremistům. „Jsem pevně přesvědčený, že pravicový extremismus je největším nebezpečím pro demokracii,“ prohlásil. Události v Chemnitzu je ale podle něj nutné charakterizovat „správně“. „Jasné je, že nešlo o žádný rozvášněný dav, o žádnou štvanici, ani o žádný pogrom,“ zdůraznil.

Předsedkyně křesťanských demokratů (CDU) Merkelová ale následně na jeho slova reagovala odmítavě. „Viděli jsme obrázky, které velmi jasně ukazovaly nenávist a… pronásledování nevinných lidí. Od toho je nutné se distancovat. Tím je řečeno vše,“ prohlásila kancléřka v reakci na žádost novinářů, aby se ke Kretschmerovu stanovisku vyjádřila.

Listu Die Welt Kretschmer následně řekl, že si nemyslí, že by měl s kancléřkou Merkelovou na události v Chemnitzu odlišný názor. Vadí mu ale, „jaký obraz byl o Chemnitzu a jeho obyvatelích zčásti vykreslen“. „Nepřipustím, aby se (z pravicového extremismu) podezřívalo celé město nebo celá země,“ dodal saský premiér.

Kretschmerovo dnešní vyjádření odsoudil místopředseda vládní sociální demokracie (SPD) Ralf Stegner. „CDU pošilhává doprava – a kdo to dělá, jako nyní pan Kretschmer, nemá všech pět pohromadě,“ řekl. Saský vicepremiér z SPD Martin Dulig ale spor saského premiéra a kancléřky označil za „slovíčkaření“. Podle něj je zlé, že se něco takového v Chemnitzu stalo a důležité je, aby se z toho vyvodily správné důsledky.

Podle ministra vnitra a předsedy bavorské CSU Horsta Seehofera jsou všechna hodnocení událostí v saském městě předčasná. Sám vždy zastával názor, „že by se měl politik k takovým věcem vyjadřovat, až když má autentické informace“. Proto si prý vyžádal nejprve podrobné zprávy o situaci od zemské vlády a policie. Seehofer se v uplynulých dnech stal kvůli dlouhému mlčení k dění v Chemnitzu terčem kritiky.

O posledním srpnovém víkendu v Chemnitzu rozbouřila vášně vražda německého občana, která vedla k řadě protestů. Některé z nich doprovodily střety s policií a také útoky pravicových radikálů na přistěhovalce. Z vraždy jsou podezříváni tři migranti, z nichž dva byli zadrženi a po třetím se pátrá. Původ podezřelých není jistý – jeden ze zadržených tvrdí, že je Syřan, druhý Iráčan. Třetí, hledaný, má být rovněž Iráčan.

,