„Like“ u teroristického obsahu na Facebooku je v Itálii důvodem pro vazbu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Itálie přitvrdila v boji s islamistickou propagandou. Vrchní italský soud nově rozhodl, že „like“ na Facebooku lze považovat za ospravedlňování terorismu. Vedle jiných důkazů tak může být tento čin vážnou známkou viny, která je důvodem až pro předběžné zadržení ve vazbě. Informaci přinesl server The Local.
Právě kvůli obvinění z on-line propagandy byl z Itálie v listopadu 2016 vyhoštěn Kosovan žijící ve městě Fiesse v oblasti Brescie. V Itálii žil deset let. Ministerstvo vnitra vyhoštění zdůvodnilo tím, že jeho facebooková stránka měla džihádistický obsah. Muž měl navíc kontakty se dvěma dobře známými islamisty. Obviněný uvedené činy popřel.
Soud v Brescii sice podle Localu dvakrát po sobě rozhodl, že důkazy proti němu jsou nedostatečné, a poznamenal, že internetové odkazy na konflikt v Sýrii nebyly jasnou referencí na Islámský stát. Poukazovalo se také na krátkou dobu, během které materiály zveřejnil – tedy méně než dva týdny.
V rozsudku podaném v úterý však soud přijal odvolání prokurátora, a uvedl, že je „evidentní“, že muž otevřeně chválil Islámský stát, jeho činy a symboly. Nejvyšší soud tak nakonec rozhodl, že navzdory všem uvedeným polehčujícím okolnostem, včetně toho, že muž klikal pouze na „to se mi líbí“ spíše, než aby aktivně islamistický obsah sdílel, se tím útočnost obsahu nijak nesnižuje.
Pouhým „lajknutím“ položky se totiž obsah zobrazí přátelům mezi novinkami a nezůstává pouze na timelinu sdílejícího uživatele.
Již začátkem roku 2015 schválil italský vládní kabinet řadu protiteroristických opatření včetně až šestiletého vězení pro zahraniční bojovníky IS stejně jako pro ty, kteří džihádisty rekrutují. Jak připomíná server, za minulé dva roky země za náboženský extremismus deportovala přes 100 lidí.