Dříve strašák, nyní příležitost. Česko začíná nový rok v rozpočtovém provizoriu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Nouzový stav ve státním rozpočtu. Tak dříve varovalo před rozpočtovým provizoriem ministerstvo financí pod vedením Aleny Schillerové, když se nedařilo schválit státní rozpočet kvůli váhajícím sociálním demokratům a komunistům. Situace se ale obrací a analytici upozorňují, že rozpočtové provizorium je velkou příležitostí, jak napravit špatně nastavený státní rozpočet na příští rok, který je poslední pod vedením Aleny Schillerové. V rozpočtovém provizoriu se sice stopnou dříve naplánované investice státu, přesto by se neměla zastavit slibovaná pomoc podnikům kvůli koronavirovým omezením.
V rozpočtovém provizoriu musel stát hospodařit v době samostatného českého státu pouze dvakrát. Potřetí do něj vstoupí v roce 2022, kdy kvůli říjnovým volbám nebyl odhlasován státní rozpočet. Ten byl totiž schválen pouze vládou Andreje Babiše se schodkem 376,6 miliard korun. Schválit tak vysoký schodek ale sněmovna v novém složení a Fialova vláda odmítá. Podle nich by mělo dojít k přepracování rozpočtu, kdy by měl schodek dosáhnout pouze 300 miliard korun.
Státní rozpočet by tak měl být hotov do konce března a rozpočtové provizorium platit pouze tři měsíce. Během nich se mohou zastavit plánované investice, se kterými počítala Alena Schillerová nebo státní dotace firmám. A to jak investiční, tak i neinvestiční trasnfery, které budou dle dřívějších vyjádření seškrtány.
V momentě, kdy stát začíná hospodařit v rozpočtovém provizoriu, řídí se posledním schváleným rozpočtem. Jeho jednotlivé kapitoly dostávají v každém měsíci peníze do výše jedné dvanáctiny celkové roční částky v předcházejícím roce. Ministerstva tak budou na rozdíl od předchozích let šetřit.
Přitom v minulosti před rozpočtovým provizoriem varovalo ministerstvo financí, které 17. prosince minulého roku uvedlo, že jej připravuje. V té době totiž ještě nebyl schválený státní rozpočet hlasy hnutí ANO, sociální demokracie a komunistů a resort financí uveřejnil, kde všude by se muselo škrtat. „Vzhledem k tomu, že v průběhu provizoria není možné zvyšovat platy a schvalovat tarifní tabulky, zůstaly by platy pedagogických a nepedagogických pracovníků na úrovni roku 2020,“ uvedlo ministerstvo.
Platy pedagogů přitom měly od 1. ledna vzrůst o 9 procent, platy nepedagogických pracovníků ve školství o 4,3 procenta. Slíbené zvýšení ohodnocení by se odložilo také pracovníkům v sociálních službách. „Dalším významným problémem spojeným s provizoriem je nemožnost vypisovat nové dotační tituly, což může přímo narušit plynulost další pomoci ekonomice, ale také investiční akce, rozvoj regionů a čerpání evropských peněz,“ varovalo ministerstvo. Rozpočet se pak hnutí ANO podařilo schválit.
Právě současné šetření, přepracování rozpočtu a stav veřejných financí je podle ratingové agentury Fitch Ratings na stupni AA-, což je stejný rating jako obdržel stát v letošním červnu.
I analytici oslovení redakcí Echo24 uvedli, že rozpočtové provizorium bude příležitost a nikoliv výzvou nebo postrachem. „Rozpočtové provizorium zakazuje a škrtá i předschválené růsty výdajů. Nakonec tak může samotné provizorium ušetřit státnímu rozpočtu, alespoň po dobu provizoria, v porovnání s tím, kdybychom jeli podle rozpočtu staré vlády již od prvního ledna. V této situaci, s takto schváleným a neobhajitelným dluhem, nijak nesníženým oproti skutečným covidovým letům, je provizorium příležitost, nikoli výzva,“ řekl pro Echo24 hlavní ekonom investiční společnosti Natland Petr Bartoň.
S ním souhlasí i hlavní ekonom platební společnosti Roger Dominik Stroukal. „Ve standardní době by to problém být mohl, dnes si toho ale v celé té záplavě negativních zpráv člověk ani nevšimne. A nakonec je to ze všech těch špatných zpráv jen taková, nad kterou mávneme rukou. Mnohem důležitější jsou rekordní schodky, které z velké části ani nemají obhájení. Rozpočtové provizorium nás nakonec může i trochu zbrzdit, pokud bychom se chtěli rozmáchnout ještě více, což už snad ani není možné, ale v pandemii rozpočtové schodky nepřestávají překvapovat,“ řekl pro Echo24 Stroukal.