Ministři nastupují: Černochová chce 2% HDP. Lipavský se vrátí k lidským právům. Kupka otevře 200 km dálnic
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Svých křesel se ujímají další ministři. Do úřadů je uvádí premiér Petr Fiala (ODS), jehož kompletní vládu v pátek jmenoval Miloš Zeman. Nová ministryně obrany Jana Černochová (ODS) chce v roce 2025 vydávat na obranu dvě procenta HDP, jak vyplývá z českých závazků v NATO. Nový ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) po prvních momentech na úřadu mluvil o návratu lidskoprávního rozměru do zahraniční politiky. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) plánuje, že vláda v příštích čtyřech letech otevře 200 kilometrů nových dálnic.
Bývalá předsedkyně výboru pro obranu a starostka Prahy 2 ve funkci vystřídala Lubomíra Metnara (za ANO), který naopak zaujme místo předsedy sněmovního branného výboru. Černochová mu poděkovala za dosavadní spolupráci. Chce v ní i nadále v pozměněných rolích pokračovat.
Podle Fialy je v zájmu Česka, aby mělo kvalitní armádu a aby bylo pevnou součástí NATO.
Černochová řekla, že je velkou podporovatelku rychlejší modernizace armády. Poznamenala, že Metnarovi se v této oblasti mnohé podařilo. Nová ministryně nechce v úřadu dělat revoluci, ale plánuje se zaměřit na evoluci. Své další kroky chce nejprve představit vedení resortu, aby pro ně našla podporu. Až poté je chce sdělit novinářům.
Jsem rád, že do čela Ministerstva obrany nastupuje právě @jana_cernochova. Hodně štěstí! pic.twitter.com/Jezjh0VPNw
— Petr Fiala (@P_Fiala) December 18, 2021
Šalomoun chce dbát na kvalitu nové legislativy i hledat, co je možné zrušit
Ministr pro legislativu a šéf Legislativní rady vlády Michal Šalomoun (za Piráty) chce dbát na kvalitu vládních návrhů, jejich jednoduchost, promyšlenost a provázanost. Po dnešním uvedení do funkce premiérem Petrem Fialou (ODS) novinářům řekl, že plánuje i rušit přebytečné předpisy. Začne pravděpodobně revizí povinností drobných a středních podnikatelů.
Šalomoun uvedl, že v roli šéfa LRV bude zodpovědný za předparlamentní fázi legislativního procesu. „Budu se snažit dbát na kvalitu právního řádu a pokusím se maximálně omezit to, aby se vytvářely legislativní zmetky,“ řekl. Nové předpisy musí být racionální, vyčíslené a jejich dopady promyšlené. „Měly by být také srozumitelné, jednoduché a provázané navzájem,“ dodal.
Nová koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN chce také rušit zbytečné předpisy. Šalomoun řekl, že chce začít u právních povinností drobných a středních podnikatelů, kterých je podle Hospodářské komory ČR na 200. „Cílem bude prozkoumat možnosti, zda není možné ve spolupráci s ostatními ministerstvy některé tyto povinnosti zrušit a dosáhnout omezení byrokratické zátěže,“ uvedl.
Kromě předsednictví chce Bek řešit přípravu na diskuse o evropské politice
Kromě přípravy českého předsednictví v Radě EU je pro nového ministra pro evropské záležitosti Mikuláše Beka (STAN) prioritou zlepšit koncepční a argumentační přípravu vlády na diskuse o evropské politice a legislativě. Řekl to na dnešní tiskové konferenci poté, co ho předseda vlády Petr Fiala (ODS) uvedl do funkce. Česko bude EU předsedat v druhé polovině příštího roku.
Vláda ANO a ČSSD v srpnu navýšila rozpočet o 200 milionů na 1,4 miliardy korun. Podle Beka ale kalkuloval s náklady odpovídajícími tehdejší době, problém vidí v poměrně vysokém tempu inflace. Nepochybně se podle ministra projeví také nárůst platů. „Podstatná část rozpočtu evropského předsednictví souvisí například s bezpečností. Tyto zvýšené náklady budeme muset zohlednit,“ řekl na dotaz Bek.
Z hlediska personálního zabezpečení je ministr ujišťován, že díky spolupráci resortů lze předsednictví zvládnout. Může to podle něj znamenat, že se dočasně do jisté míry oslabí odborná expertiza na resortech, což chce řešit s kolegy ve vládě. Na výrazné posilování personálu ale podle něj už není prostor.
Langšádlová má za důležité dostávat poznatky aplikovaného výzkumu do praxe
Nová ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) považuje za důležité dostávat poznatky aplikovaného výzkumu do praxe a hledat pro oblast vědy a výzkumu nové zdroje. Chce se ve funkci inspirovat úspěšnými zeměmi a navázat na své kontakty v Izraeli či na Tchaj-wanu. Řekla to dnes na tiskové konferenci poté, co ji premiér Petr Fiala (ODS) uvedl do úřadu.
Česko podle Langšádlové musí budovat ekonomiku méně energeticky náročnou a s vyšší přidanou hodnotou. Ministryně považuje za důležité reagovat na společenské změny a budovat společnost schopnou reagovat na krize. Věda a výzkum podle ní musí být koordinované a transparentní.
Za prioritu považuje, aby se poznatky aplikovaného výzkumu dostávaly do praxe, je pro to důležité i vytvoření legislativního rámce. Langšádlová chce hledat nové zdroje a vytvořit lepší podmínky pro motivaci soukromého sektoru, aby se více zapojil do investic.
Hubáčková chce na MŽP řešit obnovitelné zdroje, pitnou vodu či Bečvu
Nová ministryně pro životní prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL) se chce ve funkci zaměřit na otázky spojené s klimatickou změnou, ochranu pitné vody, zavádění obnovitelných zdrojů energie a omezení uhlí, evropský Green Deal či dořešení havárie na Bečvě. Řekla to dnes novinářům poté, co ji do úřadu uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Dodala, že chce navázat užší spolupráci s ministerstvy zemědělství, průmyslu a obchodu či dopravy.
Ministryně řekla, že za nejdůležitější považuje řešení klimatické otázky a nutné změny v energetice, zemědělství či průmyslu. V tom podle ní bude nezbytně nutná spolupráce s jinými resorty. „Spolupráce, doufám, přinese to, že budeme umět dobře a rychle čerpat finanční prostředky, abychom se s tím brzy vyrovnali,“ řekla.
Důležitost ministerstva životního prostředí zdůraznil premiér Fiala. Dodal, že Hubáčková je pro něj dobrou kandidátkou s ohledem na její zkušenosti v regionální i celostátní politice a odbornou praxi. Zmínil také, že jde o jediný resort, ze kterého odchází dosavadní ministr Richard Brabec (ANO) po osmi letech ve funkci. Končícímu ministru podle svých slov poděkoval za jeho služby.
Lipavský chce do zahraniční politiky vrátit lidskoprávní rozměr
Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) chce do zahraniční politiky vrátit lidskoprávní rozměr. Velkou výzvou pro nadcházející rok je podle něj české předsednictví v Radě EU, které nastane v druhé polovině příštího roku. Řekl to na sobotní tiskové konferenci poté, co jej premiér Petr Fiala (ODS) uvedl do úřadu. Ministerský předseda poznamenal, že pokud by se vyčleněné peníze na předsednictví ukázaly jako nedostatečné, je vláda připravena finance přidat. Vláda ANO a ČSSD v srpnu navýšila rozpočet o 200 milionů na 1,4 miliardy korun.
Hlavním cílem bude podle Lipavského posílit dobré jméno a postavení Česka za hranicemi. Chce usilovat o konsensus na zahraniční politice mezi Parlamentem, vládou a dalšími klíčovými hráči. „Když jedeme do zahraničí, reprezentujeme Českou republiku, ne stranické zájmy,“ poznamenal.
Do zahraniční politiky chce vrátit lidskoprávní rozměr. Pracovat chce na přijetí Magnitského zákona pro lepší vymahatelnost ochrany lidských práv. Klíčem pro bezpečnost a prosperitu ČR je podle Lipavského členství v EU a NATO.
„Budeme se muset podívat na vztahy s Ruskem a Čínou. Je v zájmu všech, abychom na nich pracovali, nicméně to nejsou vůbec jednoduché otázky. Proto hovoříme o revizi vztahů s Ruskem a Čínou,“ řekl ministr. V neposlední řadě se chce zaměřit na ekonomickou diplomacii i na profesionalizaci diplomatického sboru. Potvrdil také, že jeho první zahraniční cesta povede v pondělí na Slovensko.
Kupka chce v příštích čtyřech letech postavit kolem 200 kilometrů dálnic
Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) chce v následujících čtyřech letech postavit až 200 kilometrů nových dálnic. Prioritou jsou dostavba Pražského okruhu, dálnice D1 a D35. Zároveň chce během svého funkčního období připravit ke stavbě první úseky vysokorychlostních tratí.
Přeji @makupka, aby se mu na Ministerstvu dopravy podařilo rozpohybovat důležité projekty. Jak Martina znám, věřím, že v tom bude úspěšný. pic.twitter.com/rLHFu6oxnb
— Petr Fiala (@P_Fiala) December 18, 2021
Upraví se také slevy v dopravě. Řekl to novinářům po svém dnešním uvedení do funkce premiérem Petrem Fialou (ODS), v čele resortu nahradil Karla Havlíčka (ANO). Podle Fialy nebude stát i přes plánované škrty ve státním rozpočtu šetřit na dopravní infrastruktuře, investice by podle Kupky měly výrazně přesahovat 100 miliard korun ročně.
„Musíme pohnout s dostavbou Pražského okruhu, za čtyři roky bude rozestavěna klíčová část mezi Běchovicemi a D1, severní část okruhu bude připravena k výstavbě. Stejně tak potřebujeme dokončit D1 u Přerova a rozestavět co nejvíce úsek na D35, která je alternativní spojnicí východu a západu země,“ uvedl Kupka. „Chceme také zatraktivnit železnici pro cestující, nakoupit moderní a pohodlné vagony. Výrazně pokročit se stavbami na čtvrtém železničním koridoru s cílem zkrátit jízdní dobu z Prahy do Českých Budějovic na 1,5 hodiny. Rozestavíme také většinu staveb budoucího železničního spojení na letiště Václava Havla v Praze. A především připravíme první stavby vysokorychlostních tratí,“ dodal ministr.
Baxa: Při lepší epidemické situaci se musí kultura vracet do normálu
Nový ministr kultury Martin Baxa (ODS) chce ve vládě usilovat o to, aby se v případě lepší epidemické situace kultura vracela do normálu a vznikl jasný plán jejího fungování. Řekl to na dnešní tiskové konferenci poté, co jej do úřadu uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Baxa považuje za důležité dokončit zákon o veřejných kulturních institucích, novelu autorského zákona či novelu mediálních zákonů. Baxovi předal úřad Lubomír Zaorálek (ČSSD).
Kultura v této zemi je v dobrých rukou. Přeji @MartinBaxa2 hodně úspěchů v jeho novém rezortu. pic.twitter.com/3UILgoGe5y
— Petr Fiala (@P_Fiala) December 18, 2021
S koronavirovou situací podle Baxy souvisí také čerpání peněz z Národního plánu obnovy. Jedním z prvních úkolů bude co nejsmysluplnější využití financí na investice do české kultury i na pomoc kulturním aktérům. Vláda ANO a ČSSD v létě schválila strategii rozvoje kulturních a kreativních odvětví, z Národního plánu obnovy má tato oblast získat přibližně osm miliard z celkových 171 miliard korun určených pro ČR.
Dalším tématem je podle Baxy prezentace kultury při českém předsednictví v Radě EU v druhé polovině příštího roku. Při novelizaci zmíněných zákonů se mimo jiné chce v novele mediálních zákonů zaměřit na změnu způsobu volby do mediálních rad. Zopakoval také to, že se bude zasazovat o růst rozpočtu kultury bez náhrad církvím na jedno procento hrubého domácího produktu (HDP).
Gazdík chce uvést do života strategii modernizace školství, Plaga zůstává
Úkolem ministerstva školství bude uvést do života Strategii 2030+, kterou vypracovalo předchozí vedení resortu a na které panuje politická shoda. Po dnešním uvedení do úřadu to řekl nový ministr školství Petr Gazdík (STAN). Dokument se zabývá modernizací českého školství. To podle Gazdíka potřebuje změnu a potřebuje se připravit na budoucnost. Základní dovedností žáků a studentů musí být schopnost učit se novým věcem. Politickým náměstkem Gazdika se stane dosavadní ministr Robert Plaga (za ANO), který už jako náměstek na ministerstvu působil v minulosti.
Gazdíka do funkce uvedl premiér Petr Fiala (ODS), který sám jako ministr školství v minulosti působil. Resort podle Fialy bude vyžadovat řadu změn. Poděkoval za práci bývalému ministrovi Plagovi, ocenil ho za dialog, který vedl s opozicí. I díky tomu podle předsedy vlády existuje naděje, že při řízení ministerstva školství nastane „určitá kontinuita“.
Za velké úkoly, které před Gazdíkem stojí, Fiala označil úpravu rámcových vzdělávacích programů, aby se snížil objem učiva ve prospěch kvality, nebo nastavení systému duálního vzdělání. Přihlásil se také k závazku udržet platy učitelů minimálně na 130 procentech průměrné mzdy.