Oettinger vystoupí před europoslance, zmínit má i Babišův střet zájmů
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Unijní komisař pro rozpočet Günther Oettinger vystoupí příští úterý před Evropským parlamentem a řeč by mohla být o případu střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše (ANO). Deníku Echo24 to řekla Magdalena Frouzová ze Zastoupení Evropské komise v ČR. Na rozhodnutí Evropské komise, zda je, či není Andrej Babiš ve střetu zájmů, tlačí i opoziční Piráti a Transparency International, na jejichž podněty Brusel případ řeší. Piráti jsou připraveni, pokud Komise nerozhodne do eurovoleb, podat stížnost k Soudnímu dvoru EU.
Deník Echo24 se Evropské komise zeptal, kdy Komise rozhodne v kauze střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše v kontextu nového finančního nařízení o střetu zájmů. „Komisař Oettinger bude v úterý vystupovat v Evropském parlamentu a nejspíš padne i toto téma,“ odpověděla Magdalena Frouzová.
Kdy Komise rozhodne, tak zatím stále není jisté, po úterku se může být jasněji. Výzvu z důvodu nečinnosti už podali Piráti. Obávají se totiž, že eurovolby a sestavování nové Komise by rozhodnutí, zda Babiš porušuje evropské nařízení o střetu zájmů, výrazně oddálily. Sám premiér střet zájmů dlouhodobě odmítá a argumentuje tím, že českému zákonu o střetu zájmů vyhověl převedením majetku do svěřenských fondů. Střet zájmů, kteří řeší Brusel, se ale týká evropského finančního nařízení platného teprve od srpna.
Už začátkem března Piráti Evropskou komisi vyzvali, aby bezodkladně v případu rozhodla. Střet zájmů se podle Pirátů týká i ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD). Komise ale má na odpověď 60 dní, což je lhůta, která zbývá i do konání eurovoleb.
„Není co řešit, Komise musí konečně rozhodnout. Eurovolby jinak rozhodnutí oddálí, nová Komise bude vznikat měsíce,“ řekl deníku Echo24 předseda Pirátů Ivan Bartoš. „Jakmile budeme mít indicie, že rozhodnutí Evropská komise k Babišovu střetu zájmu neučiní do voleb, podáme stížnost k Soudnímu dvoru EU. Materiály máme připraveny,“ dodal.
Už v půlce února urgovali všechny eurokomisaře včetně předsedy Jeana-Clauda Junckera otevřeným dopisem i zástupci české Transparency Internacional. „A snažíme se tlačit europoslance, aby se Komise ptali, kdy bude rozhodnuto, což se děje především na jednáních kontrolního a rozpočtového výboru Evropského parlamentu,“ uvedl pro deník ředitel Transparency International David Ondráčka.
Audit Evropské komise, který se kvůli podezření ze střetu zájmů konal začátkem roku na Státním zemědělském fondu (SZIF), slibuje výsledky v dubnu. Shodou okolností se v dubnu „pohne“ i další Babišova kauza. Vyšetřovatelé dotační kauzy na Čapím hnízdě by měli případ uzavřít a sdělit, zda poputuje před soud. Trestně stíháni jsou v případu premiér Babiš a někteří členové jeho rodiny.
Komentář Lenky Zlámalové o vyšetřování Čapího hnízda čtěte ZDE.
Česká linka prověřování premiérova střetu zájmů
Premiérův střet zájmů prověřují i české správní orgány. Premiér čelí podezření, že stále ovládá média spadající pod holding Agrofert, který dal v únoru 2017 kvůli zákonu o střetu zájmů do svěřenských fondů. Černošický úřad mu v lednu za přestupek v podobě střetu zájmů uložil pokutu, podle deníku Právo šlo o 200 000 korun. Babiš se odvolal, případem se tak zabývali krajští úředníci. Rozhodnutí Černošic zrušili a případ vrátili k novému projednání. Případ se tím protahuje.
Babiš v reakci na návrat případu do Černošic řekl, že věc pokládá za další pokračování útoku proti své osobě. „Já jsem postupoval podle zákona a nemám k tomu co říct,“ prohlásil a dodal, že ve finále spor vyhraje. Babiš řekl, že podle takzvaného ‚lex Babiš‘ splnil vše, co splnit měl. Věc je podle něj v první řadě snahou udržet jeho potíže ve veřejném prostoru.