Mlžení o úniku kyanidu do Bečvy. Ministr i šéf inspekce poslancům nic neřekli
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) dnes na výboru pro životní prostředí odmítl říci poslancům nové informace k ekologické katastrofě na Bečvě, při níž únik kyanidu 20. září zabil desítky tun ryb. Podle něj by to mohlo mařit vyšetřování. Podobně se vyjádřil i ředitel České inspekce životního prostředí Erik Geuss.
Brabec uvedl, že nemůže ovlivnit rychlost vyšetřování, byť mu vadí, že trvá tak dlouho. Litoval toho, že koncem září napsal na twitter, že věří tomu, že viník bude odhalen do několika hodin. Poté několikrát zdůraznil, že jde „o živý spis“ a další informace bude poskytovat sama policie. Řekl také, že se mu „chce řvát“, když vidí spekulace o rozsáhlém spiknutí, do kterého by měly být zapojeny desítky úředníků kvůli zametení stop. Míní také, že vznikla mylná představa, že ČIŽP vyšetřování těchto akcí řídí.
Brabec pak poznamenal, že se MŽP a ministerstvo zemědělství dohodlo s rybáři na tom, že jako pomoc k opětovnému zarybnění řeky po havárii dostanou 7,5 milionu korun.
Ředitel ČIŽP Geuss popsal pozici inspekce při vyšetřování. Řekl, že organizace nepatří ke složkám integrovaného systému. Její kompetence jsou vymezeny a k některým haváriím ani není přizvána. Podotkl také, že řízení prací při zneškodňování havárií přísluší vodohospodářským, případně krajským úřadům. Faktem ovšem je, že právě inspekce v prvních dnech odebírala vzorky, které měly vést k dopátrání pachatele. Tyto vzorky poté (v pátek) předala kriminalistům.
„Zásadní pochybení vidím v tom, že inspekce příliš rychle vyloučila Dezu jako možného viníka havárie, což evidentně poté ovlivnilo i další šetření ze strany policie,“ sdělil pro Echo24 docent Marek Petřivalský z Katedry biochemie Univerzity Palackého v Olomouci, který opakovaně upozorňoval na nesrovnalosti. „Důkazy hmotné, tj. vzorky vod, sedimentů, bentosu (bezobratlí – pozn. red.) apod., bylo možné na zasažených místech řešit do čtvrtka 24.9., poté intenzivní deště a výrazný vzestup průtoku Bečvy všechny stopy spolehlivě odnesl,“ vysvětluje Petřivalský důvod závislosti policejního vyšetřování na předchozích zjištěních inspektorů.
Brabec bere havárii jako poučení. K Deze se vyjadřovat nechtěl
Brabec poznamenal, že resort bere havárii jako „poučení“ a lepší instruování vodoprávních úřadů. Členka výboru Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) chtěla vědět, zda byl důkladně prošetřen i areál a odpadní soustava chemičky Deza z koncernu Agrofert a zda ji Brabec jako možného viníka může zcela vyloučit. K tomu ministr nedal bližší vyjádření.
Na dotaz, zda se bude zasazovat o to, aby se Bečva jako bod projednala ve Sněmovně, řekl, že o to stojí, byť neovlivní, zda na to dojde. Při prvním pokusu se poslanci k bodu o havárii nedostali, Brabec se tehdy také z jednání omluvil. Dnes opět podotkl, že ani ve Sněmovně však zřejmě nepoví nic nového. Brabec v říjnu uvedl, že je v podezření areál bývalé Tesly Rožnov, dnes to označil za jeden z „vyšetřovacích scénářů“.
Podle některých svědectví začaly ryby hynout až o několik kilometrů dále, než se v počátcích vyšetřování uvádělo. O nesrovnalostech pojednává také nedávný článek Deníku Referendum, který uvedl, že kyanid se dostal do řeky právě v blízkosti chemičky Deza. Ta se od možného zavinění distancovala krátce poté, co se havárie stala.
„Během vyhrocené debaty okolo havárie na Bečvě nám ministr Brabec ani ředitel inspekce Geuss prakticky nic neřekli a ve své úvodní řeči se dokonce oba pokoušeli přenést odpovědnost za šetření havárie na vodoprávní úřad,” komentovala dění Dana Balcarová (Piráti), předsedkyně Výboru pro životní prostředí, ve vyjádření pro Echo24.
„Ministr Brabec při brífinku 1. října jasně uvedl, že až do předání spisu policii vedla šetření Česká inspekce životního prostředí jakožto správní orgán, který by potom vedl řízení o pokutě. Za postup při šetření příčin a určení viníka havárie v prvních dnech je tedy plně zodpovědná inspekce. V kompetenci vodoprávního úřadu je řízení prací na zneškodnění nebo minimalizaci následků havárie, to je ale něco úplně jiného,” připomíná Balcarová.
Výbor vyzval vládu ke zpřísnění kontroly
Výbor pro životní prostředí dnes vyzval vládu, aby zpřísnila monitoring i nakládání s vysoce nebezpečnými kyanidy. Dále požaduje sledovat úniky perfluoralkylovaných látek, které mohou otrávit zdroje pitné vody a škodí rybám a vodním organismům. Požadavky předložil František Elfmark (Piráti) na základě výzvy Řeky bez jedů spolku Arnika, kterou podle spolku podepsalo více než 5 tisíc lidí.
„Je to skvělá zpráva. Věřím, že tento prvotní úspěch napomůže tomu, aby se ekologické katastrofy, jakou byla otrava Bečvy, neopakovaly. Zdlouhavé pátrání stále probíhá a ani po 45 dnech není kauza vyřešena. Přesto pevně doufám, že se viníka podaří najít,“ říká ve vyjádření pro Echo24 Jindřich Petrlík z Arniky.
Kyanid unikl do Bečvy 20. září. Ekologická havárie postihla řeku pod Valašským Meziříčím až po Přerov. Podle odborníků kyanid poškodil celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy na zhruba 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb.