kritika Putina

Putin čelí v Rusku kritice, že je měkký. Kvůli Sýrii i dopingovému skandálu

kritika Putina
Putin čelí v Rusku kritice, že je měkký. Kvůli Sýrii i dopingovému skandálu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Po útoku západních spojenců na Sýrii se ruský prezident Vladimir Putin ocitl v palbě kritiky svých krajanů za to, že je „měkký“ a jen polyká urážky, které Washington uštědřuje Moskvě. Napsal to polský list Gazeta Wyborcza. Jakmile rakety dopadly na cíle v zemi prezidenta Bašára Asada, který se opírá o ruské bodáky, Rusko, jak má ve zvyku, začalo vytvářet propagandistickou kouřovou clonu. Hlásalo, že americko-britsko-francouzský útok selhal a úspěch slavila stará sovětská protiletecká technika.

Ruský generální štáb tvrdil, že syrská armáda bez pomoci Rusů, rozmístěných v zemi i s nejmodernějšími protiraketovými zbraněmi, sestřelila „nejméně 70 ze 103“ střel, které útočníci vypustili. Generál Sergej Ruckoj dal najevo, že kdyby se Rusové zapojili do boje, bez velké námahy by nebe nad Sýrií zcela vyčistili.

V Pentagonu mezitím ujišťovali, že „všech 105“ raket cíle zasáhlo.

Státní média v Rusku zdůrazňují, že se Američané bojí vojenské síly Moskvy, a proto jejich střely zdaleka míjely ruské základny. Putin ve zvláštním prohlášení útok na Sýrii odsoudil a Moskva svolala zasedání Rady bezpečnosti OSN.

Vcelku si ale Moskva s úlevou oddychla. „Podařilo se vyhnout nejhoršímu, velké konfrontaci, o které se hovořilo v posledních dnech. Napětí opadlo,“ poznamenal Maxim Jusin z listu Kommersant.

Útok na spojence ale dostal do svízelné situace samotného Putina. Samozřejmě, oficiální média o tom nemluví, ale na internetu si Rusové z prezidenta utahují a tvrdě mu vyčítají, že navzdory bojovným řečem nedokáže na výzvu Američanů odpovědět.

„Ano, bombardují a budou bombardovat, a Rusko v reakci svolá brífink. Umíme jen žvanit. Putin zklamal, už ho nebudu volit. Ukázal se slabý. Umí jen předvádět malůvky s raketami,“ znějí jen některé příklady ze stovek komentářů pod zprávami o dění v Sýrii.

Taková obvinění neplynou jen z momentálních emocí. Rusové už měsíce vytýkají pánovi Kremlu, že nedokáže patřičně odpovědět. Nereagoval před rokem na ostřelování syrské základny. Přenesl se přes zabití údajně stovky ruských žoldnéřů, které 7. února v Sýrii připravily o život americké bomby.

A to není vše. Podle svých krajanů Putin ani dostatečně rozhodně nereagoval na dopingový skandál a na to, že ruská reprezentace přišla o právo na olympiádě vystupovat pod ruskou vlajkou. Grigorij Rodčenkov, který odhalil organizovaný doping v ruském sportu, je stále naživu a beztrestně se skrývá v Americe. A Washington vyhlašuje proti Ruska nové a nové sankce.

Krátce před březnovými prezidentskými volbami Putinova obliba náhle klesla. Sociologové to vysvětlovali tím, že Rusové jsou rozčarováni chybějící odpovědí na „ponižování Ruska“. Prezident si s tím poradil projevem o nových fantastických zbraních, které nemají ve světě obdobu, a tak se před Ruskem všichni třesou. Pravdivost svých tvrzení dokládal ukázkou počítačových animací. Právě těm se dnes ironicky říká „malůvky“.

Ty nejvíce horké hlavy volají po spuštění palby po Američanech, pokud v Sýrii znovu zaútočí. Odpovědí, o které se na internetu hodně diskutuje, by bylo rozpoutání války na Donbasu, anebo alespoň zinscenování ukrajinského plynového útoku na obyvatele východu Ukrajiny.

Na válečnou stezku ale Rusko nevkročí přinejmenším do mistrovství světa ve fotbale. Banální heslo, že sport napomáhá míru, je v tomto případu pravda. Sankce, které by Moskva mohla uvalit na USA, na Američany dojem neudělají, ani jim neublíží.

Co zbývá? Rusové říkají, že „jestli Putin bude chtít ztrestat Ameriku, zbombarduje Voroněž“. Absurdně znějící heslo se jeví jako reakce na absurdní „Herodesův zákon“, kterým ruské úřady v reakci na americké sankce zakázaly Američanům adoptovat ruské sirotky. Rusko tak při trestání Ameriky zasáhlo vlastní nechtěné a nemocné děti, které připravilo o poslední naději na rodinu a normální život. Cosi podobného – tedy zbít vlastní lidi kvůli ztrestání cizáků – už slíbil místopředseda sněmovny Pjotr Tolstoj. Rusko podle něj zakáže dovoz amerických léků, a tak Rusům nezbude než spařovat kůru z dubů a dopřávat si odvar z hlohu.

To asi přehnal. Kosmetický přípravek z hlohu a s jedovatým metanolem už usmrtil desítky Rusů, poznamenává Gazeta Wyborcza.

,