No tak nebudu jezdit šestiválcem
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Karel Schwarzenberg byl téměř jediný, kdo se po začátku aféry Feri svého mladého spolustraníka zastal. Dominika Feriho řada žen obvinila z nepřístojného až násilného sexuálního chování, načež Feri odstoupil z Poslanecké sněmovny a z kandidátky, vystoupil z TOP 09. Rozjíždí se policejní vyšetřování. Koalice Spolu, do níž TOP 09 patří, je mezi mladými voliči a také v Praze, kde mladý politik měl kandidovat, oslabena.
O věcné podstatě Feriho aféry se Schwarzenberg bavit nechce. Zato nepochybuje o tom, že jsme na přechodu z upřímnější do méně upřímné doby. A že obecně zlaté časy aspoň prozatím už byly. Jak s tím jde dohromady podpora od jeho strany a od něho osobně klimatické politice EU a všemu takzvaně modernímu, pokud to přichází ze Západu?
Vy jste o sexuálních eskapádách Dominika Feriho promluvil stylem, který leckoho pobouřil. Nepřihodilo se vám, že srozumitelná potřeba vymezit se vůči hnutí MeToo se tu demonstruje na nevhodném případu?
Podívejte, on odstoupil, vzdal se poslaneckého mandátu, což je škoda, poněvadž byl výborný, pilný poslanec. Vystoupil dokonce ze strany, tak mi do toho už nic není. Prostě se k tomu nebudu vyjadřovat.
Ale máte ve straně lidi, jako je provozovatel soukromých škol Ondřej Kania. Ten žádá omluvu za vaše slova, jinak prý ze strany vystoupí.
To mě moc nezajímá. Jsem jen bývalý předseda. O takové věci já se nezajímám, pravil zdvořile pan Palivec.
Když odhlédnu od personálie Dominik Feri, máte dojem, že takové aféry jsou znamením toho, jak se mění doba?
Že je tu MeToo a je do jisté míry móda na něm jet, je jasné.
Přehodnocují se měřítka pro vztahy mezi mužem a ženou natolik, že ze starších politiků a různých mrtvých velikánů by při bližším zkoumání moc nezůstalo?
No, skoro z nikoho. Já jsem šťastný, že tato móda vypukla, teprve když už mi bylo přes osmdesát. Jinak bych do politiky ani nešel.
Když se ohlédnete za svým životem, najdete vzpomínku na situaci, která by se dala popsat jako bílý, mocný a bohatý muž využil vůči ženě svého privilegia?
Je pravda, že jsem býval bílý bohatý muž. Nicméně pokud jde o mezirasové vztahy, bohužel jsem ve svém mládí žádné tmavé holky neznal. Takže jsem svého postavení nemohl využívat či zneužívat. A obecně tahle teorie nepočítá s možností, že i bohatý muž se může někdy zamilovat. A dokonce že někdy holka se může zamilovat do bohatého muže.
Byla v té končící době moc, respektive bohatství muže afrodiziakum?
Zeptejte se holek. Já jsem nebyl holka, tak nevím, jestli to na ně působí. A taky jsem často neuspěl, takže bych si nějakou univerzální silou svého postavení nebyl tak jistý.
Myslíte, že na Západě vstupujeme do asexuální doby?
Ne. Tento pud je silný a vždycky se udrží. Spíš naroste pokrytectví. O to mám největší obavy, že budeme zase všichni pokrytecky předvádět něco, co není pravda. Jinak mám ovšem o sexuálním životě mladé generace dnes jen malé tušení, je to generace mých dětí, a spíš tedy vnoučat. Je to jejich věc.
Na druhou stranu se z této generace rekrutují aktivisté, kteří se svými měřítky pročesávají veřejné postavy a hrdiny dávno dozadu. Oni o vás a vaší generaci nebudou říkat, že to byla vaše věc.
Mě tedy, asi proto, že jsem byl a vlastně pořád jsem skaut, v té vlně strhávání pomníků nejvíc dopálilo, když zaútočili na sochu Badena-Powella. Taková blbost. Vy se ptáte celkově na boj aktivistů proti generaci jejich dědečků. Je dosti pokrytecký a jenom přispívá k nemravnostem dnešní doby. Nebo vy snad myslíte, že se dneska méně šuká? Já ne. Střídají se období, kdy to lidi dělali víceméně otevřeně, část z nich se tím ještě chlubila, a období, kdy to lidi dělají potichu, ale v průměru zhruba pořád stejně. Lidi se moc nemění, aspoň v těchto záležitostech. Vždycky byla období velké nestydatosti a velkého pokrytectví. Mně dnešek začíná připomínat dobu viktoriánskou. Samozřejmě že i ve viktoriánské době nadále existovaly nevěstince, kurtizány a nestydatost, ale jen skrytě. Zatímco ještě před Francouzskou revolucí měl francouzský král Ludvík XV. veřejnou metresu, chlubil se s ní. Dokonce je slavná historka, že tehdejší pruský král si vydržoval metresu, se kterou nic neměl. On to byl velmi zbožný člověk, ale aby se vyrovnal ostatním panovníkům v Evropě, živil tuto dámu. Ty doby se pořád střídají, asi jako krátké a dlouhé sukně. Dokonce dnes můžete přijít do společnosti v tričku, což ještě před třiceti lety nešlo, protože tehdy byla doba zase upjatější, aspoň v oblékání. Jen základní pudy člověka: žrát, chlastat, šukat, to se nemění. Takže pokud dnes vstupujeme do poněkud prudernější doby, není to napořád. Vy ještě zažijete změnu, zkuste se udržet ve formě.
Jak byste hodnotil rok s pandemií?
Já jsem netrpěl. Seděl jsem na Dřevíči, což je hezký dům v překrásné krajině. Víceméně jsem ten rok prožil v izolaci. Občas mě někdo navštěvoval. Pokud se ptáte na společenské změny za ten rok, já nevím, co z nich se udrží. Politicky a hospodářsky je smutný fakt, že vláda té infekce využila k plýtvání penězi. Jestli se ještě i teď plánuje na příští rok deficit ve výši 390 miliard korun, tak to jsme v blázinci.
Ta rozhazovačnost není jen český fenomén. V celé Evropské unii jediná země, která se s odvoláním na pandemii nezadlužovala, je Švédsko. Fakt je, že švédská vláda by ani neměla výmluvu, že musí pomáhat podnikatelům, protože jim nezavřela provoz.
Švédsko se zachovalo rozumně. Nezavřeli všechno a nemají takový propad hospodářství. Celkově platí, že politiky musíte ohledně státních výdajů neustále hlídat, hlavně když jsou volby. Teď se vyhazuje nesmírně pod záminkou covidu, jenže při pohledu na strukturu těch výdajů je jasné, že s covidem primárně nemají co dělat.
Ta ochota až nedočkavost politiků hodit přes palubu celý starý konsenzus o tom, že stát nemá dělat dluhy, vypínání dluhových brzd, to působí skoro až jako definitivní konec thatcheriánství v politice. Jako konec paradigmatu, že vládní dluhy jsou špatně.
Já doufám, že to tak není, protože na tohle lidi strašně doplatí. Bude asi inflace. Kdysi, v 70. letech, politici na Západě řešili dluhy inflací, což byla naprosto nezodpovědná politika. Ale asi si to každá generace musí zažít sama, musí na to sama doplatit. Podstatou inflace je, že ve skutečnosti lidi mají v peněžence méně peněz, než si myslí. Jenomže dnes je tu, hlavně oproti poválečné Evropě, rozdíl. Po válce hospodářství rostlo, protože jednak po válce roste hospodářství vždycky, jednak některé výrobky neexistovaly a musely se vyvinout, vyrobit a prodat. Byl spotřebitelský hlad, byl prostor pro expanzi. Dnes je všude veškerého zboží dost, čili s příchodem inflace už jenom bude devalvovat měna. Já jenom když se podívám na generaci svých vnuků, jak jsou oblečeni, a vzpomenu si na své vlastní mládí, to je ohromný rozdíl.
Jako že jste ani vy v jejich věku neměl dostatečný šatník?
Samozřejmě. Nikdo neměl. Mám v živé paměti, jak jsem dostal první oblek s dlouhými kalhotami. To mi bylo tuším čtrnáct. Nebo cestování: Jedna moje známá má holčičku a ta holčička teď letěla s babičkou do Egypta. Právě teď se tam týden čvachtají v moři. O tom já jsem si ještě ve dvaceti nemohl nechat ani zdát. My jsme v 50. letech žili v Rakousku a na dovolenou jsme jezdili na venkov do baráku ke strejdovi. Maximálně se tu a tam vyjelo do Itálie, to byl pro mě tehdy vrchol.
Tak oni lidé zase zchudnou, že.
Asi jo. Už teď lidi příliš nebohatli. Četl jsem nedávno jednu rakouskou práci, že v Rakousku reálně příjmy posledních 10, 15 let nestoupaly. Dosáhli jsme na Západě nejspíš jistého stropu. Teď do toho vstoupí ještě ta inflace.
A kromě inflace nám Evropská komise připravila klimatický Green Deal. Uměle se bude lidem zdražovat doprava, energie, maso, vůbec zboží.
To je nutný, ale drahý špás.
A nedá se ten nutný špás pořídit nějak levněji?
Vy víte, jak přesně? Já taky ne. No tak když to nevím, tak se musím držet toho, co se teď dělá.
A je ten špás nutný?
Buď věřím vědcům, že hrozí klimatická katastrofa, pak něco takového musím udělat. Nebo jim nevěřím a pak se nemusím namáhat. Ale přece jenom valná většina vědců to tvrdí, tak jim spíše věřím. Byť je to velice nepříjemné. Starý lesník ví, že žádný strom neroste do nebe, ani neomezený hospodářský růst není možný.
Valná většina vědců nám ještě loni na jaře suverénně vykládala, že v létě vyvrcholí pětisetleté sucho. Zprávy o katastrofálním suchu hodně přiživily politickou vlnu, která vyvrcholila Green Dealem. Sucho nikde, jen ten Green Deal zůstal.
Bohudík jsme letos, a ano, i loni, měli deštivé počasí. Ale teplota na světě stále stoupá. To je zjištěné.
Zjištěné je, že se otepluje trochu a o dost pomaleji, než klimatické modely od 80. let konstantně předpovídaly.
Tak to půjde pomaleji, ale prozatím to oteplování pořád pokračuje. Netvrdím, že průmysl je jediný vliv, ale že nějaký vliv má, to věřím. Naprostý amatér jako vy nebo já by se měl držet většinového názoru vědců, kteří v tom léta bádají. Pokud přijdou jiní vědci a přesvědčí mě o opaku, taky dobře. Ale pokud většina vědců říká cosi, beru je vážně.
Nedošla klimatologie už do bodu, že i laik nevědec pozná, že je v ní něco shnilého? Možná si vzpomenete na aféru Climategate z roku 2009, tam se předáci toho vědeckého konsenzu domlouvají, jak vědce s opačným názorem vybrzdit z časopisů a znemožnit.
Zase není nic nového pod sluncem, že vědec potřebuje granty a intrikuje, aby je dostal. Ovšemže jestli je to zdokumentované, jak vy říkáte, tak to je špatně (pauza). V zásadě bych si stál na tom, že směr vytyčený v klimatické politice Evropskou komisí je správný. Do jaké míry a jaké konkrétní kroky by mohly být lepší, je nevím. Musel bych o tom mnohem víc vědět, sám v tom bádat. Jen vím, že od časů, kdy jsem ve škole chodil na zeměpis, došlo k explozi lidstva. Netuším, co se ze zelené politiky všechno prosadí, ale jistá omezení určitě přijdou.
Pro mě jste skoro prototyp bonvivána. Necítíte se Green Dealem ani trochu atakovaný? To vám bude Komise zakazovat auta se šestiválcovým motorem, ježdění po Evropě. Zdraží vám maso. U pojídání steaku se budete muset cítit provinile.
Já když se ohlédnu za svým životem, pociťuji, že jsem měl nesmírné štígro žít v době, kdy před člověkem bylo to růžovější a lepší. Zatímco po mně to bude očividně horší. Horší to samozřejmě bylo i přede mnou, a jak. Moji rodiče zažili nacisty, Únor, poválečnou nouzi, zatímco za mého aktivního života všechno šlo nahoru. Žít v takové době je opravdu nesmírné štěstí. Já jsem byl šťastný člověk, který mohl žít bezproblémový život. Buďme za tu naši éru vděčni, každý den bychom se měli pomodlit k Pánubohu a poděkovat za dobu, kterou jsme žili.
No a proč to vašim vnoučatům a mým dětem uměle utínat?
Jisté uskromnění nám všem nebude škodit. Já jsem šťastně žil i zamlada, kdy jsem měl poloviční příjmy a poloviční možnosti. Člověk nemusí každé jaro letět do Egypta nebo do Karibiku. Člověk nemusí řídit šestiválec, byť si to užívám, přiznávám. Ale mohl bych asi jezdit i s normálním čtyřválcem.
Některému čtenáři tohle možná bude znít jako knížecí rady.
To vím taky. Ale kníže zažil i nouzi. Já si opravdu velmi dobře pamatuji, když nebylo pravé kafe a pila se cikorka. Nebo na tu hmotu, která se tehdy prodávala pod jménem chleba. Za války jsme měli úplně jiné jídlo než dneska. Blahobyt je krásný a všem ho přeju, ale můžeme si život užívat i bez něj.
Vy asi budete padat z jiné úrovně než nižší střední vrstva.
To asi jo.
S tím, o čem se teď bavíme, je hodně spjatá jedna mezinárodní otázka: vývoj v Německu. Zdá se, že na podzim k moci přijdou Zelení. Co by to znamenalo pro nás?
V Německu je blbý vývoj už po desetiletí. Od Adenauera až po Kohla vládli vesměs opravdu západní Němci propojení se západní Evropou. Kdežto pak přišli Schröder, Merkelová, lidé ze středního Německa (Schwarzenberg tu používá místopis, který byl v Německu platný do pohlcení bývalého východního Německa Polskem po válce – pozn. red.). Ani nevím, odkud pochází paní Baerbocková, dnešní šéfka Zelených.
Z Hannoveru, čili ze západního Německa.
Ne ne, Hannover je právě střední Německo. Tam to nikdy nedobyli Římani – a to je strašný rozdíl. Ona tedy není z oblasti propojené historicky se západní Evropou. Taky přenesením hlavního města z Bonnu do Berlína se změnilo těžiště. Je mi líto, ale z Berlína je na bývalou hranici Ruska blíž než do Bruselu. Byl to další odklon od kohlovského starého Německa, další posun. Germany First. Jasně, i Merkelová byla z východního neboli ze středního Německa. Ale měla pro nás tu výhodu, že kdysi studovala a žila v Praze. A měla pro nás pochopení, poněvadž zažila NDR. Teď přijdou v Berlíně do vlády lidi, kteří o problémech postkomunistických společností nemají tušení. Bude to jiné. Budou k nám méně empatičtí.
Německo za Merkelové taky zrovna velkou empatii východním směrem nepředvedlo. Uprchlické kvóty prosazované proti Visegrádu na sílu, předtím bez konzultací se sousedy Energiewende, která má na naši energetiku neblahý dopad.
To je pravda. To byla podivnost německé politiky, kdy zemětřesení v Japonsku přineslo vítězství Zelených v Bádensku-Württembersku. A odchod od jádra. Merkelová vždycky když viděla, že nálada v zemi se mění, reagovala pružně. A přesto si jakousi empatii i pro nás zachovávala. To se změní. Myslím, že budeme čumět.
Může účast Zelených na vládě v Německu znamenat, že nepostavíme Dukovany?
Tak zaprvé já se ptám, jestli vůbec dostavíme Dukovany. Rozhodně nejsem odpůrcem jaderné energie, když ovšem se podívám na stavbu jaderné elektrárny ve Finsku, která se prodlužuje a prodražuje, nevím, z čeho to zaplatíme my. Vy to víte? Pokud do stavby v Dukovanech půjdeme, tak vzhledem k tomu, že Němci nemohou zabránit v jádru Francouzům, tak nám myslím taky ne. Budou to ovšem komplikovat, to ano.
Jak se těšíte na účast Pirátů v české vládě? Zatím to vypadá, že povládne vaše koalice SPOLU a Piráti se STAN.
A Bartoš bude premiér.
Jaký premiér bude?
Zdá se mi, že má jistou zodpovědnost. A současně že to bude dosti nalevo. Ale od toho jsou tu Starostové a hlavně naše koaliční skupina, aby byla korektivem.
Znáte se s Bartošem osobně?
Ani ne. On se se mnou nechtěl bavit. Neměl zájem, asi jsem pro něj a jeho lidi brontosaurus, starý vývojový druh. Což jim ani nevyčítám.
A stojí vláda s Piráty pořád za to, abychom se zbavili oligarchie?
Myslím, že stojí. Už jen to, že se vystřídají čtyři ministři zdravotnictví v nejkratší době, ukazuje, že Babišova vláda není dobrá a musí být odstavena. On taky Babiš fakt vládne už dlouhou dobu. Někteří Piráti jsou rozumní, Olga Richterová se mi zdá velmi rozumná. A některé Piráty nechápu. Snaha té strany všechno kontrolovat mě znepokojuje.
Už je čas hodnotit éru Babiš? Pro mě například byla těžká deziluze, kolik lidí bylo před osmi sedmi lety ochotných smířit se s tím, že si někdo nakupuje lidi, noviny, vliv, a tím i moc. Třeba to byl ale příliš vyhrocený soud a nic tak hlubinného se společností se nestalo.
Éra Babiš zřejmě končí. Vedla k dalšímu úpadku české politické kultury, o tom nemůže býti pochyb. K tomu, co jste říkal: Já myslím, že to byl mimo jiné kopanec do prdele, který bývá většinou nesmírně prospěšný. To je přece skvělé, jestli vás to přinutilo nazřít společnost jinak. Víc o sobě po těch osmi letech víme, my všichni.