BABIŠOVA VLÁDA BEZ DŮVĚRY

Čistky Babišovy vlády. Na řadě může být vedení ČEZu i antimonopolního úřadu

BABIŠOVA VLÁDA BEZ DŮVĚRY
Čistky Babišovy vlády. Na řadě může být vedení ČEZu i antimonopolního úřadu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Nucené odchody lidí z vysokých postů státních organizací a podniků mohou pokračovat. Pokus opozice dát čistkám Babišovy vlády v demisi mantinely selhal. Obavy panují například ve vedení českého energetického gigantu ČEZ. „Na odstřel“ může být praktický každý, koho do funkce dosadily jiné strany než hnutí ANO. Premiér v demisi Andrej Babiš má mít přitom seznam, který čítá více než 360 jmen sociálních demokratů ve státní správě.

Babiš už kritiku za řadu personálních změn, které jeho vláda v demisi provedla, sklízí delší dobu. Vládnutí nového kabinetu stálo místo desítky úředníků na ministerstvech a Úřadu vlády ale také dalších podřízených. Premiér v demisi výtky svých oponentů odmítá. Personální změny na ministerstvech označil za výměnu hospodyň, které špatně uklízely.

Další změny se ale v průběhu následujících měsíců očekávají. Spekuluje se přitom o změnách ve vedení ČEZu, Lesů ČR nebo antimonopolního úřadu.

Energetický gigant v hledáčku Andreje Babiše

Na začátku svého politického působení označil Babiš ČEZ jako symbol zkorumpovaného systému. Když potom usedl v kabinetu Bohuslava Sobotky (ČSSD), bylo jasné, že si na management energetické společnosti bude chtít „došlápnout“. Jenže za celé čtyři roky ve vládě se mu to nepovedlo, ačkoliv se snažil získat dominantní vliv v dozorčí radě.

Po vyhraných volbách a nyní s jistotu, že bude vládnout dostatečně dlouho ať už s důvěrou, nebo bez ní, se šéf ANO v dozorčí radě ČEZ nejspíš pokusí snížit vliv ČSSD, s níž jsou spřízněni šéf rady Václav Pačes a její členové Petr Polák a Zdeněk Černý. KDU-ČSL do rady prosadila Roberta Šťastného. Zbylé čtyři zástupce státu jako majoritního akcionáře ve dvanáctičlenné radě, v níž sedí ještě zástupci zaměstnanců, navrhlo ministerstvo financí, kterému velel právě Babiš.

Podle informací serveru Echo24 přitom obavy, že jako zástupce jiných politických stran je bude čekat nucený odchod, existují. Dojít by k němu mohlo na valné hromadě společnosti, která je plánovaná na červen. Nutné je ale zmínit, že generální ředitel ČEZu seděl během druhého kola prezidentské volby za staronovým prezidentem Milošem Zemanem. Účast ve volebních štábu sám zdůvodnil tím, že Zemana podporuje dlouhodobě. Otázku Českého rozhlasu, zda si tím neupevňuje mocenskou pozici v čele gigantu, neodpověděl. A se Zemanem se setkal i minulý týden, kdy s ním měl řešit mimo jiné prodej bulharské divize společnosti.

Právě Zeman zůstává výrazným hráčem v politické hře o sestavení vlády. Hned po sněmovních volbách dal Babišovi bianco šek na dva pokusy o sestavení vlády a také mu řekl, že mu dá dostatek času. Nyní se ale premiér v demisi nachází v mezidobí, Zeman ho sice pověřil vyjednáváním o vládě, podruhé ho ale premiérem ještě nejmenoval.

Ohrožených je více

V ohrožení by mohl být například šéf vlivného Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj, který kontroluje mimo jiné rozrůstání byznysu Agrofertu. Bývalý poslanec a nominant ČSSD v roce 2015 obhájil post na dalších šest let především díky hlasům sociálních demokratů a podpoře tehdejšího premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Ministři za hnutí ANO podle informací ČTK tehdy ruku nezvedli. Bývalý i současný ministr spravedlnosti Robert Pelikán svoji nelibost vyjádřil i na sociálních sítích.

Další jméno, o kterém se podle serveru ZDROJ.cz spekuluje, je generálního ředitele Lesů ČR Daniel Szórád. Ministr zemědělství Jiří Milek podle informací ZDROJE není údajně spokojený s jeho prací, Babišovi má zase vadit, že v důležitém státním podniku, kde se točí miliardy, ještě stále sedí nominant lidovců. Jak ZDROJI řekl jeden z politiků hnutí ANO, o konci Szóráda se skutečně mluví, dojít na něj ale má později. Možná až v druhé Babišově vládě a za jiného ministra.

Jmen, pro které by současná Babišova vláda v demisi mohla znamenat konec, je více. V seznamu „mužů na odstřel“, který zveřejnil server Neovlivnic.cz, figuruje také policejní prezident Tomáš Tuhý, ředitel tajné služby BIS Michal Koudelka, ředitel civilní rozvědky Jiří Šašek, ředitel ČEPS Jan Kalina nebo nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Babiš měl navíc prohlásit, že si nechal vypracovat seznam sociálních demokratů na ministerstvech a státních úřadech. Řekl to volební lídr Starostů a nezávislých Jan Farský, podle kterého to zaznělo na schůzce vyjednávacích týmů hnutí ANO a STAN. Podle Farského Babiš počítá s tím, že ČSSD nebude chtít o své lidi na státních úřadech přijít a seznam má jako trumf pro vyjednávání se sociálními demokraty o vládě. Babiš v rozhovoru pro Blesk Zprávy Farského tvrzení ostře odmítl. Přiznal ale, že jistým přehledem úředníků přece jen disponuje.

12. března 2018