Promořujeme se s Babišem. Živelně po švédské cestě
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
To, co už několik týdnů v koronavirové krizi za doprovodu různých křečovitých frází, lživých dat (třeba báchorka o tom, jak jsme v Evropě premianti v testování, a přitom jsme na 21. místě z 27.) Andreje Babiše sledujeme, je učebnicové selhání státu. Inženýr Babiš se právě svým chaosem zapisuje do libertariánské historie, když předvádí, že lidé vlastně stát nepotřebují.
Vzkazuje jim, ať se spolehnou sami na sebe a o vše se sami postarají. Každý, kdo nemá rád všudypřítomný zakazující, nařizující a pečující stát, musí mít vlastně radost. Andrej Babiš mu svými činy ukazuje, že potřebujeme vlastně jen velmi malý stát, který nechá na lidech, aby se o sebe postarali.
Vláda Andreje Babiše v posledních dnech definitivně ztratila nad epidemií čínského koronaviru kontrolu. Kdyby se někdo zeptal, jaká je česká strategie života s virem, asi by zíral. Je to švédská cesta, kde stát nařizuje a zakazuje jen velmi málo a všechno ostatní nechává na zodpovědnosti lidí? Nebo je to model Jižní Korea se svou high-tech tvrdou karanténou a masivními testy, s ambicí odhalit a izolovat každého nakaženého, byť by neměl jediný příznak? My v realitě už zažíváme Švédsko, ale politickým marketingem se snažíme vytvářet dojem, že jsme cosi ve stylu evropské Koreje se sofistikovanou chytrou karanténou a masivním testováním. Je to už čistokrevná Potěmkinova vesnice.
Poslední vývoj epidemie jasně ukazuje, že se promořujeme. Dost silně a dost živelně. Hygienici už ztratili kontrolu. Ambice odhalit co nejvíc nakažených a izolovat je jsou dávno pryč. Vláda vyzývá lidi, aby se pokud možno nechodili testovat. A své kontakty si od příštího pondělí budou také sepisovat sami.
Divoká liberalizace epidemie může být nakonec to nejlepší, co nás s tak chaotickou a neschopnou vládou může potkat. Každý ví, že je to na něm. Když mu vyjde pozitivní test, musí si obvolat své známé, které v posledních dnech potkal, a říct jim to. A už je na nich, jak se rozhodnou. Jestli vyrazí na test, protože budou mít obavy, aby ve svém okolí někoho nenakazili, nebo to naopak risknou.
O nemoci už alespoň něco víme, byť ty nezodpovězené otázky a neprověřené hypotézy stále převažují. Víme ale, kdo je v ohrožení, a každý si dá určitě pozor, když někoho z blízkých z těchto skupin půjde navštívit. Buď si předtím zajde na test, nebo tu návštěvu ve vrcholící epidemii odloží.
Včera vyšel po dlouhé době průzkum, který ukazuje, jak lidé o čínském koronaviru a jeho následcích smýšlí. Podle agentury Median pro Český rozhlas se od jara hodně změnila společenská atmosféra. Vypnutí ekonomiky a společnosti, jaké jsme zažili na jaře, už je neprosaditelné. Před půl rokem dávalo ochraně před virem na úkor ekonomiky a svobody normálně žít přednost 45 procent lidí, dnes už je to jen 20 procent. Lockdown v jarním stylu by šel proti zájmům čtyř z pěti Čechů. Do toho Andrej Babiš nepůjde, i kdyby ta celá jedna pětina byli jeho voliči. Potřebuje větší podporu.
Speciální ocenění si zaslouží Český rozhlas, který konečně pochopil, že průzkum společenské nálady je aktuálně nejlepší veřejná služba, jakou může udělat. Snad se přidá i Česká televize a při svých výrazně vyšších finančních zdrojích přijde s nějakou ještě podrobnější sondou do společenské nálady. Dá se tím zabránit hodně škodám, které by ještě Andrej Babiš mohl napáchat třeba chaotickým zavíráním škol, kde se teď koronavirus nejvíc šíří.
Ve společnosti sílí volnější přístup k epidemii. V březnu podporovalo švédskou cestu co nejméně omezovat život a ekonomiku a nechat se zdravou část společnosti přirozeně promořit 18 procent Čechů. V červnu to bylo 19 procent a minulý týden, kdy se sbírala data pro tento průzkum, už 27 procent lidí.
Zajímavé je, že slábne podpora drastických omezení, přestože zároveň narůstá obava, že lidé mohou koronavirem opravdu onemocnět. V dubnu mělo velké obavy 11 procent lidí, v červnu pouhá tři procenta a nyní se počet těch, kdo mají strach, zvýšil na 18 procent. Naopak ubývá těch, kdo mají z toho, že by covidem onemocněli, jen mírné obavy. V březnu je mělo 59 procent lidí, v červnu 51 a teď, když nakažených rychle přibývá, je to už jen 43 procent.
Na dvojnásobek se zvedl počet těch, kdo nemají vůbec žádné obavy. V březnu jich bylo 10 procent, teď už dvojnásobek. Je jich ale o něco méně než v klidném červnu.
Kdo málo dělá, málo zkazí. Vláda Andreje Babiše už by měla nechat zodpovědnost na lidech a soustředit všechnu svou energii na zajištění toho, aby byly nemocnice a celý zdravotní systém dobře připraveny pro ty ohrožené, kteří budou pomoc skutečně potřebovat.
Po půl roce babišovské hry na Koreu tady máme Švédsko a k tomu navíc 500 miliard korun nových státních dluhů jen za letošní rok a ekonomiku za rok chudší o 660 miliard korun (to je ten pád HDP o 11 procent, který se očekává za celý letošní rok).