Paralytický Zeman, jako novičok

Paralytický Zeman, jako novičok

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

V minulém století procházela společnost mnohem horším obdobím, než je druhá fáze úřadování prezidenta Miloše Zemana. Po výstupu, jaký předvedl minulý týden v televizi Barrandov se svým příspěvkem ke kauze novičok, která zmrazila britsko-ruské vztahy, je lepší párkrát se nadechnout, neskočit mu do další pastičky a nevyrážet do zteče na Hrad.

Oprávněný hněv, stud a pocit trapnosti zůstanou opět jen pod hradbami, za nimiž se rozléhá škodolibý smích současného nájemníka. Miloš Zeman předvedl svou známou figuru, kdy si pohrál s fakty a dal je do jiného kontextu, aby se dostal do centra pozornosti. Tyto hrátky provázejí celou jeho politickou kariéru, počínaje slavným kufříkem plným slátanin, které měly pocházet právě od BIS. To bylo v roce 1996. A podobné blamáže předvádí dodnes.

Fakt, že základní dovedností české armády je boj s chemickými zbraněmi, byl znám prakticky od začátku vyšetřování útoku na bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dceru paralytickou látkou novičok. Možná i proto v zemích spojenců ze Severoatlantické aliance prezidentův výrok nevyvolal téměř žádnou odezvu. Tu ale Miloš Zeman našel v Kremlu a v ruských médiích. Musel vědět, že si u Vladimira Putina udělá oko ve sporu Ruska s Velkou Británií, když se zachová jako podřízený gubernátor. Musel také vědět, že tím opět zahanbí dva a půl milionu občanů, ale to je mu fuk. Miloš Zeman své nepřátele nemá rád a nikdy jim nedá pokoj, ty nejbližší likviduje, ty vzdálenější se snaží alespoň ponižovat. Jen mi nejde do hlavy, co mu udělala královna Alžběta II. V průběhu předvolební prezidentské kampaně v jeho repertoáru politických úspěchů mu vedle bratrských setkání s vůdci režimů v Moskvě a Pekingu chybělo přijetí významným představitelem západní země. Tolik toužil po pozvání od amerického prezidenta Donalda Trumpa do Bílého domu, ale toho se mu nedostalo a jen tak nedostane. V Americe má tamní prezident dost starostí s ruským ovlivňováním voleb, že poslední, co v této atmosféře potřebuje, je setkání s Milošem Zemanem, považovaným i v administrativě Bílého domu za toxického jako paralytická látka. Britové ale svolili k fototermínu v Buckinghamském paláci, na který vzal Miloš Zeman svou choť i dceru. Věděli, k čemu český prezident tu fotografii před volbami potřebuje. A on jim to oplatí novičokem. To je Miloš Zeman.

Je třeba v klidu napočítat do deseti, ale stejně je důležité říci, že to je jeho hra, pro velkou část obyvatel této země nepřijatelná.