Naděje na snadnější koalice proti Babišovi. Opozice spoléhá na Ústavní soud
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Opozici je jasné, že pokud se nesjednotí, nemá šanci Andreje Babiše porazit. Pokud by se však strany před volbami do koalice spojily, narazí na zásadní problém českého volebního zákona. Teoreticky kdyby tři strany společně získaly 14 procent, jejich hlasy by propadly. To považují opoziční politici za diskriminující. Změnit by to mohlo rozhodnutí Ústavního soudu.
Leží tam totiž návrh z pera senátorů STAN, který ruší načítací klauzuli, kdy s každou další stranou musí koalice získat o pět procent více. Podle deníku MF Dnes bude v nejbližší době soud návrh projednávat a opoziční strany mají zřejmě šanci, že jim Ústavní soud vyhoví. V příštích sněmovních volbách by se proto nemusely opakovat situace, kdy se ze strachu o výsledek koalice na poslední chvíli rozpadne, jako to bylo v případě KDU-ČSL a STAN.
„Základní problém je, že násobná uzavírací klauzule je velmi řídká, v Evropě s výjimkou snad Slovenska neobvyklá. V Česku je to pozůstatek neblahé dohody ODS-ČSSD cynicky nazvané opoziční smlouva. Jasně, že by to vedlo ke spojování stran beze strachu, že je uzavírací klauzule vyřadí z parlamentu. Jak rozhodne Ústavní soud, nechci předjímat, a už vůbec netuším, kterými cestami se úvahy ústavních soudců ubírají,“ uvedl pro Echo24 předseda STAN Vít Rakušan.
Starostové dlouhodobě spolupracují s TOP 09. Že se spojování vyplácí, ukázaly například pražské či evropské volby. Podobný úspěch by v případě kladného rozhodnutí mohly strany předvést i ve sněmovních volbách. „Doufám, že Ústavní soud vyhoví tomuto podání, protože není žádný racionální důvod, proč by koalice měly mít jiná pravidla pro vstup do Poslanecké sněmovny, proč by měly být diskriminovány. Určitě by to napomohlo tomu, že názorově blízké strany by se před volbami pravděpodobněji dohodly na společném postupu, než aby každá kandidovala samostatně. Viděli jsme to na příkladu evropských voleb, kdy se středopravicové strany bez problému domluvily,“ řekl pro Echo24 předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.
Také lidovci upozorňují, že jsou pravidla v České republice zbytečně komplikovaná. „Nikdo neví, jak Ústavní soud rozhodne. S ústavní stížnosti se KDU-ČSL ztotožňuje, i my jsme ve sněmovně opakovaně navrhovali zmírnění aditivního kvóra pro koalice. Ne kvůli sobě či malým stranám, ale kvůli obecnému principu podpory spolupráce na politické scéně. Načítání kvórum máme nejpřísnější v Evropě, například sousední Německo ho nemá vůbec. Na aktuální postoje KDU-ČSL to žádný vliv nemá a mít nebude, ať bude rozhodnutí jakékoli. Pro krajské volby, na které se intenzivně chystáme, se toto ustanovení stejně nevztahuje,“ uvedl pro Echo24 předseda KDU-ČSL Marek Výborný.
Také předseda ODS Petr Fiala v nedávné minulosti hovořil o spojování stran. Spekulovalo se rovněž o vyjednávání právě s lidovci. „Nemá cenu komentovat spekulace. ÚS na spolupráci opozičních stran nebude mít žádný vliv, ať již bude rozhodnutí jakékoli. V tuto chvíli se ODS soustředí na krajské a senátní volby v příštím roce. To je nejdůležitější úkol,” řekl Fiala pro Echo24.