V Rusku se zatýká

Rusko v arestu

V Rusku se zatýká
Rusko v arestu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Jednou začas musí správný zájemce o dění v Rusku zatnout zuby a spolknout pořádnou dávku lidskoprávní statistiky, bez které by obrázek nebyl úplný. Máme dva dny před prezidentskými volbami a ta chvíle právě nadešla.

V Rusku se začalo zatýkat. Preventivně, jak jsme to kdysi zažívali i u nás, například před Palachovým týdnem na začátku roku 1989. Z toho, jak a kde se zatýká, se dá přitom leccos odvodit. Ale nejprve suchá data:

Aktivista petrohradského mládežnického opozičního hutí Vesna Arťom Gončarenko – 30 dní v arestu; Andrej Pivovarov, koordinátor petrohradské pobočky Otevřeného Ruska Michaila Chodorkovského – 25 dní v arestu; Děnis Michajlov, šéf petrohradského štábu prezidentského ne-kandidáta Alexeje Navalného – 25 dní v arestu; další aktivisté a dobrovolníci ze štábu Navalného, všichni z Petrohradu: Viktor Čerkasskij, Jekatěrina Šlichtová, Ilja Gantvarg, Alexandra Mironovová – 10 dní v arestu, Alexandr Kirpičev – 7 dní v arestu, Darja Mursalimovová – 15 dní v arestu, Sergej Beljajev – 7 dní v arestu, Vladimir Kazačenko – je zatčený a čeká na soud.

Lidskoprávní aktivisté z Nižního Novgorodu: Stas Dmitrijevskij, Sergej Novikov, Dmitrij Kaliničev a Ilja Mjaskovskij – 20 dní v arestu. Na seznamu „nejaktivnějších občanů“, kteří jsou v těchto chvílích zatýkáni na rozkaz šéfa nižněgorodského Centra pro boj s extremismem – nechvalně proslulého Alexeje Trifonova, který nechal v roce 2013 jednoho aktivistu za městem zahrabat do mraveniště –, jsou vedle již odsouzených také Taťjana Aršinovová, Andrej Soročkin, nezletilá Irina Dmitrijevská, Marina Čufrinovová, Alexandr Katavajev, Arkadij Galker a Dmitrij Stukalov.

A to je jen přibližná statistika ze dvou ruských měst. Preventivní zásah samozřejmě probíhá po celém Rusku. Co se z toho dá vyvodit?

Většina ze jmenovaných aktivistů byla zatčena a odsouzena za účast na demonstracích, které proběhly před měsícem nebo i delší dobou. A často se také jedná o druhý trest za jeden a tentýž přestupek. Zatýká se zkrátka naprosto pragmaticky, tak, aby ve dnech kolem prezidentských voleb byli ti nejaktivnější odpůrci režimu za mřížemi. A jsou zatýkáni, aniž by se jim někdo reálně snažil dokázat vinu. Rusko je zkrátka policejní stát. To ovšem není žádná novinka.

Zatýká se především v provincii – v Moskvě je zatím zatčených poměrně málo. To ukazuje na oprávněnou obavu režimu, že protestní hnutí se minimálně od demonstrací proti korupci na jaře minulého roku přelilo z Moskvy do menších ruských měst.  

Zatýká se masově a většina zatčených více či méně podporuje Alexeje Navalného. To znamená, že se Putinův režim bojí jakékoliv politické konkurence. A především se bojí, že po volbách vypuknou po celém Rusku protesty.

A konečně – všude je koho zatýkat. To znamená, že těsně před prezidentskými volbami je ruská občanská společnost živá a připravená jednat. Zdali to k něčemu povede, se dozvíme v nejbližších dnech.  

 

16. března 2018