V Rusku se zatýká

Rusko v arestu

V Rusku se zatýká
Rusko v arestu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Jednou začas musí správný zájemce o dění v Rusku zatnout zuby a spolknout pořádnou dávku lidskoprávní statistiky, bez které by obrázek nebyl úplný. Máme dva dny před prezidentskými volbami a ta chvíle právě nadešla.

V Rusku se začalo zatýkat. Preventivně, jak jsme to kdysi zažívali i u nás, například před Palachovým týdnem na začátku roku 1989. Z toho, jak a kde se zatýká, se dá přitom leccos odvodit. Ale nejprve suchá data:

Aktivista petrohradského mládežnického opozičního hutí Vesna Arťom Gončarenko – 30 dní v arestu; Andrej Pivovarov, koordinátor petrohradské pobočky Otevřeného Ruska Michaila Chodorkovského – 25 dní v arestu; Děnis Michajlov, šéf petrohradského štábu prezidentského ne-kandidáta Alexeje Navalného – 25 dní v arestu; další aktivisté a dobrovolníci ze štábu Navalného, všichni z Petrohradu: Viktor Čerkasskij, Jekatěrina Šlichtová, Ilja Gantvarg, Alexandra Mironovová – 10 dní v arestu, Alexandr Kirpičev – 7 dní v arestu, Darja Mursalimovová – 15 dní v arestu, Sergej Beljajev – 7 dní v arestu, Vladimir Kazačenko – je zatčený a čeká na soud.

Lidskoprávní aktivisté z Nižního Novgorodu: Stas Dmitrijevskij, Sergej Novikov, Dmitrij Kaliničev a Ilja Mjaskovskij – 20 dní v arestu. Na seznamu „nejaktivnějších občanů“, kteří jsou v těchto chvílích zatýkáni na rozkaz šéfa nižněgorodského Centra pro boj s extremismem – nechvalně proslulého Alexeje Trifonova, který nechal v roce 2013 jednoho aktivistu za městem zahrabat do mraveniště –, jsou vedle již odsouzených také Taťjana Aršinovová, Andrej Soročkin, nezletilá Irina Dmitrijevská, Marina Čufrinovová, Alexandr Katavajev, Arkadij Galker a Dmitrij Stukalov.

A to je jen přibližná statistika ze dvou ruských měst. Preventivní zásah samozřejmě probíhá po celém Rusku. Co se z toho dá vyvodit?

Většina ze jmenovaných aktivistů byla zatčena a odsouzena za účast na demonstracích, které proběhly před měsícem nebo i delší dobou. A často se také jedná o druhý trest za jeden a tentýž přestupek. Zatýká se zkrátka naprosto pragmaticky, tak, aby ve dnech kolem prezidentských voleb byli ti nejaktivnější odpůrci režimu za mřížemi. A jsou zatýkáni, aniž by se jim někdo reálně snažil dokázat vinu. Rusko je zkrátka policejní stát. To ovšem není žádná novinka.

Zatýká se především v provincii – v Moskvě je zatím zatčených poměrně málo. To ukazuje na oprávněnou obavu režimu, že protestní hnutí se minimálně od demonstrací proti korupci na jaře minulého roku přelilo z Moskvy do menších ruských měst.  

Zatýká se masově a většina zatčených více či méně podporuje Alexeje Navalného. To znamená, že se Putinův režim bojí jakékoliv politické konkurence. A především se bojí, že po volbách vypuknou po celém Rusku protesty.

A konečně – všude je koho zatýkat. To znamená, že těsně před prezidentskými volbami je ruská občanská společnost živá a připravená jednat. Zdali to k něčemu povede, se dozvíme v nejbližších dnech.  

 

16. března 2018