Pochyby o původu Zemanových čínských miliard
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Centrální banka zatím odmítá, aby čínská firma CEFC získala polovinu v bance J&T. Právě tato firma se přitom chystá spolu s Pentou ovládnout nejvlivnější českou televizi. V Americe skončil její člověk ve vězení kvůli korupci.
Česká národní banka jako regulátor finančního trhu má vážné pochybnosti, odkud pocházejí peníze čínské investiční skupiny CEFC. Už koncem listopadu proto v rozhodnutí první instance (proti němuž je možné odvolání) odmítla vydat souhlas, aby Číňané mohli získat podíl 50 procent v bance J&T Finance Group.
Právě tato investice byla největším kouskem na seznamu čínské ofenzivy, kterou představoval na investičním fóru na Žofíně prezident Miloš Zeman. Prezident CEFC Jie Ťien-ming je zároveň Zemanovým speciálním poradcem pro „ekonomické záležitosti a záležitosti Čínské lidové republiky“. Právě CEFC je spolu s investiční skupinou Penta hlavním zájemcem o koupi mediální skupiny CME, do níž patří i televize Nova.
„Dne 20. 11. 2017 byla ve třech společných řízeních vydána (a doručena) rozhodnutí, kterými byly zamítnuty žádosti 10 subjektů z čínské skupiny CEFC (8 společností a dvě fyzické osoby – Li Yong a Su Weizhong) o udělení předchozího souhlasu k nabytí KÚ (kontrolní účasti, podíl více než 50 procent – pozn. red.) na J&T BANCE, a. s., J&T INVESTIČNÍ SPOLEČNOSTI, a. s., ATLANTIK finanční trhy, a. s., které dosáhnou nebo překročí 50 %,“ píše centrální banka a vysvětluje, že k jejímu zamítavému rozhodnutí vedou pochybnosti o původu čínských peněz. „Důvodem zamítnutí žádosti bylo nedostatečné prokázání původu a nezávadnosti podstatné části finančních zdrojů žadatelů (cca 728 milionů EUR, když celková hodnota investice do J&T Finance Group činí 980,6 mil. EUR) a s tím souvisejících důvodných obav.“
Regulátor, který dohlíží na stabilitu českého finančního trhu, tedy zpochybňuje původ značné části čínských zdrojů. Zhruba 19 miliard korun z 25,5 miliardy korun, jež chce čínská CEFC do J&T Finance Group investovat. Česká národní banka žádost kvůli pochybnostem o původu peněz zamítla, přestože tuto transakci už předtím potvrdila Evropská centrální banka a centrální banky na Slovensku, v Chorvatsku, Rusku a na Barbadosu. Ve všech těchto zemích má J&T Finance Group bankovní domy. Z toho důvodu musela všude o souhlas žádat. Její centrála ale sídlí právě v Praze, proto je souhlas ČNB klíčový.
Proti rozhodnutí bylo do 5. prosince 2017 možné podat tzv. rozklad, což znamená odvolání. To také Číňané, jejichž nejvyšším šéfem pro Evropu je exministr obrany Jaroslav Tvrdík, udělali. „Řízení stále běží. Samotná ČNB označuje komunikaci s CEFC za ,zcela bezproblémovou a příkladnou‘, ČNB jsme k 31. prosinci 2017 doložili všechny jimi vyžádané informace a jsem přesvědčen, že souhlas získáme podobně jako u ECB, Národní banky Slovenska, Chorvatské národní banky, Národní banky Ruska a Národní banky Barbadosu,“ uvedl pro Týdeník Echo Tvrdík.
Centrální banka ale mimo jiné upozorňuje, že souhlas v Chorvatsku je podmíněn kladným stanoviskem ČNB. Hlavním právníkem CEFC v Česku je blízký přítel expremiéra Bohuslava Sobotky.
Ti, kdo jsou ochotni nejvíce zaplatit za Novu
Souhlas ČNB může sehrát klíčovou roli nejen v samotném ovládnutí bankovní skupiny J&T Finance Group, ale i v ovládnutí americké mediální skupiny CME, jejíž součástí je také televize Nova. K tomu se CEFC chystá spolu s česko-slovenskou investiční skupinou Penta. Těsně před Vánocemi přinesla agentura Reuters zprávu, že zůstávají jedinými zájemci o koupi CME od amerického koncernu Time Warner. Další z původních uchazečů, investiční skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, se podle zdrojů Reuters měla ze souboje o skupinu, jejíž součástí je i Nova, stáhnout.
Penta a CEFC podle zdrojů již předložily nabídku na CME a dohoda je už blízko, i když ještě nebyly dokončeny detaily, a to včetně ceny. Zdroje Reuters mluví o hodnotě až dvě miliardy dolarů (43,5 miliardy korun). Z agenturní zprávy však není jasné, zda je to nabídka pouze za podíl Time Warner, nebo přepočtená hodnota za celou skupinu při nabídce od Penty a CEFC. Tržní kapitalizace CME na burze dosahuje 637,8 milionu dolarů (13,5 miliardy korun). Svým věřitelům zároveň CME dluží kolem miliardy dolarů (zhruba 21,1 miliardy korun). Z těchto čísel je zřejmé, že Američané žádají za majitele Novy velmi vysokou cenu, kterou jsou podle dostupných informací v této chvíli ochotni zaplatit jen Číňané z CEFC spolu s Pentou.
CME vlastní televize v šesti zemích střední a východní Evropy, největší zisky jí ale přináší právě česká Nova a televize v Rumunsku. Součástí CME je společnost CET 21, jež je držitelem licencí na vysílání televizních stanic Nova, Nova Cinema, Nova Sport, Nova 2, Nova Action, Nova Gold a Nova International. Time Warner vlastní v CME 46,5 procenta akcií s hlasovacími právy. Na základě warrantů, tedy cenných papírů s opcí, které může uplatnit do května 2018, může svůj podíl zvýšit až na 75 procent.
Nova má pro investory vysokou hodnotu, protože na velmi rozdrobeném českém mediálním trhu, kde je stále těžší se vůbec udržet v zisku, zůstává spolu se Seznamem posledním skutečně vlivným masovým médiem, které je schopné velmi slušně vydělávat a zároveň má schopnost ovlivnit společnost.
Stejně jako bankovnictví je i televizní vysílání přísně regulovaným byznysem. Se změnou vlastníka majitele licence bude muset souhlasit Rada pro televizní a rozhlasové vysílání. Ta také podobně jako Česká národní banka může podle zákona o televizním a rozhlasovém vysílání žádat doložení původu peněz nových majitelů. Zamítnutí žádosti o vstup do českého bankovnictví by tak mohlo výrazně zkomplikovat i koupi Novy.
Věhlas Česka v Africe a na newyorské prokuratuře
S pochybným původem peněz může mít problémy i prodávající Time Warner. Jako firma veřejně obchodovaná na americké burze podléhá přísným regulačním pravidlům stran toho, s kým obchoduje.
CEFC už dnes v Americe není zrovna bezproblémový partner. Shodou okolností den poté, co Česká národní banka odmítla dát souhlas se získáním polovičního podílu v bance J&T, zatkli v USA Čch’-pching Patricka Hoa, ministra vnitra Hongkongu v letech 2002 až 2007, dnes šéfa neziskové sekce CEFC China Energy. Velkou lobbistickou rybu s registrací u OSN. Byl obviněn z toho, že přes newyorské banky vytvořil „mnoholeté schéma v řádu milionů dolarů“. Přes něj měl podle prokurátora na Manhattanu uplácet v zájmu CEFC politiky a úředníky v Ugandě a Čadu za to, že Číňanům prodají licence na těžbu surovin. Čínský zájem o africké suroviny je už dlouho chronicky znám. O den později byl ve stejném případu zatčen bývalý senegalský ministr zahraničí Cheikh Gadio. „V mezinárodním korupčním schématu, které se globálně rozprostíralo, jsou Čch’-pching Patrick Ho a Cheikh Gadio obviněni z uplácení představitelů afrických vlád. Upláceli v zájmu čínského energetického konglomerátu,“ uvedl manhattanský prokurátor Joon H. Kim. Nebyla to žádná lokální zprávička. Globální finanční deník Financial Times věnoval příběhu CEFC jednu stranu A4, The New York Times rovnou pět. CEFC totiž není ani pro Američany žádným malým hráčem. Tato společnost upoutala pozornost především tím, že si začátkem loňského roku pořídila za osm miliard dolarů (170 miliard korun) podíl 14,2 procenta v ruské státní ropné firmě Rosněfť.
Z našeho pohledu je velmi zajímavé přečíst si citace Financial Times přímo z vyšetřovacího spisu zveřejněného newyorskou prokuraturou. „V posledních třech letech udělala firma CEFC, která je napojena na důstojníky vojenského zpravodajství, řadu důležitých investic v bývalém Sovětském svazu. Zpráva newyorské prokuratury popisuje dvě korupční schémata. V prvním jsou pánové Ho a Gadio obviněni z toho, že jménem čínského energetického konglomerátu nabídli úplatek dva miliony dolarů (asi 42,4 milionu korun), vydávaný za ,dar‘ na charitu, prezidentovi Čadu Idrissi Débymu. Ten jim měl výměnou za to dát exkluzivní příležitost na práva těžit ropu v Čadu, aniž by museli čelit zahraniční konkurenci,“ citují Financial Times obvinění. „Ve druhém případě je pan Ho obviněn z toho, že poslal úplatek pět set tisíc dolarů (10,5 milionu korun) na účet ugandského ministra zahraničí Sama Kutesy. Je obviněn také z toho, že ugandským politikům dával dary a sliboval jim budoucí zisky včetně podílu na zisku případného společného podniku mezi čínskou energetickou firmou a společností vlastněnou rodinnými představiteli ugandské vlády. V diskusi s ugandskými politiky a úředníky si pan Ho řekl o ,seznam projektů, u nichž by si ugandský prezident přál, aby do nich Čína vstoupila‘. Pak jim začal popisovat několik obchodů v České republice v hodnotě 1,8 miliardy dolarů (38 miliard korun), do nichž čínská energetická firma nedávno investovala. Byl mezi nimi fotbalový klub, historická budova, televize a rádio a výrobce piva. Pak ugandským politikům řekl: ,Přejeme si z Ugandy udělat naši první zastávku v Africe.‘“
Sláva projektů CEFC v České republice, která nikdy nedosáhla výše zmíněných 38 miliard korun, pronikla přes propagaci v Ugandě až do newyorského vyšetřovacího spisu zabývajícího se korupcí. V Praze kdysi prezident CEFC na investičním fóru na Žofíně po boku prezidenta České republiky Miloše Zemana vykládal, jak si chtějí právě z České republiky vytvořit „bránu do Evropy“. Z českého exministra obrany Jaroslava Tvrdíka si udělali prezidenta CEFC Europe. A právě J&T Finance Group, kam je zatím odmítá na podíl 50 procent Česká národní banka pustit, měla být tou bankou, přes niž se to všechno bude financovat. Žádnou jinou banku s licencí zatím CEFC v zemích Evropské unie nemá.