Strategie proti Babišovi. Opozice se sejde kvůli hlasování o nedůvěře vládě
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Pětice opozičních ODS, Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN usedne k jednacímu stolu. Hovořit chtějí v úterý o tom, zda a kdy hlasovat o nedůvěře vládě Andreje Babiše (ANO). I v případě, že se na hlasování dohodnou, nemají ani spolu s SPD pro odvolání vlády dost hlasů. Podle opozice je nicméně i takové hlasování symbolické a nutné. I koalice v úterý zasedne a probere minulost i budoucnost své spolupráce.
Zásadní je pro hlasování o nedůvěře postoj vládní ČSSD a vládu držící KSČM, bez nichž nemá opozice dost hlasů na vyslovení nedůvěry. Avizují ale, že vládu podrží.
„Vládní a polovládní ČSSD, KSČM a SPD jednat nechtějí. Berou tak na sebe odpovědnost za problémy a střet zájmů premiéra Babiše. Místo principů hájí osobní zájmy Andreje Babiše,“ uvedl Petr Fiala pro Echo24. Podobně mluví i předseda KDU-ČSL Marek Výborný. „Za stávající situace je zřejmé, že vláda ani parlament neřeší problémy této země, jako jsou exekuce, skutečné dofinancování sociálních služeb, stavební zákon, výstavba infrastruktury, potřebné změny ve školství včetně platů atd., ale věnují se problémům vlády a pana premiéra. Je na místě, aby každý poslanec jasně sdělil, zda tato vláda s tímto premiérem má jeho důvěru,“ sdělil Výborný.
Zajímavé bude nyní sledovat, zda pětice opozičních stran bude případné hlasování o nedůvěře směřovat k datu, kdy se má konat další protivládní demonstrace, a tlak na Babiše by tak zesílila. Demonstrace se koná v neděli na pražské Letné a má ambice být největší demonstrací od listopadových událostí roku 1989. Organizátoři očekávají 200 000 až 350 000 lidí. Rekord už zřejmě vytvořila poslední demonstrace z Václavského náměstí, kde podle odhadů organizátor z Milionu chvilek pro demokracii demonstrovalo až 120 tisíc lidí.
Premiér Babiš minulý týden hlasování o nedůvěře odmítl s tím, že není důvod, aby se destabilizovala země v situaci, kdy se jí daří.
Semín jako výhrůžka ČSSD
Nečekanou roli v budoucnosti vlády má kandidát SPD na člena Rady ČTK Michal Semín. Semína, kterého kritizovala za antijudaistické vystupování například Federace židovských obcí, totiž zásadně odmítá ČSSD. Vládní sociální demokraté tak poprvé od chvíle, kdy návrh auditu Evropské komise konstatoval premiérův střet zájmů, pohrozili odchodem z koalice. Nečekaně ale kvůli úplně jinému tématu. Kvůli auditům a dalším premiérovým kauzám vyzývala sociální demokraty k odchodu z vlády opozice. ČSSD ale nyní vsadila budoucnost vlády na Semína.
Debata o setrvání vlády u kormidla a o hlasování o nedůvěře se rozhořela v reakci na doručení auditů Evropské komise ke střetu zájmů premiéra. Návrh auditní zprávy, který zveřejnila média včetně deníku Echo24, Babišův střet konstatuje.
Šlo by už o druhé hlasování o nedůvěře
Pokud se opozice dohodne a hlasování o nedůvěře se opravdu uskuteční, půjde už o druhý pokus o odvolání vlády ANO a ČSSD s podporou KSČM. Hlasování o nedůvěře vládě se naposledy konalo v listopadu 2018, vláda ale hlasování ustála. Opozice tehdy reagovala na nové informace v kauze Čapí hnízdo, ve které premiér čelí návrhu policie k obžalobě. Ve skrytě natočené reportáži Televize Seznam Babišův syn Andrej obvinil spolupracovníky svého otce, že ho kvůli případu drželi na Krymu. Předseda vlády to odmítl, syn podle něj trpí schizofrenií, musí se léčit a být pod dohledem. Babiš mladší v reakci na to obvinil otce ze lži.