Piráti couvají z manželství pro všechny. Nechtějí štěpit koalici
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Zavedení manželství pro homosexuální páry již není pro Piráty tak důležitým tématem, aby na něm trvali i při tvoření nové vlády. Připustila to pirátka a první místopředsedkyně strany Olga Richterová. Piráti přitom v minulém volebním období pro možnost uzavírat manželství homosexuálním párům hlasovali a velmi celý zákon propagovali. Přitom už při schvalování koaliční smlouvy s hnutím STAN naráželi na problémy právě v této problematice.
Novela občanského zákoníku pro možnost uzavírat manželství stejnopohlavním párům ležela dlouhé roky ve sněmovně v minulém volebním období. Zákon totiž velmi rozděloval sněmovnu i jednotlivé strany, které měly k předloze volné hlasování. Když téměř na konci volebního období prošla novela do druhého čtení, velmi si to pochvalovali pirátští poslanci.
„Cílem schůze bylo, aby se sněmovna postavila k tomuto tématu čelem a poslanci vyjádřilli svůj názor hlasováním. Mám pochopitelně radost, že návrh prošel dál. Bohužel vzhledem k prodloužení lhůty pro projednávání ve výborech snižuje pravděpodobnost, že by se zákon stihl definitivně odhlasovat v tomto volebním období,“ uvedl na konci dubna pirátský poslanec František Kopřiva.
Po říjnových volbách je však jasné, že Piráti nebudou mít tak velkou sílu svůj program prosadit. Získali totiž jen 4 mandáty a stanou se tak nejmenším klubem v dolní komoře a také zřejmě nejmenší stranou v nově se formující vládě.
Richterová tak připustila, že požadavek na prosazení manželství pro všechny už nebude prioritou. „Byť vnímáme, že lidé jiné orientace nemají rovná práva, nepožívají věcí typu nárok na vdovecký a vdovský důchod, i když spolu mohou být registrovaní spoustu let, tak to není něco, na čem bychom se hodlali štěpit. Cílem vládní koalice musí být, a z programového týmu to vyplývá, vyřešit přehnanou byrokracii, rostoucí státní dluh a další věci,“ řekla Richterová pro Český rozhlas Radiožurnál.
Poslankyně také uvedla, že stát potřebuje důchodovou reformu, zkrácené úvazky, dostupná místa ve školkách a jeslích nebo dostupnou zdravotní péči. „A právě proto k té vaší otázce chci říct, že nehodlám hledat, na čem se štěpíme a neshodneme,“ dodal Richterová.
Piráti si při tvorbě nové vlády ani nemohou dovolit tvrdě prosazovat svůj program. Koalice ve složení ODS, TOP 09, KDU-ČSL, STAN a Pirátů mají dohromady pohodlnou většinu 108 hlasů. Bez Pirátů by většinové uskupení mělo stále 104 hlasů.
Se svým požadavkem Piráti naráželi už při tvorbě programu spolu s hnutím STAN, který měl přes 100 priorit. Právě bod rovnoprávných sňatků pro stejnopohlavní páry měl problém u konzervativnějších členů hnutí Starostů. Piráti na jedné straně požadovali manželství pro všechny, na straně druhé stál návrh na rovná práva. Kompromis se proto stal bod rovnoprávné sňatky.