Bakalu by do sněmovny mohla přivést policie. Ve Švýcarsku je však v bezpečí
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Pokud by se finančník Zdeněk Bakala zdráhal přijít do Poslanecké sněmovny vypovídat o své účasti při privatizaci OKD, mohla by si pro něj přijít policie. Sněmovní vyšetřovací komise má totiž stejné pravomoci, jako kdyby se jednalo o policejní vyšetřovatele. Problém by však nastal, pokud by se bývalý majitel OKD zdržoval ve Švýcarsku, kde po většinu roku žije.
Miliardář Zdeněk Bakala si po týdnu převzal předvolání ke sněmovní vyšetřovací komisi k OKD. Ta celý minulý týden vyslýchala svědky, kteří měli co do činění s privatizací černouhelné společnosti. Jako klíčový svědek byl přivolán i bývalý majitel OKD Zdeněk Bakala, který si však předvolání převzal teprve v pondělí. „Pan Bakala si předvolání vyzvedl včera odpoledne. Ve lhůtě, která je na předvolání, se k celé věci vyjádří,“ řekl pro Echo24 mediální zástupce Zdeňka Bakaly Vladimír Bystrov. Podle předsedy komise Lukáše Černohorského je lhůta k vyjádření dva dny od převzetí.
Pokud by se Bakala rozhodl ke komisi nepřijít, tak by mohli poslanci požádat policii, aby ho přivedla k výslechu. Jednací řád vyšetřovací komise totiž říká, že „jestliže se svědek, ač byl řádně předvolán, bez dostatečné omluvy nedostaví, může být předveden. Na to a na jiné následky nedostavení musí být svědek v předvolání upozorněn. O předvedení požádá komise příslušný policejní orgán“.
Otázkou však zůstává, co by se stalo, pokud by se Bakala rozhodl zůstat ve Švýcarsku, kde se po většinu roku zdržuje. „Já se obávám, že pokud jde speciálně o Švýcarsko, tak to problém bude. Myslím si, že dokonce by to byl problém v celé Evropě. Jedna věc je, že v rámci České republiky a Poslanecké sněmovny mají stejné pravomoci jako policejní vyšetřovatelé. To se ale vztahuje k tomu, že každý je povinen se dostavit a také vypovídat. Už to nemá tu sílu, jakou má policie možnost při soudní spolupráci či poskytování právní pomoci,“ řekl pro Echo24 právník Tomáš Sokol.
Podle něj je také problémem samotné Švýcarsko, které není v Evropské unii. „Pan Bakala se zdržuje údajně ve Švýcarsku, které nemá s Evropskou unií moc co společného. Je členem řady bilaterálních dohod, například ekonomického charakteru a tak dále. Také poskytuje běžnou právní pomoc, je-li vyžádána. Musela by ale být vyžádána individuálně a záleželo by pouze na Švýcarsku, jak bude postupovat,“ řekl Tomáš Sokol.
Sokol dodává, že jeho zkušenosti končí v trestním řízení. „Pokud se obrací policie, tak Švýcarsko při podezření z zkrácení daně či trestním stíhání pro zkrácení daně, perfektně poskytuje spolupráci. Nedovedu si ale představit, co by Švýcarsko provedlo ve chvíli, pokud by se na ně obrátila sněmovní vyšetřovací komise. Protože se nepředpokládá, že by vyšetřovací komise měla lovit po Evropě lidi,“ řekl Tomáš Sokol.
Předseda sněmovní komise Lukáš Černohorský však předpokládá, že se Bakala k výslechu dostaví. „Pokud si to pan Bakala převzal, tak jsem rád. Očekávám, že se k nám dostaví a předpokládám, že nám vysvětlí, jak to celé bylo z jeho pohledu,“ řekl pro Echo24 Lukáš Černohorský. Zdeněk Bakala bývá často kritizován za to, že údajně vyváděl peníze ze společnosti OKD.
Podle Černohorského je také možnost, že se komise přizpůsobí jeho požadavkům na termín výslechu. „Počkám si, co nám sdělí. Pokud nebude moct, z nějakých adekvátních důvodů, tak nemáme problém termín posunout jako u pana Teličky. Kvůli tomu, že je europoslanec, tak je vytížený a respektovali jsme jeho omluvu. Byl mu tak stanoven termín podle toho, jak mohl přijít. Podobné to může být u Zdeňka Bakaly,“ řekl Lukáš Černohorský.
Privatizace OKD
Prodej akcií společnosti OKD v roce 2004 schválila vláda Stanislava Grosse (ČSSD). Podíl získala za 4,1 miliardy korun skupina Karbon Invest. Podle obžaloby však byla cenu podniku nejméně 9,8 miliardy, vzniknout tak měla škoda přes 5,7 miliardy. To vyvrací bývalý premiér Sobotka, který byl v té době ministrem financí.
„Cena, kterou za prodej tehdy vláda dostala, byla vyšší než cena určená znaleckým posudkem, byla vyšší než cena stanovená ÚOHS nebo vyšší, než cena nabídnutá ve stejnou dobu jiným soukromým zájemcem,“ uvedl pro Echo24 Sobotka.
Společnost Karbon Invest, která patřila podnikatelům Viktoru Koláčkovi a Petru Otavovi, prodala OKD po dvou měsících investiční skupině RPG Industries Zdeňka Bakaly.
V minulém volebním období Sněmovna zřízení vyšetřovací komise k OKD odmítla. Loni v březnu se ale usnesla na tom, že privatizace společnosti byla pro stát nevýhodná ekonomicky i sociálně. Ustanovení komise iniciovali v prosinci Piráti a sehnali pro její vznik 94 poslaneckých podpisů. Podle místopředsedy Jakuba Michálka získali nováčci ve Sněmovně podpisy ze všech stran kromě sociální demokracie.