Nominace za ANO mě pobavila, Babiše jsem nikdy nešetřil, říká Štěpánek
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Nominace Petra Štěpánka do Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) za hnutí ANO vyvolala kontroverze. Bývalý mediální expert ODS a člen strany totiž ještě v nedávné době na sociálních sítích nešetřil kritikou hnutí Andreje Babiše i premiéra samotného. Podle Štěpánkova vyjádření však za jeho nominací stojí více stran.
Na adresu hnutí ANO se Petr Štěpánek nelichotivě vyjádřil na svém twitterovém účtu několikrát. Ve svém příspěvku z července srovnává členství v ANO s členstvím v komunistické straně po listopadové revoluci. „Mít ještě v roce 2018 cokoliv společného s hnutím ANO je stejný zločin, jako být ještě v roce 1989 členem KSČ,“ napsal doslova. Toto vyjádření, podobně jako většinu dalších týkající se Babišova hnutí, však později odstranil.
Vláda (v demisi) a premiér (ve svazcích), kteří v době hospodářského růstu schválí státní rozpočet s deficitem 50 miliard korun, zaslouží exemplárně zastřelit za ranního rozbřesku a premiér navíc pro výstrahu rozčtvrtit. (Poznámka pro intelektuálně nesmělé: Pozor nadsázka!) 😜
— Petr Štěpánek (@petrstepanek) 19. června 2018
Proč Petr Štěpánek i přes své názory přijal svou nominaci rady za vládní hnutí, zdůvodňuje tím, že nešlo pouze o iniciativu ANO. „Ve skutečnosti je to tak, že za mojí nominací stojí širší skupina poslanců z několika politických stran. Že to nakonec zprocesovali tak, že mne navrhuje zrovna ANO, mě trochu pobavilo i překvapilo,“ vyjádřil se Štěpánek pro Echo24. O jaké strany se mělo jednat, blíže neurčil.
Zároveň přiznává, že šlo spíše o příjemné překvapení, a to právě z důvodu, že ve svých příspěvcích hnutí ANO i premiéra kritizoval. „Hnutí ANO ani Andreje Babiše jsem coby publicista v minulosti nijak nešetřil. Právě naopak. Usuzuji, že si stejně jako já uvědomují, že v RRTV nejde ani tak o Babiše či ANO, ale o podobu naší televizní a rozhlasové scény. A že je s tím potřeba něco udělat,“ řekl Štěpánek.
Vyříkali si to s Faltýnkem
Petr Štěpánek obšírněji promluvil o své nominaci do RRTV v rozhovoru pro server Aktuálně.cz. Před oznámením nominace se prý sešel s předsedou poslaneckého klubu ANO Jaroslavem Faltýnkem a vše si vyříkali. „Ptal jsem se ho, jestli jim nevadí má kritika ANO. A on mi odpověděl, že jim to nevadí a že naopak aspoň nebudou podezřívaní, že si tam posílají nějakého svého nohsleda,“ řekl Štěpánek serveru.
V minulosti Štěpánek nešetřil kritikou Českou televizi. Na Facebooku například napsal, že by se měly Kavčí hory podminovat a zmáčknout knoflík. Nyní říká, že šlo pouze o bonmot, ale názor na zrušení veřejnoprávních médií považuje za stejně legitimní jako ten, že bez nich nemůžeme existovat. „Já nejsem natolik naivní, abych žil v představě, že se najde 101 poslanců a 41 senátorů, kteří odhlasují zrušení ČT. Jsem ale hluboce přesvědčen, že ČT zdaleka neplní svoje zákonné povinnosti tak, jak by měla,“ uvedl Štěpánek pro Aktuálně.cz. Jako jeden z problémů jmenoval nedostatečnou prezentaci různých názorů či dotazování stále stejných expertů.
Na sociálních sítích je podle Štěpánka v jiné roli, než když vystupuje v nějaké funkci. „Jedna role je, když si sednete večer k Facebooku a povídáte si s kamarády a sem tam vypustíte klidně jadrnější slova. Já vždycky říkám, že sociální sítě jsou svého druhu hospoda,“ obhajuje Štěpánek své ostřejší vyjadřování na síti.
Nový kandidát do RRTV by měl nahradit současnou členku rady Miladu Richterovou (TOP 09), které brzy vyprší šestiletý mandát. Kromě Štěpánka kandidují i Patrik Košický (KDU-ČSL) a Olga Ulrichová (Pirátská strana).
Petr Štěpánek byl členem a místopředsedou RRTV již v minulosti v letech 1994 – 2006. Rovněž byl v letech 2006 – 2011 členem Rady Českého telekomunikačního úřadu. V roce 1994 byl tiskovým tajemníkem předsedy vlády Václava Klause.