Harry a Meghan nepochopili roli královské rodiny

Královské pokrytectví

Harry a Meghan nepochopili roli královské rodiny
Královské pokrytectví

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Vstup Američanky do britské královské rodiny Windsorů mívá většinou rozkladný účinek. Bylo tomu tak v roce 1936, kdy král Edward VIII. raději abdikoval, než aby žil bez rozvedené Američanky Wallis Simpsonové. Částečně se historie opakuje nyní. Pokud má poslední kolo sporu mezi Meghan a Harrym, vévodkyní a vévodou ze Sussexu, a zbytkem královské rodiny nějaký přesah, tak právě v tom, že ukazuje rozdíl mezi americky liberálním a britsky konzervativním vnímáním světa. Do jisté míry právě tyto dva pohledy momentálně soupeří o dominanci v západním světě. Vzhledem k tomu, že mladší lidé mají blíž k liberalismu a starší naopak ke konzervatismu, jde zároveň o střet generací.

Přivdání americké herečky Meghan Markleové v květnu 2018 do britské královské rodiny nejdřív vykazovalo všechny znaky moderní pohádky. Mladá, pohledná, progresivní a nezávislá žena se dostala do vážené, ale zkostnatělé instituce. Zvlášť americký tisk se mohl přetrhnout nadšenými komentáři nad tím, že poprvé v historii do královské rodiny vstupuje „člověk barvy“, jelikož matka Markleové je Afroameričanka. Již tento fakt měl rodinu dotlačit do 21. století.

Slzy na svatbě

Idyla však dlouho nevydržela. Sama vévodkyně tvrdí, že přelom přišel zhruba šest měsíců po svatbě, kdy se v britském bulváru objevila zpráva, že Meghan na svatbě rozplakala svou švagrovou Catherine, vévodkyni z Cambridge. Od té doby se vztah mezi Meghan a britským tiskem rapidně zhoršil. Na veřejnost pronikalo čím dál víc zpráv, že Meghan je ve své nové roli nespokojená. Vrchol přišel v lednu 2020, kdy mladí manželé ohlásili, že již nechtějí být „pracujícími členy královské rodiny“. Po vyjednáváních se zbytkem Windsorů jim bylo umožněno odejít. Počínaje březnem 2020 začalo roční období, po kterém se mělo rozhodnutí znovu přezkoumat.

Nyní je jasné, že žádný návrat k oficiálním povinnostem se nekoná. Místo toho Harry a Meghan poskytli rozhovor jedné z nejznámějších amerických moderátorek Oprah Winfreyové, známější prostě jenom jako Oprah.

Meghan s Harrym tak pořádně proprali všechno špinavé prádlo na veřejnosti. Kritice se nevyhnul Harryho otec princ Charles, jeho bratr princ William, ba ani Williamova žena Catherine. I když rozhovor obsahuje řadu bizarností, výbušná tvrzení jsou tam dvě. První, že královská rodina je rasistická. Druhé se týká obvinění, že když Meghan začala trpět depresemi a mít sebevražedné myšlenky, tak jí rodina odmítla pomoci. Jediný, kdo není kritizován, je královna, kterou jak Harry, tak Meghan označili za úžasnou. Samozřejmě je tu však drobný háček, totiž že Alžběta II. je oficiální hlavou této údajně zlovolné famílie.

Je potřeba dodat, že nešlo o nějaké konfrontační interview. Oprah není známa tím, že by své hosty obeznamovala s fakty a oponovala jim. Důvodem její slávy je, že z lidí tahá „hluboké příběhy“ a „jejich pravdu“. Nutně je pak tato pravda, což platí i v případě Harryho a Meghan, značně jednostranná.

Svět celebrit

Že vstup Meghan do královské rodiny byl od začátku odsouzen ke katastrofě, vyšlo najevo relativně na začátku rozhovoru. „Plně jsem nechápala, co ta role obnáší, co znamená být pracujícím členem královské rodiny,“ řekla. O chvíli později dodala: „Vyrůstala jsem v LA, kde neustále potkáváte celebrity… Pro Američana je tak jednoduché si říct, jsou to prostě slavní lidé.“ Zde leží jádro problému, Meghan evidentně nechápala, a do jisté míry stále nepochopila, že královská rodina nejsou „jen slavní lidé“, že je jakýsi rozdíl mezi, řekněme, Georgem Clooneym a královnou. První je herec známý svým společenským aktivismem. Druhá je živoucí součást tisíc let se vyvíjející ústavy a chodícím symbolem soudržnosti národa.

Částečně to Meghan došlo, když jela na první setkání s královnou. V autě se jí Harry zeptal, jestli umí pukrle. Zmatená Meghan odpověděla, že ne. Myslela si totiž, že to je něco, co se provozuje na veřejnosti, ne v soukromí. Harry jí sdělil, že se ho bude muset rychle naučit. Meghan překvapeně reagovala: „Vždyť je to tvoje babička!“ Na což jí Harry odpověděl: „Je to královna.“

Od té chvíle tu byla tendence Meghan vinit z vlastních problémů všechny ostatní kromě Harryho. Meghan si notně stěžovala, že netušila, do čeho jde. Prý o královské rodině v podstatě nic nevěděla a Harryho si ani neprověřovala na internetu (nad tím se skepticky podivila i Oprah). Vadilo jí, že nedostala žádné školení či lekce královského chování. Otázka, jestli to náhodou není úkol jejího snoubence a pozdějšího manžela, nepadla.

Vypovídající je i část, kdy Meghan popisovala svůj spor s Catherine. Tu Meghan podle zpráv v novinách přivedla k slzám kvůli sporu o šaty družiček. Meghan tvrdí, že to bylo přesně naopak. Catherine rozplakala ji. Nicméně se jí potom omluvila a poslala květiny. Meghan tvrdila, že celou záležitost nechce probírat na veřejnosti – ve chvíli, kdy to sdělovala milionům diváků.

Kýžená ochranka

Za nejvíc poškozující tvrzení je však považováno nařčení z rasismu. Británie je dnes multikulturní země a hlavně královna je hlavou Commonwealthu, který z 60 % tvoří „lidé barvy“. Panují tak obavy, že nařčení z rasismu může vážně narušit prestiž královské rodiny v zahraničí.

Meghan své obvinění zakládá na dvou tvrzeních, z nichž jedno je prokazatelně nepravdivé a druhé postrádá jakýkoli kontext.

Meghan si stěžovala, že jejímu synovi Archiemu byl odepřen titul prince. Silně naznačuje, že to je kvůli Archieho rasovému původu. Zde je potřeba dodat, že Archie je bílý jako stěna, a kdyby sama Meghan neustále nezdůrazňovala, že ona sama má černošskou matku, nikomu by nedošlo, že je „ženou barvy“. Kdyby tvrdila, že je italského původu, nejspíš by jí to všichni uvěřili.

V rozhovoru vévodkyně sice tvrdila, že jí o titul nejde, jediný důvod, proč na něm trvá, je ten, že se s ním pojí ochranka, o pár minut později ale zas vyhlašovala, že je to Archieho právo, o které nesmí být připraven, a porušení královského protokolu.

Jenže titulatura v rodině se řídí královským patentem z roku 1917, který jasně praví, že nárok na titul prince mají pouze děti a vnoučata vládnoucího monarchy. Archie je pravnouče. V roce 2012, tedy čtyři roky předtím, než začal Harry s Meghan chodit, vydala královna nový patent, kterým udělila výjimku dětem prince Williama, neboť běží o potomky nejstaršího syna následníka trůnu.

Co se týče tvrzení, že titul prince se pojí s ochrankou, ani to není pravda. Trvalou ochranku má pouze šest členů rodiny. Královna, její manžel princ Phillip, následník princ Charles, jeho žen Camilla, vévodkyně z Cornwallu, a William s Catherine. Dcera královny princezna Anne a nejmladší syn princ Edward spolu se ženou Sophie, hraběnkou z Wessexu, mají zaručenou ochranku, pouze pokud zrovna vykonávají své oficiální funkce. Ostatní členové rodiny, a to včetně prince Andrewa, prostředního královnina syna, a jeho dcer, princezen Beatrice a Eugenie, žádnou ochranku nemají. Ve všech případech je odůvodnění stejné, nejde o pracující členy královské rodiny. Windsorové začali škrtat členy, kteří mají nárok na ochranku, v roce 2011, kdy vyšlo najevo, že hlídání Beatrice a Eugenie stojí stát půl milionu liber ročně. Otázka, proč by britský daňový poplatník měl přispívat na životní styl rodiny Harryho a Meghan, když se stáhli ze svých funkcí, také nepadla. Nemluvě o tom, že Harry v lednu 2020 trval na naprosté finanční nezávislosti.

Jak tmavý bude Archie?

Druhý případ údajného rasismu se týká nejmenovaného člena rodiny, který se prý zamýšlel nad tím, jak moc tmavý Archie bude, až se narodí. Meghan s Harrym odmítli zveřejnit identitu královského rasisty. Zdůvodnili to tím, že chtějí chránit jeho soukromí. Výsledek je, že podezření padá na všechny – a zároveň je nemožné ho vyvrátit, protože chybí jakýkoli kontext. Jak dosvědčilo několik členů smíšených rodin, uvažování nad tím, jak miminko bude vypadat, je celkem normální. Navíc mohlo jít o nevinný vtípek ve smyslu „haha, Harry bude mít černouška“. Zvlášť na americké straně Atlantiku se z údajného rasismu Windsorů již stal fakt.

Nařčení z rasismu se neubránil ani britský tisk, především bulvár. Meghan si stěžovala a porovnávala přijetí, jakého se dostalo Catherine a jí. Samozřejmě došla k závěru, že jediným důvodem je rasismus.

Přitom britský bulvár o Catherine posměšně psal jako o „Waity Katie“ (Kačka Čekačka) kvůli tomu, jak dlouho trvalo Williamovi, než ji požádal o ruku. Do novin taky unikly její fotografie bez horního dílu plavek.

Problém nebude v tisku, ale nejspíš v Meghan. Koneckonců před svatbou o nadšené zpravodajství nebyla nouze. Ale když poté vyšlo najevo, že se Meghan nehodlá vzdát svého politického aktivismu, například když oznámila, že kvůli životnímu prostředí chce mít maximálně dvě děti, nálada se obrátila. Britové nechtějí, aby je poučovala nějaká americká céčková herečka. Navíc Meghan asi zažila tvrdý střet s realitou britského tisku. Zatímco v USA se bulvár chová k celebritám v podstatě hezky a jejich banality cituje jako životní moudra, za což pak k nim má přístup, britský bulvár dokáže být krutý. Snaží se především uspokojit své čtenáře, často Brity z dělnické třídy, a pokud se někdo nechová podle očekávání, tak ho pořádně zepsuje. Pro Meghan to musel být šok. Jelikož však v dnešní liberální Americe je za kořen všech problémů považován rasismus, jiné vysvětlení nenašla.

Sebevražedné myšlenky

Pak je tu druhé výbušné obvinění. Totiž to, že Meghan měla sebevražedné myšlenky, ale královská rodina jí odmítla pomoci. Znovu je obvinění značně vágní, takže ověřit, co se skutečně stalo, je značně složité. Do hlavy Meghan nikdo nevidí, vyvrátit to je takřka nemožné. Nejdřív se prý vydala za vysoce postaveným členem královské domácnosti, a poté co ji odpálkoval, tak na personální oddělení. V čemž je vpravdě něco velmi amerického. Tam jí bylo řečeno, že vzhledem k tomu, že je členkou rodiny, a ne zaměstnankyní, nemohou s tím nic dělat. Zdroje z Buckinghamského paláce britským médiím sdělily, že pokud opravdu vévodkyně měla mentální zdravotní problémy, měla se obrátit na oficiálního rodinného doktora. Zároveň je potřeba znovu nastolit otázku, kde byl Harry, který založil kampaň na podporu mentálního zdraví? Jistě nějakého psychiatra zná.

Možná se ale znovu projevil rozdíl mezi Američany a Brity. Zvlášť v Kalifornii je zaobírání se vlastním nitrem a ventilování svých myšlenek považováno za žádoucí. Chození za psychiatrem či psychologem za normální. Naopak Britové jsou považováni za národ stoiků. Královna je zářným příkladem; nestěžuje si, neprojevuje emoce ani názory, jen tiše plní své povinnosti. Je pravděpodobné, že došlo ke střetu těchto dvou pohledů. To, že někdo Meghan řekl „Každý máme své problémy, běž a konej svou práci“, není nepředstavitelné.

Velmi výmluvný moment nastal ke konci rozhovoru. Meghan vypráví, jak se dívala na Malou mořskou vílu od Disneye a uvědomila si, jak moc se podobá víle Ariel. Ta byla také hozena do neznámého prostředí a přišla o hlas, ale dobře to dopadlo. Získala zpět svůj hlas i prince.

Popularita na minimu

Dobře to ilustruje pohádkové představy Meghan o královské rodině, ale také naprosté nepochopení její role. Nikdo Meghan „nesebral hlas“, protože by ji chtěl umlčet. Zachovávání naprosté názorové neutrality je zásadní pro přežití monarchie. Jen tak může reprezentovat celý národ a stát nad spory každodenní politiky.

Přestože interview vyvolalo v Británii i Americe velké pozdvižení, role Windsorů není ohrožena. Rodina již přežila horší skandály, ať abdikaci krále Edwarda VIII., nebo smrt princezny Diany. Po rozhovoru popularita Harryho a jeho ženy klesla v Británii na historické minimum. Pode agentury YouGov vnímá Meghan 31 % Britů pozitivně a 58 % negativně, u jejího manžela je to 45 % a 48 %. Popularita ostatních členů rodiny zůstala nezměněna. Ale ukazuje se, že spor je také generační. Pozitivně vnímá Meghan 55 % Britů mezi lety 18 a 24 (a 32 % negativně). V kategorii 65 plus má pozitivní názor na Meghan jen 13 % (a 83 % negativní). Čísla jsou důkazem o amerikanizaci mladších ročníků. Pokud má monarchie v Británii přežít, musí doufat, že z toho vyrostou.

Samozřejmě je celá epizoda značně pokrytecká. Meghan si stěžuje na nespravedlivý mediální obraz a na zásahy do svého soukromí, avšak následně propírá rodinné špinavé prádlo před 50 miliony lidí. Přece jen ale je svět k Meghan možná nespravedlivý. Když se naivní liberální Američanka dostala do jedné z nejstarších a nejhonosnějších institucí na světě, nic jiného se asi ani nedalo čekat.

Ten, kdo ji měl na tuto situaci připravit, je Harry. Jenže to se nestalo. Místo toho během rozhovoru (účastnil se jen druhé poloviny) zaútočil na svého otce a bratra a prohlásil, že jsou v instituci uvězněni. Že smysl královské rodiny nedochází Meghan, není překvapivé, že to však netuší ani Harry, je znepokojivé. Pokud oba opravdu tolik trpí, měli by přestřihnout veškeré vazby na Buckinghamský palác a vzdát se i svých titulů. Uzavřené smlouvy s Netflixem a Spotify v hodnotě 100 milionů a 25 milionů dolarů naznačují, že dvojice přes všechny nářky nehodlá zmizet z veřejného života.