Piráti a eurovolby

Evropští piráti táhnou za unijní provaz. V Lucemburku podepsali společný program do voleb do EP

Piráti a eurovolby
Evropští piráti táhnou za unijní provaz. V Lucemburku podepsali společný program do voleb do EP

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Evropské pirátské strany včetně té české v sobotu v Lucemburku podepsaly společný program pro květnové europarlamentní volby. Piráti tvrdí, že oproti společnému dokumentu z roku 2014 rozšířili svůj záběr témat. České Piráty na setkání Evropské pirátské strany zastupovali mimo jiné lídr české kandidátky Marcel Kolaja a dvojka na kandidátce a předsedkyně Evropské pirátské strany Markéta Gregorová, uvedla strana v prohlášení.

„Chceme lidskou, moderní Evropu, která bude udávat světu kurz v otázkách využívání technologií, inovací, demokracie, občanské participace a životního prostředí,“ uvedla česká Pirátská strana na twitteru, kde mimo jiné zveřejnila fotografii Gregorové podepisující společné pirátské memorandum.

Na tvorbě programu se podílely stovky českých i evropských Pirátů, napsala Pirátská strana v prohlášení zaslaném ČTK. Piráti zdůrazňují, že kromě reformy autorských práv či digitální agendy pokrývají široké spektrum témat od vzdělávání, životního prostředí a zemědělství, přes zahraniční politiku a obranu a dopravu až po daňový systém či vesmírný program.

„Tvorbu programu jsem od loňského května koordinovala a mám radost, že jsme proces úspěšně stvrdili podpisem. Na širokém spektru témat je také vidět, že jako hnutí jsme v celé Evropě dospěli do relevantní politické síly, která má jasné politické směřování: k Evropě svobodné a demokratické, ale především Evropě lidí, ne korporací či zájmových skupin,“ prohlásila Gregorová.

„Podpis memoranda třinácti evropskými stranami ukazuje skutečnou sílu pirátského hnutí. V Evropském parlamentu je ho třeba. Současný parlament totiž nedokázal reformovat autorské právo a aktuálně řešená směrnice vše jen zhoršuje. Současné archaické pojetí copyrightu nemůže být uplatněno jinak, než prostřednictvím cenzury. Naše občanská práva a základní svobody zmizí, pokud si to neuvědomíme a neprovedeme zásadní reformu copyrightu,“ uvedl mimo jiné Kolaja.

V Bruselu se tento týden jednalo o konečné podobě směrnice upravující ochranu autorských práv na internetu, kterou Evropská komise předložila již v roce 2016. Podle zdrojů zasvěcených do rokování stojí proti sobě ekonomické zájmy velkých internetových firem a mediálních domů a padají ostrá slova o „konci svobodného internetu“ a o „konci kvalitní žurnalistiky“. Německá pirátská europoslankyně Julia Redaová v této souvislosti varovala před porušením práva občanů EU sdílet on-line legální produkci, před omezením jejich přístupu ke zpravodajství a před nebezpečím likvidace malých internetových médií.

,