EDITORIAL Dalibora Balšínka

Kde je lidská důstojnost sociálních demokratů?

EDITORIAL Dalibora Balšínka
Kde je lidská důstojnost sociálních demokratů?

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Tento týden se bude rozhodovat o povaze české demokracie a fungování právního státu. Mediální dům Seznam přinesl novou část do obrazu českého premiéra Andreje Babiše, která souvisí s důvodným podezřením, že se dopustil podvodu. Andrej Babiš je trestně stíhaný, že protizákonně vylákal z evropských fondů 50 milionů korun na svou farmu Čapí hnízdo. Vedle již médii popsaných machinací Seznam přinesl poznatky, podle kterých se premiér snažil zamést stopy a měl nechat vyvézt svého duševně nemocného syna na převážně ruským režimem ovládané území. Už samotný popis podvodu, který média předkládají, by v každé demokracii stačil k tomu, aby člověk čelící takovému podezření nezastával jednu z nejvyšších exekutivních funkcí. A je nepředstavitelné, že by navíc měl čelit podezření z únosu svědka, vlastního syna. V současné podobě české politiky to ale možné je.

Andrej Babiš vyhrál poslední sněmovní volby, ve kterých uspěli také komunisti a Okamurova SPD. S nimi má 118 hlasů, a tedy ve sněmovně většinu. Navíc se opírá o podporu před necelým rokem zvoleného prezidenta. Fakt, že Andrej Babiš sestavil vládu se sociálními demokraty, je jen fraška. Představitelé kdysi velké strany se nechali pro mrzký peníz koupit, aby premiér nemusel vládnout přímo s podporou populistů a nástupců totalitní strany. Vývoj událostí posledních dní ukázal, že sociální demokraté jsou na pokraji svých politických schopností a v Babišově vládě sehrávají roli užitečných idiotů zodpovědných za mrzačení právního státu. Sociální demokraté roli korektivu Babišových mocenských ambicí nehrají a plně se mu podvolili.

Jestliže jsme měli naději, že se v posledních osmadvaceti letech od prvních svobodných voleb podařilo vybudovat právní stát, který je schopen čelit mocenskému nástupu kriminálních osob, vývoj od posledních parlamentních voleb ji ukazuje jako lichou. Policie a žalobci se bojí vyšetřovat činnost premiéra, jak je ve vyspělých zemích zvykem, krčí se v koutě a vážná zjištění zametají pod koberec. Nelze se divit konkrétním vyšetřovatelům, že nechtějí riskovat svůj krk, když za vlády Andreje Babiše a za asistence sociálních demokratů Jana Hamáčka je odstraňován šéf Generální inspekce bezpečnostních sborů, policejní prezident je odsunut na Slovensko, je vyměněn šéf pražské policie, tedy lidé, kteří mají své podřízené chránit před mocenskými tlaky. A tomuto rozpadu právního státu sociální demokraté nyní asistují a není důvod si myslet, že eroze nebude dál pokračovat. Andrej Babiš hraje o všechno a moc dobře ví, co by přinesl jeho pád. Sociální demokraté by odchodem z vlády a následným hlasováním pro vyjádření nedůvěry Andreji Babišovi jeho vládnutí nezabránili, protože, jak jsme slyšeli, prezident by ho nechal sestavit novou vládu, kterou by tentokrát museli vedle komunistů otevřeně podpořit i okamurovci. Zachovali by si ale poslední zbytky lidské důstojnosti, naději na politické přežití a přidali se k demokratické opozici, která by nadále s podporou veřejnosti kontrolovala mocenské ambice Andreje Babiše, a připravovali by se na volby, aby ho porazili. Tady už žádný kompromis neexistuje a je nutné se chovat zásadově, aby se zabránilo narušení právního státu a demokracie.

20. listopadu 2018